David Coulter. Anatomia Hatha Jogi. Recenzja Leszka Bugajskiego.
poniedziałek, 9 marca 2009
We wrześniowym numerze Czwartego Wymiaru (9/2008) ukazała się recenzja podręcznika dla uczniów, nauczycieli i praktykujących - Anatomii hatha jogi.
Ponad 500 stronic drobnego druku, wiele fotografii rysunków anatomicznych, tabelek, indeksy, słowniczek - mamy do czynienia z dziełem imponującym i poważnym, napisanym przez autora, który łączy dwa punkty widzenia: "oddanego jogina" i byłego badacza oraz profesora anatomii z amerykańskich uczelni.David Coulter podjął imponujący wysiłek splecenia w jedno "współczesnego naukowego rozumienia anatomii i fizjologii ze starożytną praktyką hatha jogi".
Joga zyskuje coraz większą popularność w naszym kręgu kulturowym, wraz z innymi osiągnięciami medycyny Wschodu i na fali zainteresowania medycyną alternatywną. Jednak naukowcy traktują ja z rezerwą, widząc w niej raczej quasi-religijną "ścieżkę mistycznych poszukiwań", a nie zespół wiedzy powstałej w czasie tysięcy lat obserwacji i doświadczeń joginów.
Publikowane są już jednak wyniki badań naukowych potwierdzających, że na przykład joga może "zmniejszyć symptomy zespołu cieśni nadgarstka". Prawdę mówiąc, nie wiem, co to jest (wiedzą z pewnością medycy), ale książka nie jest adresowana do laików, a jeśli już, to do takich, którzy chcą podjąć wysiłek wyjścia ze stanu niewiedzy.
Tak, to jest książka dla osób głęboko zainteresowanych jogą i zdających sobie sprawę z tego, że lektura dzieła wymaga pokonania oporu, który może sprawiać naukowy język wywodu.
Nie potrafię zgłębić olbrzymiej wiedzy zawartej w książce Coultera i nie zamierzam nawet udawać, ze mogę napisać coś kompetentnego na jej temat, wierzę fachowym rekomendacjom, które przytacza wydawca.
Wiem jedynie, że w hatha jodze nie jest najważniejsza elastyczność, ale świadomość ciała i oddechu. Uważna lektura tego tomu dodaje do tego rzecz fundamentalną, a mianowicie świadomość anatomicznych i fizjologicznych reguł, stojących u podłoża każdego ćwiczenia. Z tej świadomości - jak wyjaśnia autor - płynie kontrola, zaś z kontroli rodzi się gracja i piękno.
Aby jednak do tego piękna świadomie dotrzeć, trzeba zdobyć zestaw wiedzy o anatomii i o tym, co się dzieje z organizmem człowieka w czasie ćwiczeń wchodzących w zakres jogi.
Leszek Bugajski
Leszek Bugajski - krytyk literacki, publicysta, redaktor.
Studiował na Wydziale Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Debiutował jako krytyk literacki w piśmie "Współczesność" Współpracował i publikował w licznych czasopismach literackich, m.in.: "Twórczość", "Kultura", "Literatura", "Miesięcznik Literacki", "Odra", "Wiadomości Kulturalne".
Był kierownikiem działu literackiego pisma "Życie Literackie". Redaktor w czasopiśmie: "Pismo Literacko-Artystyczne". Następnie był kierownikiem działu krytyki pisma "Twórczość", aby zostać jego redaktorem naczelnym. Członek rady redakcyjnej serii wydawniczej "Nowa Proza Polska" . Był ponadto redaktorem w pismach: "Nie z tej Ziemi" i "Czwarty Wymiar".
Był również redaktorem działu literackiego miesięcznika "Playboy" (edycja polska).
Od 2006 r. jest zastępcą szefa działu kultury w polskiej edycji "Newsweeka". Kierownik pracowni prasowej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Członek Związku Literatów Polskich, w tym członek Zarządu Oddziału Krakowskiego, wiceprezes Zarządu Głównego, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej , Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, Rady Fundacji Wspierania Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda im. Stanisława Piętaka, "Życia Literackiego", Nagroda im. Kazimierza Wyki, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda Funduszu Literatury (za upowszechnianie literatury polskiej);
Jest autorem książek krytycznoliterackich, scenariuszy filmów telewizyjnych (m.in. do serialu "Portrety współczesnej prozy polskiej"), ok. 1500 artykułów, felietonów i recenzji.
Mieszka w Brwinowie pod Warszawą.
Biogram pochodzi w Wikipedii.