Astma - nie przejadaj się oddechem. Warto przeczytać: "Zamknij usta". Patrick McKeowen
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Astma - nie przejadaj się oddechem. Warto przeczytać: "Zamknij usta". Patrick McKeowen

piątek, 24 października 2014

Wiktor Morgulec

Czy wiesz, że jedną z głównych przyczyn astmy jest... zbyt głęboki oddech? To, że należy głęboko oddychać mówią wszyscy: od psychologów, coachów, trenerów personalnych po ...nauczycieli jogi. Ale czy to aby na pewno dobrze na nas działa? A może wręcz przeciwnie? Czy tak jak można przejadać się jedząc za dużo, można "przejadać się" oddechem, oddychając zbyt głęboko? Czy to możliwe, żeby zbyt głębokie oddechy prowadziły w do zmniejszenia naszej wydolności i w efekcie wielu niebezpiecznych schorzeń z astmą na czele? Czym jest zjawisko hiperwentylacji? Jak wobec tego potraktować "oddechy lorda Vadera" na lekcjach niektórych odmian jogi?

Osobiście nigdy nie czułem potrzeby wykonywania głośnych, mocarnych wdechów i wydechów udżai. Nie przemawiały też do mnie pomysły relaksowania się głębokimi wdechami i wydechami lansowane przez znajomego psychologa. Z bardzo dużą rezerwą podchodziłem do różnych koncepcji sztucznie przyśpieszanych wdechów, wydechów, jak w niektórych technikach rebreathingu czy kundalini jogi. Moje doświadczenia osobiste były zupełnie inne niż opisywane powyżej zjawiska.

Zauważyłem, że podczas Patricka McKeowena wypełniła tę lukę. To co czułem, a nie potrafiłem spójnie wytłumaczyć, on zrobił w dodatku w oparciu o klinicznie potwierdzone badania prowadzone przez rosyjskiego uczonego: Prof. Butejkę.

Skuteczności metody oddychania Butejki w leczeniu astmy, chrapania i kataru siennego potwierdziło m.in. 10 prób klinicznych przeprowadzonych w Austrii, Kanadzie, Irlandii i Nowej Zelandii oraz tysiące pacjentów korzystających z tej formy terapii. W skutek zastosowania techniki borykający się z astmą mieli średnio o 70% mniej kaszlu i świszczącego oddechu, a potrzeba przyjmowania leków doraźnych w ciągu 3 miesięcy zmniejszyła się o 90%, a leków prewencyjnych o 50%.

Najpierw my tworzymy nawyki, a potem one tworzą nas. Pokonaj swoje złe nawyki albo one ostatecznie pokonają ciebie. - Dr Rob Gilbert

Choć ta maksyma dotyczy każdego aspektu naszego życia, w przypadku astmy ma znaczenie szczególnie istotne. Sposób, w jaki oddychamy warunkuje nasze i samopoczucie. Jeśli oddychamy prawidłowo nie powinniśmy mieć powodów do narzekań, jeśli jednak z jakiś powodów ten podstawowy mechanizm zostaje zaburzony, pojawiające się symptomy mogą utrudniać nam życie i obniżać jego komfort. Wsparcie w postaci leków pomaga doraźnie, ale nie rozwiązuje problemu, ponieważ nie dociera do jego źródła. Co tak naprawdę powoduje astmę? - to wiedza niezbędna do wyzwolenia się od tej dolegliwości. Wg Prof. Butejki:

"Głośne i głębokie" oddychanie astmatyka
zawsze było uważane za efekt choroby.

Nikt nie mógł nawet podejrzewać, że "głęboki oddech"
był przyczyną astmy oskrzelowej,

a zwiększona głębokość oddechu
może prowokować pojawianie się objawów choroby.

(...) Gdy zredukujesz nadmierne oddychanie, astma się cofnie.

Nadmierne oddychanie jest jednym ze skutków szybkiego trybu życia, potęgującego stres, zwiększającego spożycie przetworzonych pokarmów i marginalizującego aktywność fizyczną niezbędną do zachowania równowagi psychofizycznej. Praca nad pogłębieniem oddechu w technikach relaksacyjnych, różnorodnych sportach oraz jodze jest korzystna dla większości z nas. Zupełnie inaczej jest w przypadku astmatyków, dla których oddychanie większą ilością powietrza niż niezbędne do przeżycia minimum tylko pogłębia dolegliwości.

