Nagroda Templetona dla Dalajlamy XIV
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Nagroda Templetona dla Dalajlamy XIV

sobota, 31 marca 2012

Justyna Moćko

Duchowy przywódca Tybetańczyków, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlama XIV 29.03.2012 został laureatem prestiżowej Nagrody Templetona - największego wyróżnienia za wkład w badania nad duchowym wymiarem ludzkiego życia oraz "przerzucanie pomostów między nauką a religią".

Fundacja Johna Templetona przyznała Dalajlamie nagrodę za jego pracę na rzecz potwierdzenia duchowego wymiaru życia. Wartość nagrody wynosi 795 tys. funtów, jest ona zatem najwyższą na świecie (w sensie materialnym) nagrodą przyznawaną pojedynczej osobie, o wartości zbliżonej lub wyższej od nagrody Nobla. Zostanie ona wręczona tybetańskiemu przywódcy 14 maja w katedrze św. Pawła w Londynie.

Dalajlama XIV jest założycielem instytutu badań nad nauką i buddyzmem, Mind & Life Institute. Seria wykładów, jakie wygłosił w Uniwersytecie Stanforda, doprowadziła do powstania centrum badań na rzecz współczucia, altruizmu i edukacji (CARE), w którym pracują zarówno naukowcy, jak i teolodzy. Uzasadnienie wyboru brzmi: Dalajlama XIV jest "nieporównywalnym głosem na rzecz etyki uniwersalnej, non vioilence i harmonii między światowymi religiami". Szczególnie zwrócono uwagę na jego "wielkie pytanie": czy współczucie może być wyuczone i nauczane?

Na wieść o otrzymaniu nagrody Dalajlama XIV napisał: "Kiedykolwiek napotykamy na problem, musimy znaleźć jego rozwiązanie nie opierające się na przemocy. Użycie przemocy, poleganie na sile, nie rozwiązuje problemu. To moja fundamentalna wiara. I zawsze staram się uświadamiać ją ludziom, gdziekolwiek jadę". (..) "Zatem ta nagroda, czuję, jest waszym docenieniem mojej skromnej służby na tym polu. Jestem bardzo dumny, bardzo szczęśliwy, do wielki zaszczyt"

Pierwszą laureatką Nagrody Templetona, ustanowionej w 1973 roku, była Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wyróżnionych znalazły się tak znane postaci, jak słynny amerykański kaznodzieja protestancki Billy Graham, rosyjski pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn, a także wybitny konserwatywny filozof i teolog katolicki Michael Novak, autor m.in. prac o myśli papieża Jana Pawła II. W 2008 roku otrzymał ją polski uczony, ksiądz Michał Heller z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Fundator nagrody - finansista i filantrop sir John Templeton (1912-2008) był pionierem na rynku globalnych funduszy inwestycyjnych. Jako filantrop ufundował m.in. funkcjonujący w ramach Uniwersytetu Oksfordzkiego college swego imienia oraz ustanowił fundację, która służyć ma jako katalizator badań nad tzw. "wielkimi pytaniami", dotyczącymi nauki, religii i sensu ludzkiego istnienia.

76-letni duchowy przywódca Tybetańczyków żyje na uchodźstwie w Indiach od czasu ucieczki z Tybetu w 1959 roku. W 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za pokojowe starania o "zachowanie historycznej i kulturowej spuścizny jego narodu".

Na podstawie informacji zamieszczonych na stronie ratujtybet.org opracowała

Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Słowniczek
Agama

AGAMA (sanskryckie "przekaz, tradycja"). Termin ten jest używany czasem jako ogólne określenie jakiegokolwiek tekstu religijnego. Najczęściej jednak agama oznacza korpus wczesnych tekstów śiwaizmu, które stanowią zrąb jego doktryny, i w tym węższym (technicznym) znaczeniu nazywane są śajwagamami. Nie wiadomo dokładnie, kiedy pisma te powstały; na...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu