Odwracanie negatywnych skutków pracy. Joga dla zapracowanych.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Odwracanie negatywnych skutków pracy. Joga dla zapracowanych.

czwartek, 13 stycznia 2011

Środowisko i rodzaj pracy mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie, wywoływać bóle pleców, nadwerężenia i naciągnięcia mięśni a także zmęczenie wzroku. Ciało i umysł wzajemnie od siebie zależą i wpływają na siebie. Jak wiadomo, zdrowy kręgosłup jest podstawą dobrego samopoczucia. Stres, oprócz dolegliwości psychicznych, może powodować również dolegliwości fizyczne. Dlatego osoby narażone na długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i duży stres w pracy powinny pomyśleć o praktyce .

Codzienna praktyka trwale poprawia samopoczucie, a to jak wiadomo odbija się na całym naszym życiu. Dzięki samoobserwacji coraz lepiej rozumiemy potrzeby naszego ciała i umysłu.

"Stare porzekadło mówi, że dla osiągnięcia równowagi w życiu powinniśmy codziennie pracować osiem godzin, spać osiem godzin, a pozostały czas przeznaczyć dla siebie, swoich najbliższych i przyjaciół. Możemy robić coś, co wzbogaca nas duchowo, jak samodoskonalenie się, nauka lub hobby. bywa w tym bardzo pomocna."

można lepiej poznać własne ciało, stajemy się jego świadomi, a co za tym idzie - bardziej o nie dbamy. Poznajemy też lepiej siebie, poddajemy się samoobserwacji, staramy się zrozumieć co się w nas dzieje także na poziomie emocji a to bardzo ułatwia nam pracę nad sobą. W konsekwencji umożliwia to nam sprawniejsze funkcjonowanie na różnych płaszczyznach naszego życia, także w pracy.

Głównymi powodami dyskomfortu w pracy jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, powtarzalność ruchów lub silny stres. Jednak wszystkim niedogodnościom można zaradzić dzięki wprowadzeniu nawet małych zmian w życiu i praktyce . Jeżeli to możliwe, także w trakcie pracy.

a siedzący tryb życia

Osoby, które przez wiele godzin przebywają w statycznej pozycji, siedząc w jednym miejscu, zwykle narzekają na sztywność stawów i mięśni. Z pewnością istotna jest zasada równowagi: jeżeli rozciągamy jedną partię mięsni, musimy rozciągnąć także tę która działa przeciwnie. Jeżeli często siedzisz ze zgarbionymi plecami, pozbędziesz się napięcia, lekko wyginając plecy do tyłu. Po pewnym czasie będziesz w stanie odczytać sygnały jakie daje ci twoje ciało i znaleźć intuicyjnie pozycję, która przyniesie ci ulgę.

Siedząca praca powoduje znaczne spowolnienie cyrkulacji krwi i bolesne skurcze mięśni. Objawia się to często obolałymi i ciężkimi nogami, obrzękami i żylakami. Umiejętne rozciąganie całego ciała pozwoli pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości. Napięcie zniknie, krew zacznie krążyć szybciej, a ciało nabierze więcej energii. To pozwoli również na efektywniejsze zaopatrzenie organizmu w tlen i składniki odżywcze.

Z siedzącą pracą często związane są dolegliwości oczu. Tu znów pomocna okazuje się i ćwiczenia mięśni oczu, są bardzo przydatne dla tych, którzy wiele godzin spędzają przed komputerem lub telewizorem, ale także nad papierami lub w źle oświetlonym pomieszczeniu. Pracując w ten sposób przeciążamy swoje oczy, meczymy wzrok, a to jest częstą przyczyną wielu wad wzroku.

Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, przykładowo pracujesz wiele godzin przy komputerze, ważne jest to aby zadbać o właściwą postawę ciała, przede wszystkim nie garbić się, gdyż to pogłębia bóle pleców. Z pomocą przyjdzie nam , gdyż koryguje ona wady postawy, wymaga precyzyjnego ustawienia ciała. Po jakimś czasie wchodzi nam to w nawyk, jesteśmy świadomi swojego ciała i potrafimy szybko skorygować swoją postawę.

Prawidłowa postawa pomaga zapobiegać problemom układu kostno-mięśniowego, spowodowanym długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej.

Kilka przydatnych wskazówek:

- jeżeli masz możliwość ustawić wysokość krzesła, wyreguluj je tak, aby twoje przedramiona spoczywały na biurku, równolegle do blatu. Używając klawiatury komputera lub myszki nie wyginaj rąk w nadgarstkach, trzymaj dłoń w jednej linii z przedramieniem

- stopy powinny całkowicie opierać się o podłoże, jeżeli siedzisz zbyt wysoko, podłóż pod stopy podnóżek

- nie zakładaj nogi na nogę i nie krzyżuj nóg pod biurkiem, gdyż w ten sposób skręcasz miednicę i spowalniasz krążenie krwi

- nie przysiadaj na skraju krzesła, usiądź wygodnie, opierając plecy o oparcie, możesz podłożyć pod plecy niewielką poduszkę lub wałek

- unikaj siedzenia w jednej pozycji przez długi czas, co pół godziny rób sobie krótką przerwę, wstań i rozciągaj ciało przez 10-30 sekund

a praca fizyczna i praca w ruchu

Bardzo często obserwuje się urazy spowodowane wykonywaniem powtarzających się czynności, cierpią na tym głównie nadgarstki, palce i ramiona. Ich powodem może być nie tylko praca fizyczna, ale również praca przy komputerze, wymagająca mechanicznego operowania myszką czy klawiaturą.