Normalna liczba oddechów na minutę waha się od 10-12, u astmatyka od 15-20. Standardowy ma objętość około 500 ml, u chorego od 700 ml do 1litra. Aby zapewnić zdrową objętość powietrza potrzebujemy 5-6 litrów na minutę. Badania wykazały, iż średnia objętość oddechowa astmatyka na minutę waha się od 14,1 litra (Bowler, 1998) do 15 litrów (Johnson i wsp., 1995). Osoby z tą dolegliwością, oddychają nawet do 3 razy więcej niż jest to potrzebne, co wiąże się m.in. z:

  • ciężkim oddechem w trakcie dnia i nocy,
  • ,
  • oddychaniem przez usta,
  • głośnym oddechem w trakcie odpoczynku,
  • regularnym wzdychaniem,
  • nieregularnym oddychaniem,
  • braniem dużych oddechów podczas rozmowy,
  • zwiększonym ruchem klatki piersiowej,
  • ziewaniem z głębokimi oddechami,
  • regularnym pociąganiem nosem,
  • wysiłkowym oddychaniem.

Jakie są przyczyny nadmiernego oddychania?

Powodów wymienia autor wiele, do najczęstszych i najistotniejszych zalicza: Pauzy Kontrolnej i ćwiczenia, udostępnia również darmowe video dotyczące każdego z rozdziałów na www.buteykodvd.com, co uzupełnia wartość publikacji.

Jak zmierzyć swoją objętość oddechową?

Instruktor proponuje w tym celu prosty test wstrzymania powietrza - tzw. Pauzę Kontrolną (PK), dzięki której otrzymasz informacje zwrotne na temat aktualnego stanu, objawów a w miarę czasu również postępów. Nacisk na świadomą i regularną obserwację - niezbędną w prawidłowej ocenie aktualnego stanu zdrowia, jest w tej metodzie niezbędny. Wszystkie ćwiczenia oddechowe zostały opracowane, aby poprawić oddychanie i odwrócić przewlekłą hiperwentylację. Mają sprawić by oddychanie stało się ciche, łagodne, spokojne i regularne. Podczas wykonywania zalecanych konieczne jest tzw. uczucie głodu powietrza spowodowane zwiększeniem się CO2 we krwi. Korygowanie oddechu w metodzie Butejki opiera się na celowym wywoływaniu odczucia niedoboru powietrza, niezbędnego do zmniejszenia oddechu i robienia postępów w myśl - Jedynym sposobem, dzięki któremu wiesz, że redukujesz oddech, jest odczuwanie potrzeby powietrza.

Jednak, aby zrozumieć potrzebę powietrza trzeba jej najpierw świadomie doświadczyć. W tym celu, zalecane jest: wzięcie małego wdech nosem, następnie delikatnie wypuszczenie powietrza przez nos, zatkanie nosa i odczekanie, do momentu, w którym poczuje się znaczną, lecz nie stresującą potrzebę wzięcia wdechu. Stopień zapotrzebowania na powietrze będzie specyficzny dla każdego z ćwiczeń. Nadrzędną prawidłowością dla wszystkich propozycji jest zasada: By mniej oddychać czuj, że brakuje ci powietrza. P. dzieli się m.in. sposobami na:

  • zatrzymanie ataku świszczącego oddechu i kaszlu,
  • zmniejszenie oddychania przy różnych stopniach niedoboru powietrza,
  • stworzenie potrzeby powietrza podczas chodzenia z zamkniętymi ustami,
  • chodzenie ze wstrzymanym oddechem i in.

W znajdziesz wskazówki jak dostosować metodę Butejki do swoich potrzeb, zapoznasz się także z przeciwwskazaniami, które warto respektować podejmując się wyzwania świadomej eliminacji problemów oddechowych. Książka z pewnością warta polecenia osobom borykającym się z omawianym problemem, jak również każdemu zainteresowanemu tematem świadomego oddychania i naturalnych metod leczenia oraz profilaktyki.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi