Szczęśliwi, którzy .... Ks. Tadeusz Fedorowicz
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Szczęśliwi, którzy .... Ks. Tadeusz Fedorowicz

środa, 8 kwietnia 2015

Tadeusz Fedorowicz

Myśli księdza Tadeusza Fedorowicza, wspaniałego kapłana i człowieka, duszpasterza zesłanych Polaków w Kazachstanie a później Lasek (środowisko ociemniałych). Dla tych, którzy mają poczucie humoru i szukają mądrości;-)

1. Szczęśliwi, którzy potrafią śmiać się z samych siebie, będą mieli radość i zabawę przez całe życie.

2. Szczęśliwi, którzy nie biorą siebie nazbyt serio - za to ludzie ich uszanują.

3. Szczęśliwi, którzy odróżniają kretowinę od góry, będą widzieli sprawy we właściwych proporcjach.

4. Szczęśliwi, którzy odróżniają owoce dojrzałe od niedojrzałych i potrafią czekać aż dojrzeją - zaznają słodyczy dojrzałości.

5. Szczęśliwi, którzy odróżniają to, co "ja chcę" od tego, czego "mnie się chce" - znajdą łatwo właściwą drogę w życiu.

6. Szczęśliwi, którzy rozróżniają między kochaniem kogoś, a kochaniem się w kimś - znajdą prawdziwą miłość i unikną wielu błędów własnych i zadawania bólu innym.

7. Szczęśliwi, którzy widzą obok złych uczynków, uczynki dobre - zobaczą, że w świecie jest więcej dobra niż zła oraz znajdą sens i radość życia.

8. Szczęśliwi, którzy wielce cenią małe rzeczy dobre, a nie martwią się małymi rzeczami niedobrymi - znajdą pokój serca i pokój z bliźnimi.

9. Szczęśliwi, którzy wreszcie odkryli swoją miłość własną i chcą ją nadal odkrywać - będą szybko wzrastać w prawdziwej miłości.

10. Szczęśliwi, którzy nic nie muszą, a za to niejednego świadomie chcą - zaznają prawdziwej wolności.

11. Szczęśliwi, którzy nie muszą mieć tego czy tamtego, a to i tamto chętnie odstąpią - zaznają smaku większych wartości.

12. Szczęśliwi, którzy pomyślą zanim zrobią, i pomodlą się zanim pomyślą - unikną wielu przykrości i nieporozumień

13. Szczęśliwi, którzy potrafią poczekać - doczekają się prawdziwego dobra.

14. Szczęśliwi, którzy wiedzą, że rozum to dobra rzecz i starają się go często używać - będą szli bezpieczną drogą.

15. Szczęśliwi, którzy umieją używać kija nie do bicia w mroku, ale do palenia, by świecił i ogrzewał - wiele dobra uczynią w życiu.

16. Szczęśliwi, którzy wiedzą, że kwiaty należy oglądać z góry, a nie z dołu, krytykując, że są nieładne. Wiele pokoju znajdą i wniosą wokół siebie.

17. Szczęśliwi, którzy wiedzą, że nie wystarczy, by woda podana komuś była świeża, ale też, że podawać ją trzeba w czystej, nie szczerbatej szklance - unikną wiele nieporozumień z ludźmi.

18. Szczęśliwi, którzy potrafią się uśmiechać nawet wtedy, gdy jest trudno i gdy ich ktoś drażni - wiele radości rozsieją wokół siebie i łatwiej samych siebie zachowają w pokoju.

19. Szczęśliwi, którzy mają zderzaki jak wagony kolejowe - bardzo to ułatwi współżycie z drugimi.

20. Szczęśliwi, którzy zrozumieli, że większym szczęściem jest dawać niż brać i służyć niż być obsłużonym - znajdą prawdziwe szczęście.

(...)

Fragment pochodzi z książki księdza Tadeusza Fedorowicza "Błogosławieństwa dla tych, którzy mają trochę zmysłu humoru i szukają mądrości" wydawnictwo Norbertinum

Ks. Tadeusz Fedorowicz urodził się 4 lutego 1907 roku w Klebanówce na Podolu (obecnie Ukraina) jako trzecie z dziewięciorga dzieci Aleksandra i Zofii z Kraińskich. Jego młodsza o rok siostra Olga wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i przez wiele lat pracowała na misjach w Chinach. Najmłodszy z rodzeństwa, Aleksander, również był księdzem i zmarł w opinii świętości jako proboszcz Izabelina w 1965 roku.
W 1929 roku Tadeusz Fedorowicz uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1930-31 służył w Dywizjonie Artylerii Konnej Szkoły Podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim. W tamtym okresie zaprzyjaźnił się z członkami lwowskiego stowarzyszenia akademickiego ,,Odrodzenie" - Janem Szeptyckim, Stefanem Swieżawskim oraz o. Michałem Czartoryskim - jednym ze 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. W latach 1931-36 studiował w Seminarium Lwowskim i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jana Kazimierza. 28 czerwca 1936 roku przyjął we Lwowie święcenia kapłańskie, a potem pracował na kolejnych placówkach duszpasterskich w Tarnopolu i Lwowie.
W 1940 roku wyjechał dobrowolnie - za zgodą władz kościelnych - z transportem ludzi wywożonych na Sybir. Przebywał w obozie pracy w Republice Maryjskiej, pełniąc tam w ukryciu obowiązki duszpasterskie. W 1943 roku aresztowało go NKWD i spędził kilka miesięcy w więzieniu w Semipałatyńsku (Kazachstan). W 1944 roku wrócił do Polski jako oficjalny kapelan IV Dywizji armii Berlinga. W listopadzie tego roku zwolniono go z wojska z powodów politycznych. Wkrótce potem ks. Władysław Korniłowicz zaprosił go do pomocy w prowadzeniu ośrodka dla ociemniałych w Laskach. W latach 1948-50 pełnił funkcję ojca duchownego seminarium lwowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Zmarł 26 czerwca w Laskach.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi