Doceń swoje życie - medytacja zazen w więzieniach.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Doceń swoje życie - medytacja zazen w więzieniach.

środa, 18 marca 2009

Justyna Moćko

W poniedziałkowym Dużym Formacie nr 11/819 (dodatek do Gazety Wyborczej) z dnia 16.03.2009 został opublikowany wywiad z Magdą Wroniecką, mniszką medytującą z więźniami. Tekst nosi tytuł: "Budda odbiera nóż."

Od 2004 roku Magda Wroniecka praktykuje buddyzm zen w więzieniach. Pomysł narodził się, gdy jedne z więźniów osadzony we wrocławskim więzieniu skierował do władz więziennych prośbę o umożliwienie mu praktykowania. Od tego czasu grupa rozrosła się i powiększyła, a program został rozszerzony także na inne placówki więzienne. Obecnie regularnie praktykuje około 20 osób w 6 miastach (Wrocław, Wołów, Stargard Szczeciński, Tarnów, Strzelce Opolskie, Potulice).

Początkowo mniszka przychodziła do jednego więźnia: praktykowali dwie godziny medytacji, rozmowy, śpiewy.
Kiedy pozostali więźniowie dowiedzieli się o praktykach, zaczęli również przychodzić. Była to dla nich atrakcyjna forma wyrwania się z celi. Wiercili się, wychodzili, zasypiali. Zostali najbardziej zainteresowani, obecnie jest to 12 osób.
Mniszka nie wypytuje ich o wyroki, ale przygotowuje do konfrontacji z tym, co zastaną na wolności, uczynić ich silniejszymi wobec wyzwań, z jakimi się spotkają. Najważniejszym dla osadzonych, według buddystki, jest nauczenie się szacunku do samego siebie - jeśli zaczną szanować siebie, będą szanować innych.
"Buddysta nie szuka punktu odniesienia poza sobą. Nie racjonalizuje. To nie rodzina, społeczeństwo czy niefortunne okoliczności są odpowiedzialne za to, co zrobił. Sam odpowiada za swoje życie i jeżeli zabił, pozostaje z tą świadomością. I mimo wszystko akceptuje siebie. Nie każdy to potrafi" - mówi Magda Wronecka.
Buddysta, który poprosił o medytację inicjując tym samym praktykę w więzieniach uznał, ze siła sprawcza jest na zewnątrz, że Bóg może pomóc - zaangażował się w katolicyzm. Magda Wronecka została wyświecona na mniszkę 17 lat temu. Praktykuje w tradycji japońskiego buddyzmu Kanzon, założonej przez Roshiego Genpo.
http://kanzeon.pl/
Zapraszam do lektury wywiadu:
http://wyborcza.pl/1,76842,6381513,Budda_odbiera_noz.html

Strona buddyjskiego wolontariatu:
www.przebudzeni.pl

Opracowała Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Zdjęcie Alicja Chlasta, z wiosennego sessin w Przesiece.
http://kanzeon.pl/wp/?page_id=61
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Słowniczek
Manas

MANAS ("rozumienie, percepcja, zmysł, umysł, świadomość, wola; myśl, wyobrażenie, refleksja, afekt, pragnienie"). Manas jest to niższy umysł, który porządkuje informacje przekazywane przez zmysły, w przeciwieństwie do wyższego intuicyjnego umysłu (buddhi), źródła mądrości. Podstawową cechą manas jest wątpliwość wobec rodzących się w nim wyobrażeń. W manas...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu