David Coulter. Anatomia Hatha Jogi. Recenzja Leszka Bugajskiego.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

David Coulter. Anatomia Hatha Jogi. Recenzja Leszka Bugajskiego.

poniedziałek, 9 marca 2009

Leszek Bugajski

We wrześniowym numerze Czwartego Wymiaru (9/2008) ukazała się recenzja podręcznika dla uczniów, nauczycieli i praktykujących - Anatomii hatha jogi.

Ponad 500 stronic drobnego druku, wiele fotografii rysunków anatomicznych, tabelek, indeksy, słowniczek - mamy do czynienia z dziełem imponującym i poważnym, napisanym przez autora, który łączy dwa punkty widzenia: "oddanego jogina" i byłego badacza oraz profesora anatomii z amerykańskich uczelni.
David Coulter podjął imponujący wysiłek splecenia w jedno "współczesnego naukowego rozumienia anatomii i fizjologii ze starożytną praktyką hatha jogi".
Joga zyskuje coraz większą popularność w naszym kręgu kulturowym, wraz z innymi osiągnięciami medycyny Wschodu i na fali zainteresowania medycyną alternatywną. Jednak naukowcy traktują ja z rezerwą, widząc w niej raczej quasi-religijną "ścieżkę mistycznych poszukiwań", a nie zespół wiedzy powstałej w czasie tysięcy lat obserwacji i doświadczeń joginów.
Publikowane są już jednak wyniki badań naukowych potwierdzających, że na przykład joga może "zmniejszyć symptomy zespołu cieśni nadgarstka". Prawdę mówiąc, nie wiem, co to jest (wiedzą z pewnością medycy), ale książka nie jest adresowana do laików, a jeśli już, to do takich, którzy chcą podjąć wysiłek wyjścia ze stanu niewiedzy.
Tak, to jest książka dla osób głęboko zainteresowanych jogą i zdających sobie sprawę z tego, że lektura dzieła wymaga pokonania oporu, który może sprawiać naukowy język wywodu.
Nie potrafię zgłębić olbrzymiej wiedzy zawartej w książce Coultera i nie zamierzam nawet udawać, ze mogę napisać coś kompetentnego na jej temat, wierzę fachowym rekomendacjom, które przytacza wydawca.
Wiem jedynie, że w hatha jodze nie jest najważniejsza elastyczność, ale świadomość ciała i oddechu. Uważna lektura tego tomu dodaje do tego rzecz fundamentalną, a mianowicie świadomość anatomicznych i fizjologicznych reguł, stojących u podłoża każdego ćwiczenia. Z tej świadomości - jak wyjaśnia autor - płynie kontrola, zaś z kontroli rodzi się gracja i piękno.
Aby jednak do tego piękna świadomie dotrzeć, trzeba zdobyć zestaw wiedzy o anatomii i o tym, co się dzieje z organizmem człowieka w czasie ćwiczeń wchodzących w zakres jogi.

Leszek Bugajski


Leszek Bugajski - krytyk literacki, publicysta, redaktor.
Studiował na Wydziale Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Debiutował jako krytyk literacki w piśmie "Współczesność" Współpracował i publikował w licznych czasopismach literackich, m.in.: "Twórczość", "Kultura", "Literatura", "Miesięcznik Literacki", "Odra", "Wiadomości Kulturalne".
Był kierownikiem działu literackiego pisma "Życie Literackie". Redaktor w czasopiśmie: "Pismo Literacko-Artystyczne". Następnie był kierownikiem działu krytyki pisma "Twórczość", aby zostać jego redaktorem naczelnym. Członek rady redakcyjnej serii wydawniczej "Nowa Proza Polska" . Był ponadto redaktorem w pismach: "Nie z tej Ziemi" i "Czwarty Wymiar".
Był również redaktorem działu literackiego miesięcznika "Playboy" (edycja polska).
Od 2006 r. jest zastępcą szefa działu kultury w polskiej edycji "Newsweeka". Kierownik pracowni prasowej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Członek Związku Literatów Polskich, w tym członek Zarządu Oddziału Krakowskiego, wiceprezes Zarządu Głównego, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej , Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, Rady Fundacji Wspierania Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda im. Stanisława Piętaka, "Życia Literackiego", Nagroda im. Kazimierza Wyki, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda Funduszu Literatury (za upowszechnianie literatury polskiej);
Jest autorem książek krytycznoliterackich, scenariuszy filmów telewizyjnych (m.in. do serialu "Portrety współczesnej prozy polskiej"), ok. 1500 artykułów, felietonów i recenzji.
Mieszka w Brwinowie pod Warszawą.

Biogram pochodzi w Wikipedii.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi