Recenzja książki Anatomia Hatha Jogi H.D. Coultera
wtorek, 4 grudnia 2018
Anatomia Hatha Jogi H. D. Coultera jest wszechstronnym podręcznikiem dla osób zainteresowanych jogą na wszystkich poziomach zaawansowania: od sztywnych początkujących, przez emerytów i osób będących w trakcie pourazowej rehabilitacji, przez adeptów jogi po dysponujących pełną elastycznością tancerzy i gimnastyków.
Anatomicznie o jodze
Zacznę być może nietypowo, gdyż od stwierdzenia, że dobra książka nie potrzebuje zbytniej reklamy - prędzej czy później zostanie zauważona przez ludzi potrafiących docenić jej wartość. A taka właśnie jest "Anatomia Hatha Jogi". Pierwszy nakład szybko został wyczerpany, książka była poszukiwana, szczęśliwie mamy przed sobą drugie wydanie.
"Anatomia Hatha Jogi" może odstraszać objętością (zawiera 520 stron), jednakże zaraz po otwarciu książki to wrażenie szybko rozpływa się, ustępując miejsca zaintrygowaniu wymieszanym z dawką zdziwienia wywołanego oryginalnością podejścia do tematu.
Joga jest starym, liczącym przeszło 3 tysiące lat systemem filozoficznym. Zrodziła się na Dalekim Wschodzie, dziś jest niezwykle popularna również na Zachodzie, a grono jej zwolenników stale rośnie.Jednym z aspektów jogi jest praca z ciałem, a dokładniej przyjmowanie odpowiednich pozycji połączonych z oddechem, czyli, mówiąc językiem jogi, praktyka asan. I właśnie ten aspekt - praca z ciałem, jest doskonale opisany w "Anatomii Hatha Jogi".
Niezwykłość tej książki polega na tym, że autor podszedł do asan od strony medycznej, "zaglądając" w głąb ludzkiego ciała i opisując co dokładnie dzieje się w momencie wykonywania poszczególnych pozycji, wyjaśniając, w jaki sposób joga wpływa na poprawę funkcjonowania systemów w organizmie człowieka, a w konsekwencji całej kondycji psychofizycznej. Dokonał połączenia wiedzy Zachodu (anatomia ludzkiego ciała) ze stareńką wiedzą Wschodu (joga).
David Coulter podjął imponujący wysiłek splecenia w jedno współczesnego naukowego rozumienia anatomii i fizjologii ze starożytną praktyką hatha jogi. I dokonał tego w sposób mistrzowski.
Autor z ciekawością wnikliwego badacza przeprowadza nas po najróżniejszych grupach asan - poznajemy pozycje stojące, wygięcia do tyłu, pozycje ze skrętem, stanie na głowie i inne. Udziela konkretnych wskazówek, jak wejść do poszczególnych pozycji. Nie zapomina przy tym o niebywale ważnym aspekcie jogi - oddechu.
Kilkaset rycin, zdjęć i tablic anatomicznych zamieszczonych w książce pomaga zrozumieć zawarte w niej informacje. Słowniczek pojęć anatomicznych i indeksy stanowią świetne uzupełnienie wiedzy.
Książka jest gorąco polecana nauczycielom jogi, fizjoterapeutom, tym, którzy pracują i interesują się ruchem oraz sceptykom, którzy mimo swojej postawy są jednak otwarci na wiedzę oraz wszystkim, których po prostu zaintrygował temat anatomicznego podejścia do jogi.
Justyna Moćko
Książka do kupienia TUTAJ