Nowoczesne zasady odżywiania, T. Colin Campbell i T. M. Campbell. Warto przeczytać - szczególnie przed świątecznym łasuchowaniem :-)
wtorek, 16 grudnia 2014
Co ma wspólnego mięso i mleko z rakiem, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, chorobami kości, nerek, oczu i wielu innych schorzeń? Dlaczego dieta roślinna sprzyja naszemu zdrowiu i w naturalny sposób chroni organizm przed chorobami cywilizacyjnymi? Na te i wiele innych kluczowych pytań znajdziemy odpowiedzi podparte badaniami, których wyniki są owocem wieloletniej pracy naukowej autorów.
"Nowoczesne zasady odżywiania" to wielokrotnie określana przez znawców tematu za najważniejszą książkę dotyczącą odżywiania i zdrowia, jaka pojawiła się na rynku w przeciągu ostatnich 75 lat. Dla własnego dobra, każdy z nas powinien zapoznać się z informacjami w niej zawartymi. Jest to materiał bezcenny, podparty faktami ukierunkowanymi na rozstrzygnięcie wiążących kwestii i dylematów, które często towarzyszą nam przy wyborze sposobu odżywiania, szczególnie jeśli dotyka nas ciężka choroba wymagająca zmiany naszych nawyków żywieniowych.
Celem zebranego i przedstawionego materiału jest rozbudzenie świadomości żywieniowej, zaakcentowanie istotności każdego z pokarmów, które spożywamy, a do których bardzo często nie przywiązujemy najmniejszej uwagi. Dobrze udokumentowane i zrecenzowane badania stanowią wiarygodne źródło argumentów udowadniających korzyści zdrowotne diety wegetariańskiej.
Jednym z najbardziej znaczących badań, z którego rezultatami warto się zapoznać jest dogłębna analiza sposobów odżywiania i współczynnika umieralności na raka obejmująca 2,4 tys. chińskich prowincji oraz liczne dane statystyczne - zebrane z różnych części świata, z których jasno wynika jak bardzo spożywanie mięsa i pokarmów odzwierzęcych negatywnie przyczynia się do występowania nowotworów, oraz przyspiesza proces starzenia się organizmu.
To jasne i konkretne zgłębienie związku odżywiania z chorobami jest poznawczą próbą analizy rzeczywistych przyczyn pojawiania się raka, epidemii otyłości, stwardnienia rozsianego, chorób serca i wielu innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.
Dr jest autorytetem w swojej dziedzinie, na którym opierają się wszyscy specjaliści od żywienia. "To jedna z najważniejszych książek o odżywianiu, jakie kiedykolwiek powstały - przeczytanie jej może uratować ci życie." - D. Ornish
Sformułowane przez autorów naczelne zasady odżywiania, pozwalają na praktyczne zainicjowanie zmian w swoich nawykach żywieniowych:
1. Odżywianie reprezentuje połączone siły niezliczonych substancji odżywczych. Całość to więcej niż suma części. (…) Związki chemiczne, które spożywamy wraz z żywnością, biorą udział w serii reakcji współgrających ze sobą dla naszego zdrowia.
2. witaminowe nie są receptą na zdrowie. (…) Odżywianie to nieskończenie złożony system biochemiczny, który składa się z tysięcy związków chemicznych i opiera na tysiącach sposobów oddziaływania na organizm. Dlatego przekonanie, że wyizolowane składniki odżywcze stosowane w formie suplementów mogą zastąpić nieprzetworzoną żywność, jest pozbawione sensu.
3. W pokarmach odzwierzęcych nie istnieją praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w lepszej formie w roślinach.
4. Same geny nie determinują chorób. Działają wyłącznie na zasadzie aktywacji i ekspresji; to odżywianie odgrywa kluczową rolę w określeniu, które geny - dobre czy czy złe - podlegają ekspresji.
5. Odżywianie może w znacznym stopniu kontrolować negatywne skutki szkodliwych substancji chemicznych.
6. Ten sam sposób odżywiania, który pozwala zapobiec chorobie w jej wczesnym stadium (przed zdiagnozowaniem), może wstrzymać lub cofnąć chorobę w późniejszym stadium (po zdiagnozowaniu).
7. Sposób odżywiania, który jest prawdziwie korzystny w przypadku jednej choroby przewlekłej, będzie korzystny w przypadku każdej innej choroby.
8. Dobre odżywianie przekłada się na zdrowie we wszystkich obszarach życia. Wszystkie części są ze sobą połączone.-
Każda z powyższych zasad została w publikacji omówiona i uargumentowana, a wprowadzenie ich w życie z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia i samopoczucia, a w szerszym dla kondycji całej populacji i równowagi naszej planety.
Opisanie wielu naukowych faktów prostym, zrozumiałym dla każdego językiem, zdecydowanie ułatwia odbiór lektury, w której nie ma miejsca na zbędne słowa, na jakiekolwiek ideologiczne spory na temat wegetarianizmu - tylko czyste wynikające z doświadczeń, po których przeczytaniu poranna jajecznica z boczkiem z pewnością nabierze nowego znaczenia :-)
Dla niektórych osób niepokojącym może wyć się fakt, że wcześniej o tych informacjach nie miały okazji usłyszeć. Jeśli jednak przyjrzymy się mechanizmom współczesnej nam gospodarki i rządzącej nią 'prawami', aspekt ten staje się jasny - jeśli wszyscy cieszylibyśmy się zdrowiem nie wymagającym konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, nie wymagającym wspierania go cudownymi suplementami najnowszej nauki, nie wymagającym stosowania diet opartych na lekach i produktach zmodyfikowanych idealnie pod nasze potrzeby - jak wówczas wyglądałaby służba zdrowia, kondycja koncernów farmaceutycznych i tzw. wolny rynek??
Warto przeczytać:, T. Colin Campbell i T. M. Campbell
Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl