Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" uzyskał wsparcie w edukacji ekologicznej ze strony Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" uzyskał wsparcie w edukacji ekologicznej ze strony Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.

poniedziałek, 11 stycznia 2010

Jolanta Osiak

Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. prowadzi akcję edukacji ekologicznej na terenie Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gazeta: Dlaczego podjęli Państwo współpracę akurat z Instytutem?
EC: Na terenie Instytutu już od 3 lat prowadzone są działania prośrodowiskowe. Placówka posiada certyfikat Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Jednym z głównych działań w tym zakresie jest zarządzanie odpadami poprzez ich ograniczanie oraz zwiększenie udziału odpadów zbieranych selektywnie. G: Czyli Instytut prowadzi już selektywną zbiórkę?
EC: Tak. Problem jednak w tym, że system działa niezbyt sprawnie. Widać braki w znajomości zasad selektywnej zbiórki, szczególnie wśród osób odwiedzających placówkę. Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. działa w branży gospodarki odpadami, a także prowadzi edukację ekologiczną. Dlatego zwrócono się do nas o pomoc merytoryczną. G: Do kogo więc skierowany jest program?
EC: Program nastawiony jest na szeroki krąg odbiorców. W Instytucie leczą się dzieci i młodzież do 18 - go roku życia. Ale wraz z pacjentami na terenie placówki przebywają także rodzice, opiekunowie oraz inni członkowie rodzin. Odbiorcami są więc dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Ale nie można zapomnieć także o licznym personelu - zarówno medycznym, jak i administracyjnym. Do nich także chcielibyśmy dotrzeć. G: Instytut jest dużą placówką. Pewnie nie było łatwo przygotować program na taką skalę?
EC: Faktycznie przygotowanie tak dużego programu było wyzwaniem. Akcje edukacyjne prowadzimy jednak od wielu lat i zdobyte doświadczenie pozwoliło przygotować program kompleksowo. Na terenie Instytutu odpady zbiera się selektywnie w worki, które umieszczone są na stelażach. Na każdy taki stelaż zostały przygotowane naklejki informujące o tym, co można do danego worka wrzucać, a czego nie. Ponadto w pobliżu zbiórki odpadów rozwieszone zostały plakaty informacyjno - edukacyjne. Myślę, że to powinno pomóc w segregacji odpadów w placówce. Jednak żeby wzmocnić efekt ekologiczny programu, dla pacjentów przygotowano zestawy edukacyjne, które każdy pacjent może zabrać ze sobą do domu. G: Myślicie Państwo, że to wystarczy?
EC: Na tym nie koniec. Na terenie Instytutu znajduje się Zespół Szkół im. Ewy Szelburg - Zarembiny. Jest tam przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące. Rocznie w szkole uczy się ok. 6000 dzieci. Na tym polu przygotowaliśmy szkolenie dla nauczycieli z zakresu gospodarki odpadami, scenariusze zajęć edukacyjnych oraz specjalne zestawy pomocy naukowych, które mają pomóc w promowaniu selektywnej zbiórki. Na każdym piętrze szpitala znajdują się także świetlice. Każdą z nich wyposażyliśmy w specjalne plansze dydaktyczne - zabawki oraz gry edukacyjne, oczywiście na temat selektywnej zbiórki. Przesłanie jest proste: bawiąc - uczyć. G: A co z pracownikami Instytutu?
EC: Dla pracowników przeprowadzono serię szkoleń na temat gospodarki odpadami, w czasie których przekazaliśmy także materiały edukacyjne. Jednocześnie dla wszystkich grup odbiorców przygotowaliśmy też różne konkursy z zakresu selektywnej zbiórki. Więcej szczegółów na stronie www.ekocykl.org.
G: Bardzo się Państwo zaangażowali w prowadzoną na terenie Instytutu segregację. Jest to teren zamknięty i wydaje się, że efekty segregacji będą jednak ograniczone.
EC: Niekoniecznie. Uważamy, że właściwe postawy, które uda się wypracować w trakcie pobytu pacjentów i ich rodzin w IPCZD będą przenoszone na środowiska, z których wywodzą się pacjenci. Leczą się tutaj dzieci z terenu całej Polski. Rocznie hospitalizowanych jest około 45 tys. pacjentów, z poradni korzysta jeszcze więcej osób. Potencjalna liczba odbiorców programu jest więc duża. Poza tym edukacja ekologiczna to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu chorych dzieci i ich najbliższych. Szczerze wierzymy, że poświęcając czas na zaproponowane przez nas zabawy czas choroby będzie mijał im szybciej i przyjemniej.
KONTAKT DLA MEDIÓW: Jolanta Osiak
Specjalista ds. edukacji ekologicznej
tel.: 0 519 184 340
e-mail: edukacja.ekologiczna@ekocykl.org Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.
ul. Krzywoustego 82-86
51-166 Wrocław

Adres korespondencyjny:
ul. Modlińska 190
03-119 Warszawa
tel./fax. 022 510 36 90
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Styl Życia
Polecamy