Dlatego w każdy najmniejszy element ma znaczenie.

Dużo osób przez wiele godzin pozostaje w pracy w pozycji stojącej, a to sprawia że ciało szybko się męczy, a wtedy łatwo zapomina się o prawidłowej postawie. Ciało pochyla się, brzuch nie jest wciągnięty, a to obciąża miednicę i obręcz biodrową. Również ramiona i głowa opadają do przodu. Długotrwałe stanie obciąża także stopy, powoduje bóle pięt i nasady palców. Pewną ulgę może przynieść przeniesienie ciężaru na zewnętrzne krawędzie stóp.

Kilka przydatnych wskazówek:

- rozpocznij dzień od rozgrzewki

- bądź świadomy swojej postawy, koryguj ją na bieżąco: prostuj plecy i ramiona, wciągaj brzuch

- co jakiś czas przespaceruj się, jeśli nie jest to możliwe kilkakrotnie przenieś ciężar ciała z nogi na nogę, zaciskaj i rozluźniaj palce stóp, naprzemiennie wspinaj się na palce i pięty

- dobierz odpowiednie obuwie z miękką wyściółką, raczej płaskie, dobrze trzymające stopę, niewskazane są buty na obcasach

a stres

Stresująca praca powoduje sztywnienie karku, ramion, górnej części pleców. Mięśnie napinają się i sztywnieją. w tym przypadku działa jak wizyta u masażysty - rozciąga skurczone mięsnie i pozwala pozbyć się napięcia. Bardzo istotne są również ćwiczenia oddechowe, gdyż pomagają wyciszyć się, uspokoić i pozbyć złych emocji. Ponadto dodatkowa porcja tlenu doda ci energii.

Regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i uczą sztuki koncentracji, relaksują ciało i umysł, umożliwiając pozbycie się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia. Oprócz uspokojenia, przyjdzie poczucie panowania nad sytuacją i własnymi emocjami.

Regularna praktyka jogi daje poczucie bezpieczeństwa, psychiczny komfort, wewnętrzny spokój i poprawę samopoczucia.

Kilka przydatnych wskazówek:

- staraj się robić często przerwy w pracy, np. co pół godziny pięciominutową przerwę, jeżeli pracujesz przy biurku zrób sobie mały spacer

- zrób sobie przerwę zanim poczujesz ogólne zmęczenie, ospałość i zniechęcenie

- nie działaj pod wpływem nerwów, jeżeli coś wytrąci cię z równowagi, zrób sobie małą przerwę, pooddychaj głęboko

- nie traktuj krytyki swojej pracy w kategoriach osobistych

- wyznaczaj sobie cele, terminy i staraj się ich dotrzymywać

- bądź otwarty, mów to co czujesz i co zamierzasz zrobić, nie pozwól żeby złe emocje się nawarstwiały

- nie zamartwiaj się niepowodzeniami, nie trać na to czasu, wyciągaj wnioski, pomyśl co możesz zrobić teraz żeby było lepiej

- działaj metodycznie, przydatna może być lista zadań

- zachowaj dystans w konfliktowych sytuacjach

- staraj się, aby nie wykonywać zbyt długo monotonnych czynności, jeśli długo siedzisz w papierach lub przy komputerze, zajmij się inną czynnością: telefonowaniem, porządkowaniem lub załatwianiem spraw w innym pokoju

Joga w pracy

Jeżeli możesz pozwolić sobie w pracy na dłuższa przerwę, możesz poświęcić ją na krótkie ćwiczenia rozciągające, relaksację, pranajamę lub . Pamiętaj jednak żeby nie spożywać posiłku na dwie godziny przed ćwiczeniami. Najlepiej będzie, jeśli uda ci się zorganizować miejsce do ćwiczeń w osobnym nieużywanym pomieszczeniu, tak żeby nikt ci nie przeszkadzał. Warto pomyśleć również o przebraniu się w coś luźnego. Jednak nawet jeśli nie uda ci się stworzyć odpowiednich warunków do praktyki jogi, możesz wykonać niektóre ćwiczenia używając własnego krzesła i biurka. Staraj się skierować wzrok w puste miejsce, widok komputera i rozłożonych papierów może cię dekoncentrować i niepotrzebnie zestresować.

Pamiętaj że nawet kilkuminutowe ćwiczenia pomogą ci pozbyć się napięć w ciele, rozluźnią cię, odstresują, poprawią samopoczucie i naładują nową energią. A to z pewnością doceni również twój szef.




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi