By widzieć więcej! Naturalne metody poprawy wzroku. Warto przeczytać: "Joga dla twoich oczu" - książka i DVD Meir Schneider.
wtorek, 28 października 2014
Meir Schneider urodził się niewidomy a dziś prowadzi samochód bez okularów i pomaga odzyskać wzrok innym. Proste ćwiczenia, którymi dzieli się autor, zostały oparte na technice doktora Williama Batesa i m.in. zasadach jogi tybetańskiej. Regularny relaks i trening oczu pozwala przekształcić system widzenia i w konsekwencji poprawić jego jakość. Jednak jak w przypadku każdej terapii - rezultat będzie adekwatny do poświęconego przez nas czasu i zaangażowania.
Jak przywrócić zdrowie oczom?
Intensywne badania wzroku i systemu samoleczenia, doprowadziły autora do technik doktora Williama Batesa, który całe swoje życie poświęcił procesowi widzenia i funkcjonowania oczu. Odkrył on, iż każdą wadę wzroku jesteśmy w stanie wyleczyć za pomocą relaksu ciała i oczu oraz ćwiczeń, m.in. palmingu, wizualizacji, mrugania, naświetlania, centralnej fiksacji, patrzeniu analitycznym i wielu innym praktykom.
"Okulary i sztuczne soczewki są tym samym dla oczu, czym kule dla osoby ze zrośniętą po złamaniu nogą. Osoba z wadą wzroku, jeżeli nie odrzuci swoistych kuł dla oczu (jakim są okulary) i nie podejmie zabiegów rehabilitacyjnych, czyli reedukacji i usprawniania narządu wzroku, nigdy nie uzyska poprawy wzroku, a wręcz przeciwnie może liczyć jedynie na pogorszenie jakości widzenia i noszenie coraz to mocniejszych szkieł, przepisanych przez okulistę." - W. Bates
M. Schneider w części książkowej publikacji wyjaśnia podstawowe mechanizmy widzenia, omawia przyczyny problemów ze wzrokiem, nakreśla "zasady korzystania z oczu" i pokrótce przedstawia metody relaksu i pracy, które szczegółowo rozwija w materiale DVD. Przed skorzystaniem z nagrania warto najpierw wczytać się w treść, aby ułatwić sobie przyswojenie materiału.
Z "Jogi dla twoich oczu" dowiemy się jak osiągnąć stan nazywany przez autora "łagodnymi oczami"- oczami, które są prawdziwie otwarte na to co jest do zobaczenia. Patrząc łagodnie możemy przyswajać świat bez wpatrywania się w konkretne punkty, przedmioty, zjawiska, w związku z tym poszerza się nasza perspektywa i rozwija widzenie peryferyjne - co odciąża gałki oczne od zbędnego napięcia.
Zaproponowane ćwiczenia można rozpatrywać w trzech kategoriach: relaksacji, dostosowania do zmiennej intensywności oświetlenia i zrównoważenia oczu. Część relaksacyjna skupia się na automasażu twarzy, rozgrzania obszaru szyi, głowy i ramion - są to proste sposoby na uzyskanie szybkiego efektu rozluźnienia - niezbędnego w dalszych ćwiczeniach. Równoważenie mięśni dookoła oczu polegające na poruszaniu oczami we wszystkich kierunkach - najpierw z otwartymi a następnie z zamkniętymi powiekami - zwiększa elastyczność i daje lepszy komfort akomodacji oka (w wielu przypadkach, również i w moim) już po pierwszym wykonaniu.
Choć na proponowane przez autora ćwiczenia wygospodarować potrzeba dłuższą chwilę czasu, warto przetestować chociażby sesję palmingu, na który możemy sobie pozwolić chociażby podczas przerwy w pracy, jak wspomina autor: Nawet jeśli masz tylko 5 minut - zatroszcz się o swoje oczy! Tą świadomą i aktywną relaksację oczu, najlepiej wykonywać przez 15-30 min. kilka razy dziennie, szczególnie jeśli spędzamy dużo czasu przed komputerem. Wizualizacja czerni przy utrzymaniu świadomego oddechu nie tylko poprawia krążenie w oczach, jest także odpoczynkiem dla nerwu wzrokowego i relaksem dla całego układu nerwowego.
Technika zostaje w całości zaprezentowana na płycie, z którą krok po kroku możemy przetestować na sobie zarówno palming jak i metody: sprawdzania wzroku, mrugania, pobudzania widzenia peryferyjnego (czemu służą dołączone do dvd czarne kartoniki o różnych rozmiarach, blokujące widzenie centralne), długie kołysanie, nasłonecznianie czy patrzenie w niebo.
"Najważniejsze jest zjednoczenie się z oczami i zatroszczenie się o nie."
Holistyczna metoda proponowana przez autora, powraca do naturalnego doświadczania procesu patrzenia, zachęca do wnikliwej samoobserwacji w kontakcie wzrokowym - tego w jaki sposób odczuwamy, postrzegamy i selekcjonujemy obrazy. Uświadamiając sobie jak bardzo nasze oczy są napięte w ciągu dnia i nocy, w jakim stopniu utraciliśmy widzenie peryferyjne, a wreszcie doświadczając doznania powstawania napięcia nerwu wzrokowego, możemy samodzielnie dość do sedna naszego problemu i pracować nad jego eliminacją.
"Doceńcie swoje niewyraźne widzenie i pracujcie z nim"
Otwarcie i uwrażliwienie się na samego siebie to podstawa do zmiany. Warto dać sobie szansę i podjąć trud samodzielnej analizy własnego przypadku. :-)
Książka i dvd "Joga dla twoich oczu" otwiera wiele możliwości, z których możemy czerpać korzyści zarówno dla sprawności wzroku jak i dobrego samopoczucia - "jest to joga, ponieważ jednoczysz się z oczami".
paulina@joga-joga.pl