Kilka sentencji inspirujących do noworocznych zmian
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kilka sentencji inspirujących do noworocznych zmian

wtorek, 30 grudnia 2014

Paulina Szpargała

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie - mawiał Gandhi. Człowiek może zmienić swoje życie poprzez zmianę sposobu myślenia - głosił William James i wielu innych ludzi. Jak dokonać tych zmian, aby zaowocowały dobrem i szczęściem nie tylko dla nas, ale także dla innych? Oto kilka sentencji, które (mamy nadzieję) zainspirują do spojrzenia wgłąb siebie - bo tylko tam znajduje się potencjał niezbędny do zainicjowania wszelkich zmian! :-)

1. Świadomość myśli

"Spraw, by twoje myśli były pozytywne,
bo myśli staja się słowami. Spraw, by twoje słowa były pozytywne,
bo słowa staja się zachowaniami. Spraw, by twoje zachowania były pozytywne,
bo zachowania staja się przyzwyczajeniami. Spraw, by twoje przyzwyczajenia były pozytywne,
bo twoje przyzwyczajenia staja się wartościami. Spraw, by twoje wartości były pozytywne,
bo twoje wartości staja się twoim przeznaczeniem"

- Gandhi

2. Świadomość mowy

"Świadomy cierpienia powodowanego przez mówienie bez zastanowienia i niezdolność wysłuchania innych, zobowiązuję się kultywować kochającą mowę i głębokie słuchanie, po to by przynieść radość i szczęście dla innych, i uwolnić ich z cierpienia.

Wiedząc, że słowa mogą spowodować szczęście lub cierpienie, zobowiązuję się uczyć jak używać prawdziwie słów, które inspirują zaufanie do samego siebie, radość i nadzieję.

Jestem zdecydowany, by nie rozprzestrzeniać wiadomości, których nie jestem pewien, i nie krytykować czy potępiać rzeczy, o których nie wiem wystarczająco (...).

- Thich Nhat Hanh (za "Wake up Poland")

3. Świadomość relacji międzyludzkich

“Prawdziwa akceptacja drugiego człowieka, zaprzestanie wszelkich prób, by go zmienić, stosując zachętę, manipulację bądź przymus, to bardzo wysoka forma miłości i, dla większości z nas, bardzo trudna.

U podstaw wszystkich naszych dążeń do przeobrażenia drugiej osoby leży zasadniczo egoistyczny motyw: przeświadczenie, że dokonawszy transformacji w partnerze, staniemy się szczęśliwe.

W pragnieniu szczęścia nie ma nic złego, lecz szukając źródeł tego szczęścia poza nami, w drugim człowieku, unikamy odpowiedzialności za ulepszenie naszego życia.

(…) Większość z nas potrafi zaznawać szczęścia i pełni życia w stopniu większym niż nam się zdaje. Często jednak nie sięgamy po szczęście, gdyż wierzymy, że to czyjeś zachowanie nam nie pozwala.

Próby odmienienia drugiego człowieka zawsze powodują frustrację i przygnębienie, lecz jeśli właściwie wykorzystamy swoją moc i postaramy się ulepszyć własne życie, czeka nas radość."

- Robin Norwood

4. Świadomość właściwego wysiłku

"Jeżeli nasza praca nie wspiera naszej duszy, wtedy ta wystawi nam rachunek w innej sferze naszego życia."

- James Hollis

"Rozpoznacie swoją pracę życia po tym, że wykonując ją jesteście żywotni i pełni energii. Będziecie czuli, że robicie coś wartościowego i że Wasze życie nabiera coraz większego znaczenia. Dostrzeżecie w swym działaniu jasny cel.

Nie musicie zmieniać zawodu, aby wykonywać prace życia. W każdej roli i na każdym stanowisku możecie mieć swój udział w pomocy i wspieraniu innych (...)

Możecie realizować swój potencjał nie tylko przez pracę zawodową. Praca życia może wiązać się z aktywnością społeczną lub hobby. Może nią być wychowywanie dzieci; pomoc w ukierunkowaniu ich energii ku wyższym celom. (…)

Niewiele osiągają ci, którzy uważają, ze muszą wykonywać pracę, której nie lubią aby zgromadzić pieniądze, które następnie pomogą im zająć się tym, co chcieliby robić."

Sanaya Roman i Duane Packer

5. Świadomość obfitości

"Konsumpcjonizm nie jest w stanie zaspokoić naszych najgłębszych potrzeb. Potrzebujemy prawdziwych wartości - wartości, które są bezcenne: miłość, przyjaźń, piękno...

Media manipulują nami, wmawiając nam, że możemy zaspokoić nasze potrzeby dzięki nowym ubraniom, egzotycznym pokarmom, napojom, ekscentrycznym fryzurom, klejnotom, akcesoriom dla zwierząt domowych, sprzętowi sportowemu do ćwiczeń w domu, kulom do kąpieli, czasopismom, usługom finansowym, sztucznym witaminom...

(…) Czy celem życia jest kolekcjonowanie nart, książek, sprzętu elektronicznego, antyków, ubrań? Czy na tym polega szczęście?

Czy musimy stale próbować stać się kimś, poszukiwać nowych doznań, dążyć do powiększenia naszego stanu posiadania?

Czy sądzimy, że nabywając nowe dobra materialne będziemy szczęśliwsi, pełniejsi? Czy oczekujemy, że jakiś mężczyzna lub kobieta nadadzą sens naszemu życiu?
Ci, którzy nie odkryli jeszcze prawdziwego bogactwa, jakim jest promienna radość, głęboki spokój ducha, doświadczenie jedności z samym sobą i ze wszechświatem, są żebrakami, nawet, jeśli posiadają wielkie fortuny."

Dominique Loreau "Sztuka minimalizmu w codziennym życiu"

6. Świadomość działania

"Dopóki w jakąś sprawę nie włożysz pełni serca, istnieje wahanie, szansa, że się wycofasz, a twoje inspiracje i twórcze wysiłki wciąż będą nieskuteczne.

Jest zasadnicza prawda, której nieznajomość zabija niezliczone pomysły i wspaniałe plany: taka mianowicie, że dopiero kiedy bez reszty się czemuś poświęcimy, na pomoc rusza nam potęga Opatrzności.

Zdarzają się wtedy najrozmaitsze rzeczy, które inaczej w żaden sposób by nie zaistniały. Nasza decyzja skutkuje kaskadą wydarzeń, prowokując korzystne dla nas, nieprzewidziane przypadki, spotkania i pomoc materialną, których nadejścia żaden człowiek nie byłby w stanie przywołać w swych marzeniach.

Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię. Zacznij już od teraz!"

- Goethe

Samych świadomych zmian obfitujących w moc szczęścia i siłę spokoju! :-)

paulina@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi