Słów kilka o studiach podyplomowych "Relaksacja i joga" na AWF w Warszawie. Diana Kaczorek
piątek, 22 czerwca 2012
Z osobami ćwiczącymi jogę, a szczególnie z tymi, dla których joga staje się regularną codzienną praktyką, chciałabym się podzielić swoim odkryciem, jakiego dokonałam w ubiegłym roku. Szukałam ośrodka, który pomoże mi odpowiedzieć na pytania: jak ćwiczyć jogę, aby sobie nie szkodzić; jakie zakresy ruchu w stawach są dla mnie bezpieczne; jakie asany jogi pomogą mi - typowej reprezentantce uprzemysłowionej kultury zachodniej, zestresowanej i prowadzącej siedzący tryb życia - w pokonywaniu dolegliwości kręgosłupa i stresu.
Ośrodkiem tym okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, która na Wydziale Rehabilitacji uruchomiła trzysemestralne studia podyplomowe "Relaksacja i joga". Za kilka dni czeka mnie ostatnie w drugim semestrze zaliczenie z kinezjologii. Koniec drugiego semestru to jednocześnie czas, kiedy mogę pozwolić sobie na refleksję na temat tego, co już dały mi studia.
Studia otwierają wykłady i ćwiczenia z anatomii i podstaw fizjologii, po których słuchacz zna każdą kość w ciele człowieka i potrafi ją wskazać, zna oznaczenie mięśni, budowę układu mięśniowego, krążenia, nerwowego, potrafi określić stawy w organizmie człowieka i wskazać zakresy ich ruchomości. Wykłady i ćwiczenia z anatomii i fizjologii prowadzą znakomicie przygotowani i posiadający ogromną wiedzę i entuzjazm profesorowie AWF - p. Liliana Ilnicka i p. Marek Kowalczyk.Kontynuacją tych zajęć w drugim semestrze jest kinezjologia, znakomicie prowadzona przez dr Idę Wyszomirską, po których pozostaje wiedza o wszystkich mięśniach w ciele człowieka, ich położeniu i funkcjach. Wiedza o stresie, jego wpływie na organizm człowieka oraz o potrzebie i sposobach jego redukcji, w tym relaksacji, jest przekazywana w ramach zajęć z: fizjologii stresu, biologicznych podstaw rekreacji, technik relaksacyjnych, zastosowania relaksacji w ćwiczeniach jogi. Zajęcia prowadzą pracownicy naukowi (w tym lekarze) AWF z Warszawy i Katowic - dr Alicja Długołęcka, dr Joanna Górna, prof. Janusz Domaniecki i prof. Marek Kowalczyk.
Zajęcia z technik relaksacyjnych, prowadzone w formie ćwiczeń z dr Alicją Długołęcką, dają wiedzę o rodzajach technik relaksacyjnych. Techniki te poznawane są zarówno w drodze ich szczegółowego omówienia, jak również poprzez przeprowadzenie na zajęciach sesji z poszczególnych technik. Dodatkową korzyścią płynącą ze współpracy z dr Alicją Długołęcką jest bogata lista cennej literatury poświęconej relaksacji.
Ogromnym atutem studiów są zajęcia poświęcone wadom postawy, tj. teoretyczne i praktyczne podstawy terapii jogą w wadach postawy ciała, prowadzone przez dr Małgorzatę Grabarę, specjalizującą się właśnie w tej problematyce. Zajęcia z dr Grabarą szczególnie uwrażliwiają na problematykę wad postawy ciała, w szczególności: bocznych skrzywień kręgosłupa, pleców wklęsłych, okrągłych, okrągło-wklęsłych, płaskich. Po tych zajęciach słuchacz dokładne zna zasady doboru asan dla osób z poszczególnymi wadami postawy.
Każdy sobotnio-niedzielny zjazd to przynajmniej 6 godzin praktyki ćwiczeń fizycznych hatha jogi. Na pojedynczych zajęciach, poza normalną praktyką asan w trzech płaszczyznach anatomicznych (strzałkowej, czołowej i poprzecznej), omawiane są szczegółowo 2-3 asany. Przy omawianiu asany analizowany jest jej cel, omawiany jest sposób jej wykonania, przekazywane są sugestie dotyczące jej wykonania zalecane przez naukę o kulturze fizycznej, a także przekazywane są informacje o wynikach przeprowadzonych badań naukowych wpływających na sposób wykonania asany, aby zwiększyć jej bezpieczeństwo dla zdrowia. Wysoka jakość tych zajęć to zasługa prof. Janusza Szopy i współpracującego z nim zespołu, dr Małgorzaty Grabary, dr Agnieszki Ulfik, dr Joanny Górnej i dr Michała Dziadkiewicza.
Na studiach nie zabrakło również wykładów dotyczących filozofii i historii jogi, a także wykładów wskazujących miejsce jogi w prawodawstwie polskim. Zajęcia te prowadzą prof. Janusz Szopa i dr Michał Dziadkiewicz.
Podsumowując drugi semestr studiów, muszę przyznać, że dostałam na nich znacznie więcej, niż oczekiwałam w chwili składania dokumentów podczas rekrutacji. W swoim entuzjazmie nie jestem odosobniona, podziela go zdecydowana większość uczestników studiów. Poza tym studia te są okazją do poznania niezwykle ciekawych ludzi, których łączy to, co lubią robić - joga. Grupa liczy niespełna 30 osób.
Studia są, moim zdaniem, strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą ćwiczyć jogę świadomie, świadomie również unikając kontuzji i zbędnego bólu, które pojawiają się często, a są wynikiem przeforsowania organizmu, złego wykonania asany, itd., a wiążą się najczęściej z nieznajomością własnego ciała i jego możliwości.Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej ludzi w Polsce uprawia jogę, uważam, że warto popularyzować wiedzę o jodze oraz ciele człowieka, jego funkcjach i jego możliwościach (granicach). Niejedna z moich koleżanek ze studiów na AWF znalazła się na nich, szukając odpowiedzi na pytanie, jak bezpiecznie dla siebie ćwiczyć jogę, aby unikać kontuzji, wypadków, przemęczenia zbyt forsującymi ćwiczeniami. Wiedzę o ciele człowieka i najistotniejszym z punktu widzenia jogi - układzie szkieletowym, mięśniowym i nerwowym uzyskałam właśnie na AWF w Warszawie w ramach studiów dedykowanych właśnie JODZE.
Gorąco je polecam. Ja i moje koleżanki ze studiów jesteśmy nimi zachwycone. Wśród nich są również instruktorki i właścicielki szkół jogi.
Diana Kaczorek, z wykształcenia legislator, słuchaczka studiów podyplomowych "Relaksacja i Joga" na AWF w Warszawie Praktykuje jogę od 2007 r.