Sztuka życia. Medytacja Vipassana -wg. nauk S.N. Goenki
czwartek, 15 listopada 2018
To nieistotne kim jesteś, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalająca na szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i z innymi ludźmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentalną tabliczką - UWAGA! ŚWIADOMOŚĆ - której praktyczne zrozumienie wymaga własnych doświadczeń. Biletem, na odkrywczą podróż w głąb siebie jest właśnie MEDYTACJA.
Książka do kupienia TUTAJ
Książka stworzona z myślą o pogłębieniu zrozumienia medytacji u osób, które już praktykują Vipassanę oraz w ramach zachęty do wypróbowania techniki dla wszystkich, którzy jeszcze nie mieli z nią do czynienia - aby również mogli doświadczyć szczęścia wyzwolenia i dzielić się nim z innymi. :-)
(w języku palijskim oznacza "wgląd") jest esencją nauk Buddy - owocem doświadczonych przez niego prawd. Aby każdy z nas mógł dotrzeć do swoich, niezbędny jest wgląd w rzeczywistość wewnątrz nas - a tylko obserwacja siebie samego daje taką możliwość.
"Jeśli jednak istnieje technika zachowana przez niezliczone pokolenia, oferująca dokładnie takie rezultaty jakie opisywał Budda, precyzyjnie zgadzająca się z jego instrukcjami i objaśniająca elementy od dawna uważane za niejasne, to niewątpliwie jest ona warta zbadania. Vipassana jest taką metodą. Jest to technika pod wieloma względami niezwykła: prosta, wolna od wszelkich dogmatów, a przede wszystkim owocująca nadzwyczajnymi rezultatami."
Spośród wielu różnych rodzajów medytacji, metoda Vipassany nauczana przez (zmarłego w 2013 r.) S.N.Goenkę jest techniką wyjątkowo uniwersalną i dostępną dla każdego. Można ją poznać na kursach organizowanych non-profit, w większości krajów świata, w tym również i w Polsce << więcej o kursach >>Książka spisana przez Williama Harta jest pierwszą publikacją przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców, która tak szczegółowo opisuje Vipassanę według nauk S.N.Goenki. Zaprezentowanie tej praktycznej metody oczyszczenia umysłu, usunięcie napięć i negatywnych uczuć, przez które czujemy się nieszczęśliwi, to cenny zbiór informacji przybliżający technikę, której niestety sama książka nas nie nauczy.
Osobom, które brały już udział w kursie Vipassany, książka może pomóc w odświeżeniu najważniejszych treści, w tym tematów wieczornych wykładów i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na początku przygody z medytacją.
Pomocniczy słowniczek terminów paljskich oraz klarowna prezentacja fragmentów kluczowych Sutt, ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z książki.
"Są trzy rodzaje doznań: przyjemne, nieprzyjemne i neutralne. Wszystkie trzy są nietrwałe, złożone, zależne od warunków; wszystkie ulegają zanikowi, maleją, słabną i przemijają. Widząc tę rzeczywistość, dobrze wytrenowany uczeń, idący Szlachetną Ścieżką, zachowuje spokój wobec przyjemnych, nieprzyjemnych i neutralnych doznań. Rozwijając spokój i równowagę umysłu, pozbywa się przywiązania, pozbywając się przywiązania staje się wyzwolony." - M.74, Dighanakha Sutta
Ścieżka Dhammy jest ścieżką "tu i teraz". Aby rozwinąć umiejętność bycia świadomym w każdej chwili, niezbędna jest metoda pozwalająca skupić uwagę na rzeczywistości momentu. Świadomość każdego wdechu i wydechu jest początkiem tej drogi. Lektura traktuje m.in. o właściwym: wysiłku, uważności, koncentracji, myślach, mowie, działaniu zrozumieniu, nietrwałości, cierpieniu, spokoju i zrównoważeniu umysłu; a wreszcie o drodze do wyzwolenia, wiodącej przez usuwanie starych uwarunkowań umysłu i wniknięcia w ostateczną prawdę - poznania prawdziwego szczęścia, które Budda tłumaczył w następujący sposób:
"Kiedy w obliczu zmiennych kolei losuumysł pozostaje nieporuszony,
bez śladu smutku, czysty, zawsze w poczuciu bezpieczeństwa;
to jest największe szczęście." - Sutta Nipata
w zgodzie z Ośmioraką Ścieżką (bliską każdemu joginowi), w kontekście Vipassany, to przede wszystkim codzienny trening zachowania moralnego, w którym można wyróżnić trzy etapy kluczowe:
1. Sila - praktyka życia moralnego - powstrzymywanie się od wszelkich niewłaściwych czynów ciała i mowy.2. Samadhi - praktyka koncentracji - rozwijanie zdolności do świadomego kierowania procesami mentalnymi i ich kontrolowania.
3. Paññā - mądrość - rozwijanie oczyszczającego wglądu w swoją prawdziwą naturę.
Zgodnie z myślą:
"Powstrzymuj się od wszelkich niewłaściwych działań,niech twoje czyny będą prawe,
stale oczyszczaj swój umysł"
- oto są nauki wszystkich Buddów. (Dhammapada)
W ramach podsumowania cytuję, ponieważ lepszych słów nie znajduję:
"Niniejsza książka nie jest samouczkiem do praktykowania medytacji Vipassana i osoby, które użyją jej w ten sposób, zrobią to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Techniki należy uczyć się tylko na kursie, gdzie są zapewnione właściwe warunki do wsparcia medytujących i gdzie znajduje się odpowiednio przeszkolony nauczyciel. Celem książki jest wyłącznie podanie zarysu metody Vipassany (…), w nadziei, że poszerzy ona rozumienie nauk Buddy i techniki medytacyjnej, która jest ich esencją."
Oby wszystkie istoty były szczęśliwe! :-)
Paulina Szpargałapaulina@joga-joga.pl
Zobacz także inne książki z Biblioteki Jogina >>