RAK występuje 2 razy częściej, tam gdzie GMO - Ustawa o GMO w Polsce podpisana przez Prezydenta
środa, 11 lutego 2015
6 lutego 2015 r., pomimo protestów, Prezydent podpisał nowelizację ustawy o GMO. Choć autorzy ustawy przekonują, że zapewni ona bezpieczeństwo hodowli i wykorzystania organizmów genetycznie modyfikowanych w laboratoriach, nie zmienia to faktu, że legalnie będzie można produkować zmodyfikowaną żywność i pasze.
Poprzez zmianę definicji, sprowadzanie nasion genetycznie modyfikowanych na cele żywnościowe oraz paszowe nie jest już tzw. uwalnianiem GMO, tak więc będzie można wykorzystywać je do celów handlowych i spożywczych. Ustawa wejdzie w życie 30 dni po jej ogłoszeniu.
Przy uprawach GMO, rak występuje 2 razy częściej
Wg raportu Ministerstwa Zdrowia w Cordobie w Argentynie - kraju będącym w czołówce producentów GMO - na obszarach, w których prowadzone są uprawy genetycznie zmodyfikowane, przypadki śmierci na skutek guzów nowotworowych przekraczają dwukrotnie średnią krajową. Wnioski zostały oparte na pięcioletnich obserwacjach przypadków raka w tych rejonach. Najwyższy wskaźnik śmiertelności, występuje na obszarze Pampa Gringa, gdzie prowadzona jest większość upraw zmodyfikowanych. Średnio, z powodu nowotworów w Argentynie na 100 tys. mieszkańców umiera 158 osób, w tych czterech departamentach Pampa Gringa, wskaźnik śmiertelności wynosi od 216 do prawie 230 przypadków.
Rak mnoży się wskutek stosowania pestycydów
Za autorami artykułu z Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego, przytoczę kilka komentarzy w tym temacie:
"Uprawy GMO stosują dużo więcej pestycydów niż tradycyjne- stąd na obszarach upraw GMO rak mnoży się jak nigdy dotąd" - mówi Dr Medardo Avila Vazque z Uniwersyteckiej Sieci Środowiska i Zdrowia (Reduas)
Z kolei dr Fernando Manas z Uniwersytetu w Río Cuarto badaod lat efekty stosowania środków agrochemicznych na ludzi i uważa, że zachorowania na raka w obszarach rolniczych nie są przypadkowe.
Manas zwraca uwagę, że glifosat - herbicyd, który stanowi nieodłączny element upraw GMO, został wykryty w jeziorach, glebie, a nawet w wodzie deszczowej! Wszystko to wchłania potem ludzki organizm.
Inni naukowcy z Rio Cuarto badali mieszkańców Cordoby przez osiem lat i potwierdzili aż w piętnastu publikacjach naukowych, że ludzie narażeni na pestycydy cierpią na uszkodzenia genetyczne i są bardziej podatni na raka.
Damian Verzeñassi - lekarz i profesor na Wydziale Nauk Medycznych w Rosario (Argentyna) tak komentuje badania :
"Badanie z Córdoby potwierdza nasze badania w Rosario, które przeprowadziliśmy na osiemnastu obszarach rolniczych, w których częściowo uprawia się GMO. W ostatnich 15 latach przypadki zachorowania na raka wzrosły w zawrotnym tempie".
Co można zrobić?
- Wyrazić swój sprzeciw podpisując petycję.
- Domagać się rzetelnej informacji o produktach, które zawierają GMO, aby każdy sam mógł świadomie zadecydować, czy chce je spożywać.
- Przekazywać informacje dalej - nagłaśniać problem, który dotyczy nas wszystkich i przyszłe pokolenia również.
Opracowano na podstawie informacji przekazanych przez Instytut Ochrony Zdrowia Naturalnego oraz ekogazeta.pl.
Paulina Szpargała