GMO - marketing zamiast badań. Recenzja książki "Genetycznie Modyfikowane Organizmy. Obietnice i fakty" prof.Stanisław.K. Wiąckowski
sobota, 21 listopada 2009
Książka "Genetycznie Modyfikowane Organizmy. Obietnice i fakty" autorstwa Stanisława K. Wiąckowskiego jest wyjątkową pozycją poświęconą w całości tematyce biotechnologii. O ile chyba każdy zetknął się z tym terminem, to nie wiele osób mogło zetknąć się z tak rzetelnym przeglądem dotychczasowego dorobku naukowego na ten temat. Prof. Więckowski, autor ponad pół tysiąca publikacji naukowych i popularnonaukowych w przystępny sposób omawia stan współczesnej wiedzy na temat produktów GMO.
Przede wszystkim polski naukowiec rozprawia się ze wszystkimi argumentami zwolenników biotechnoloigii, analizując każdy z nich. Zwraca uwagę, że wbrew ich twierdzeniom produkty inżynierii genetycznej nie można zrównywać z wcześniejszymi krzyżówkami pomiędzy różnymi gatunkami roślin i zwierząt. Nigdy bowiem wcześniej w historii nie dochodziło do przenoszenia genów pomiędzy odległymi od siebie gatunkami. W naturze nigdy nie byłoby możliwe przeniesienie genu ryby do pomidora, albo genu szczura do sałaty, a z takimi mutacjami mamy dziś do czynienia. Autor przytaczając opinie największych autorytetów w tej dziedzinie jak np. laureat medycznej nagrody Nobla George Wald, wykazuje jak kruche są podstawy do przeprowadzenia tak poważnych ingerencji w system kształtowany na ziemi przez kilka miliardów lat.W ciągu ostatnich kilkunastu lat naukowcy pracujący dla takich firm jak Monsanto, chcą ten cały porządek wywrócić do góry nogami. Większość z nas myśląc o współczesnej biotechnologii widzi naukowe laboratoria, gdzie z zegarmistrzowską precyzją przenosi się wyizolowane geny z jednego organizmu do drugiego. Jest to obraz wykreowany głównie na potrzeby opinii publicznej przez specjalistów od marketingu. W rzeczywistości jest to działanie nieco na oślep, gdzie naukowcy po wstrzeleniu obcego genu muszą go szukać za pomocą specjalnego genu znacznikowego odpornego na antybiotyki. Najczęściej wykorzystywaną w biotechnologii bakterią jest Bacilus thuringiensis Berl, jest ona blisko spokrewniona z bakerią Bacilus antracis czyli wąglikiem. Zwiększa to możliwość powstania superbakterii odpornej na antybiotyki.
Okazuje się, że w wielu krajach gdzie na masową skalę uprawia się rośliny GMO pojawiły się już superchwasty. Farmerzy wbrew obietnicom zamiast zmniejszyć ilość środków ochronnych w rzeczywistości są zmuszeni do stosowania zwiększonej dawki pestycydów. Autor omawia zgubny wpływ manipulacji genami na ekosystem, obnaża ignorancję "poprawiaczy przyrody" twierdzących, że wystarczą niewielkie bariery bezpieczeństwa, aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się upraw GMO. Więckowski pisze wręcz o braku elementarnej wiedzy, u tych którzy tak twierdzą. Za skandal uważa sytuację, gdzie w przypadku przeniesienia się upraw GMO na inne pole nie odpowiada za to producent tych nasion ale rolnik który "do tego dopuścił". Wiele badań wskazuje na negatywne skutki dla zdrowia zwierząt karmionych roślinami GMO. Również gwałtowny rozwój niektórych alergii wśród dzieci i młodzieży ma ścisły związek z upowszechnianiem się żywności modyfikowanej genetycznie.
Więckowski zarzuca koncernom biotechnologicznym blokowanie niezależnych badań nad uprawami GMO. Jak zauważa, wprowadzone przez nie zmiany nie były nigdy konsultowane społecznie, a przecież konsekwencje zmian prędzej czy później będą odczuwalne dla wszystkich. Naukowiec apeluje o jak najszybsze rzetelne i niezależne badania mogące ocenić długofalowy wpływ GMO na świat roślinny i zwierzęcy.
Podsumowując, książka ta jest pozycją obowiązkową dla każdego kto zadaje sobie pytanie czym jest GMO i czy cały ten szum wokół tego tematu nie jest przypadkiem efektem jakiejś histerii nawiedzonych ekologów. Każdy kto tak uważa powinien zmierzyć się z faktami i argumentami przedstawionymi przez prof. Wiąckowskiego.
Zbigniew Modrzewski pl9/teksty979/list_otwarty_polskich_nauczycieli_jogi_w_sprawie_p
Zobacz VIDEO:
Monsanto i mleko -film dokumentalny byłych dziennikarzy telewizji FOX ujawniający kulisy manipulacji z hormonem wzrostu
Świński patent Monsanto - historia opatentowania żywych organizmów
Świat Według Monsanto - dokumentalny film o GMO czyli żywności modyfikowanej genetycznie i budzących poważne obawy wynikach badań.