Książka Asztangajoga bez tajemnic, autor: Matthew Sweeney
wtorek, 13 marca 2018
"Nareszcie jest!" - tak entuzjastycznie rozpoczyna Basia Lipska- Larsen swoją przedmowę do polskiego wydania książki " Asztangajoga bez tajemnic" Matthew Sweeneya w przekładzie Łukasza Przywóskiego. Książka dedykowana jest Sri Krishnie Pattabhiemu Joisowi - ojcu współczesnej asztangi.
"Nareszcie jest!" - tak entuzjastycznie rozpoczyna Basia Lipska- Larsen swoją przedmowę do polskiego wydania książki " Asztangajoga bez tajemnic" Matthew Sweeneya w przekładzie Łukasza Przywóskiego. Książka dedykowana jest Sri Krishnie Pattabhiemu Joisowi - ojcu współczesnej asztangi. Zarówno sam autor jak i Basia Lipska byli uczniami Gurudżiego i spotkanie z nim i z praktyką jogi dynamicznej pod jego okiem wywarło ogromny wpływ na ich całe życie. Jak pisze Basia Lipska -"praktyka powaliła nas na kolana, sprawiła, że nasze serca zabiły mocniej"
"Ćwiczcie, a wszystko przyjdzie samo " mawiał Gurudżi"
Wszyscy entuzjaści asztangajogi na pewno zgodzą się z tym opisem, a osoby, które myślą aby spróbować tej formy ćwiczeń być może poczują się zachęceni do rozpoczęcia praktyki.
Książka ta jest doskonałym przewodnikiem i poradnikiem. Można polecić ją szczególnie osobom, które miały już kontakt z asztangajogą i z jej specyficzną energią, połknęły bakcyla i potrzebują w praktyce własnej "podeprzeć się" wiedzą teoretyczną. Osoby początkujące będą miały okazję dokładnie zapoznać się ze ścieżką asztagajogi, z jej historią i ze wszystkimi aspektami praktyki.
Niezwykle cenną częścią książki jest obszerny materiał zdjęciowy prezentujący wszystkie serie ćwiczeń jakie obowiązują w asztandze. Jest to bardzo pomocne w praktyce, gdyż każda sesja asztanga jogi odbywa się według z góry ustalonej, niezmiennej kolejności asan, często trudnej do zapamiętania w początkowym etapie praktyki. Sekwencje zdjęciowe zawierają również dokładne opisy sposobu oddychania towarzyszącemgo każdej asanie a także opisy punktów skupienia wzroku dristi.
Istotę Asztangajogi bardzo trafnie opisuje Basi Lipska we wstępie :
"Na pierwszy rzut oka sprawia ona wrażenie dyscypliny wybitnie fizycznej, … jednak po pewnym czasie regularnej praktyki zaczniesz zauważać jak bardzo wewnętrzną dyscypliną jest aszatnga. W jaki sposób z niewidocznych aspektów oddechu, bandh i dristi rodzi się płynność i medytacja w ruchu."
Pozycja, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego jogina !
"Asztangajoga bez tajemnic"
autor: Matthew Sweeney
przekład: Łukasz Przywóski
Wydawnictwo a- ajurweda.pl
Kraków 2017