O celach Konferencji Naukowej "Joga w kontekstach kulturowych". Janusz Szopa
środa, 16 września 2015
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Joga w kontekstach kulturowych" w Katowicach już w przyszłym tygodniu - 22-24.09.2015. Z założenia jest interdyscyplinarnym projektem mającym kontynuować namysł nad problematyką podjętą rok temu. Jej cel jest stały: pokazanie różnych aspektów jogi przede wszystkim jako zjawiska modelowanego konkretnymi warunkami kulturowymi. Udział w konferencji jest bezpłatny dla każdego. O szczegółach, organizator - Janusz Szopa.
Justyna Moćko: Organizujesz już drugą konferencję naukową "Joga w kontekstach kulturowych". Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku. Skąd pomysł na takie wydarzenie. Jaki jest jego cel?
Janusz Szopa: II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Joga w kontekstach kulturowych" organizowana przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach i Uniwersytet Śląski jest w zamyśle interdyscyplinarnym projektem mającym kontynuować namysł nad problematyką podjętą rok temu. Jej cel jest stały: pokazanie różnych aspektów jogi przede wszystkim jako zjawiska modelowanego konkretnymi warunkami kulturowymi.
Zagadnienia, które wyznaczają główną oś tematyczną konferencji, to:
- joga w tradycyjnym kontekście kulturowo-historycznym
- joga jako przedmiot zainteresowania kultury zachodniej
- joga jako element procesu orientalizacji Zachodu
- joga w Polsce: szkoły, ośrodki i tradycje
- polskie badania naukowe nad różnymi aspektami jogi
- joga w oglądzie potocznym - wyobrażenia i nieporozumienia.
Konferencja ma część merytoryczną i warsztatową. Co mieści się w zagadnieniach merytorycznych, co dzieje się na warsztatach?
W części merytorycznej osoby występujące z referatami przedstawiają swoje badania na tematy związane z ww. zagadnieniami. Ponadto organizowane są warsztaty na których z dr Ewą Moroch przedstawimy różne rodzaje ćwiczeń z zakresu jogi fizycznej.
W programie jest bardzo szeroki zakres tematów, kogo zapraszałeś, aby występowali?
Zaproszenie było adresowane do środowiska naukowców zajmujących się badaniami nad jogą, a także do środowiska praktyków jogi. Też dzięki Waszej stronie zostało ono rozpropagowane i dziękuję Ci Justyno za opiekę medialną nad tym przedsięwzięciem. Najlepiej jest zapoznać się z załączonym programem, aby zorientować się kto będzie wykładowcą.
Wystąpienia trwają według programu 30 minut. Czy będzie czas na dyskusję?
Planujemy około 20 minutowe wystąpienia prelegentów po których nastąpi dyskusja. Ponadto mamy jeszcze czas przewidziany na tak zwaną dyskusję kuluarową, która nieraz bywa równie ciekawa jak ta na sali obrad.
Czy dla słuchaczy udział w konferencji jest bezpłatny?
Chcę nadmienić, że tak jak w ubiegłym roku każdy może wziąć bezpłatnie udział w naszej konferencji. Powinien swoją obecność zgłosić u organizatora najlepiej na e-mail aleksandra@budzisz.com i uzyskać odpowiedź, że są jeszcze wolne miejsca. Nie organizujemy tej konferencji w celach biznesowych, a ma ona integrować środowisko ludzi zajmujących się szeroko pojętym tematem jakim jest JOGA.
Strona wydarzenia:http://konferencja-joga.pl/