Warto przeczytać: Jak zachować hormonalną równowagę w okresie przekwitania? - Joga hormonalna. Dinah Rodrigues
piątek, 28 listopada 2014
Jak odczuwalnie obniżyć poziom stresu, uporać się z zaburzeniami snu, zniwelować syndrom paniki i inne dolegliwości doskwierające szczególnie w okresie menopauzy? W autorskim programie popartym badaniami, znajduje się wiele sprawdzonych oraz nowatorskich pomysłów.
W każdej chwili przemijamy. Czy nam się to podoba czy nie, kiedy zaakceptujemy ten fakt, kierując się własnym dobrem, zaczynamy uważniej obserwować zmiany zachodzące w naszym organizmie. Świadomość ciała i procesów, które w nim zachodzą jest bazą do podjęcia działań, owocujących w równowagę pscho-fizyczną - a więc i w równowagę hormonalną.
"Leczenie metodą jogi hormonalnej jest w gruncie rzeczy techniką energetyczną, dzięki której doładowujemy ciało praniczne i harmonizujemy je. W ten sposób ciało energetyczne może doprowadzić do hormonalnej i fizjologicznej równowagi w ciele fizycznym."
Autorka ujmuje zagadnienie przekwitania z wielu perspektyw - począwszy od czysto fizycznej i fizjologicznej, skończywszy na psychicznej i energetycznej. Joga hormonalna podobnie jak inne tzw. systemy jogi, akcentuje holistyczne podejście do człowieka, które w tym aspekcie ukierunkowane zostało szczególnie na dolegliwości towarzyszące często przekwitaniu kobiet. Nadrzędnymi celami ćwiczeń zaproponowanych przez Dinah Rodrigues jest minimalizacja objawów okresu pokwitania, pobudzanie produkcji hormonów, zapobieganie chorobom spowodowanym brakiem hormonów oraz harmonizowanie funkcji całego organizmu.
Cele postawione przez autorkę na płaszczyźnie fizycznej, to wzmocnienie kości i muskulatury, korekcja postawy, modelowanie ciała oraz poprawa elastyczności ruchu. Oddziaływanie w przestrzeni psychicznej to przede wszystkim zwalczanie stresu, depresji, bezsenności oraz innych utrapień codzienności. Na płaszczyźnie energetycznej za najistotniejsze zostały uznane: polepszenie absorbowania i rozprowadzania prany, rozbudzenie energii własnej czakr, odżywienie organów odpowiedzialnych za produkcję hormonów oraz ogólną poprawę kondycji i dobrego samopoczucia.
Autorskie warianty ułożenia ciała zaproponowane w książce są pomysłami przetestowanymi na grupie 64 kobiet w średnim wieku, które wzięły udział w pilotażowym programie. Badania te obejmowały również badania ginekologiczne, testy poziomu hormonów oraz ankietę dotyczącą samopoczucia - zarówno przed przystąpieniem do programu oraz po jego zakończeniu.
Jak pisze sama autorka:
"Hormonalna joga jest lecznicza jest rodzajem dynamicznej jogi, która bardzo szybko prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Chociaż używa specjalnych ćwiczeń i technik podobnie jak hatha joga, łatwo je opanować i praktykować. Wyniki motywują do dalszego działania, ponieważ terapia ta nie tylko powoduje podniesienie się poziomu hormonów, lecz prowadzi także do istotnej poprawy, jeśli chodzi o objawy związane z okresem menopauzy."
Publikacja jest także źródłem informacji na temat fizjologi hormonów w życiu każdej kobiety. Jest to niezbędne minimum tzw. teorii, aby w praktyce móc pracować nad poprawą wydolności jajników, przysadki i tarczycy. Ponieważ wśród czynników pobudzających wydzielani hormonów w organizmie jest nie tylko regularny wysiłek fizyczny, autorka podkreśla m.in. istotność kwestii właściwego odżywiania, rezygnacji z palenia tytoniu, ograniczenie spożywania alkoholu, kawy i herbaty.
Regularność praktyki oraz zwyczajna troska o siebie w okresie menopauzy to sprawdzone i skuteczne sposoby na utrzymanie dobrej formy i samopoczucia bez konieczności stosowania jakichkolwiek medykamentów. Oprócz wskazówek dotyczących ćwiczeń, znajdziemy tu także opisy technik oddychania - oddychanie dolne (przeponą), środkowe (międzyżebrowe), górne (szczytowe), kompletne, zmienne, "MIECH", oddychanie wyzwalające, pobudzające przemianę materii, pranajama kwadratowa i odchudzająca.
W podrozdziale 'MUDRY, BANDHY, MANTRY' zostały zaprezentowane najważniejsze wskazówki odnośnie ich prawidłowego zastosowania, a materiał poświęcony odczuwaniu energii pozwoli rozwinąć wrażliwość ciała na przepływ energii i podjąć próby kierowania praną. Po sekwencji rozgrzewającej mięśnie do pracy można przejść do ćwiczeń obszarów sprawiających problemy. Autorka skupia się na mięśniach karku, ud, stawie biodrowym i obojczyku - rejonów najpowszechniej zagrożonym sztywności i napięciom.
W skład trwającego 30 min. ZESTAWU CODZIENNYCH ĆWICZEŃ wchodzą m.in.:
1. Uproszczona wersja matsyendrasany
2. Mahasana
3. Muzułmańska postawa modlitewna
4. Diamentowy sen
5. Piękno twarzy - pięć fal prany
6. Małe ćwiczenia odprężające z prądem energii skierowanym do tarczycy i jajników
7. Vilomasana
8. Ryba
9. Pobudzenie jajników - sthambasaba (dynamicznie)
10. 2 etapy Surya bedhana
11. Stójka na ramionach
12. Energetyczne harmonizowanie jajników, tarczycy i przysadki mózgowej
13. Energetyczne harmonizowane biegunów i nadnerczy
14. Kierowanie energią w celu rozgrzania dłoni i stóp
Dodatkowo zaproponowane zostały ćwiczenia zastępcze oraz zestaw pomagający zwalczyć zaburzenia snu, które tak często dotykają kobiety w czasie menopauzy oraz wskazówki do medytacji antystresowej. Pomocne mogą okazać się także załączone zestawienia niezbędnych witamin i minerałów, na które zwiększa się zapotrzebowanie oraz opisy przypadków kobiet z różnymi dolegliwościami - w tym wnioski końcowe z wyników przeprowadzonych badań.
Paulina Szpargałapaulina@joga-joga.pl
Sprawdź Największy wybór akcesoriów do jogi >>