UZIEMIENIE ciała i umysłu
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

UZIEMIENIE ciała i umysłu

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Kasia Kata

Co tworzy Twoje silne korzenie- co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Co jest Twoją mocną stroną czy umiejętnością? Czego najbardziej potrzebujesz?Czy jest taki obszar w życiu, który od pewnego czasu woła o ZMIANĘ, a Tobie ciężko jest ją podjąć? Zdanie "nigdy tego nie zrobię" zamień na "do tej pory tego nie zrobiła/em" oraz uświadom sobie swoje mocne strony i umiejętności, jak również wsparcie ludzi z Twojego otoczenia.

TY I ŻYCIOWA WICHURA

Moim ulubionym porównaniem połączenia uziemienia i elastyczności- czyli tego, co przydaje nam się w życiu i na macie- jest trzcina. Przy mocnym wietrze ugina się, poddaje się jego prądowi, odbywa wietrzny taniec, nie walczy z nim i... NIE ŁAMIE SIĘ. Jest mocno zakorzeniona i pozostaje elastyczna.Zdarzyło Wam złamać tylko po to, żeby później mocniej się zakorzenić i wzmocnić, zrozumieć że wichura tak jak przyszła tak i przejdzie, a najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie na nią odpowiedniego sposobu, innego niż walka?

Stabilność:

Co tworzy Twoje silne korzenie- co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Co jest Twoją mocną stroną czy umiejętnością? Czego najbardziej potrzebujesz?

Elastyczność:

Czy jest taki obszar w życiu, który od pewnego czasu woła o ZMIANĘ, a Tobie ciężko jest ją podjąć?

To doprowadza nas do pytania: jakich sytuacjach chciał/abyś mieć więcej elastyczności, otwartości? To może dotyczyć nawiązywania relacji, tolerancji i empatii wobec innych, adaptacji do nowego środowiska…Oraz praktyki na macie

Zrób test:

1. Stań na podłodze i przenieś ciężar ciała na pięty. Miej kolana zupełnie wyprostowane. Puść zupełnie luźno brzuch, pozwól uciekać pośladkom do tyłu, klatce piersiowej się zapadać, ramionom opadać do przodu, a plecom garbić. Zacznij teraz zmieniać pozycję:

2. Rozłóż ciężar ciała równo na całej powierzchni stóp, ustawiając je równolegle do siebie, na szerokość bioder lub szerzej. Możesz przez chwilę pobujać się na stopach do przodu, w tył i na boki, odklejając i przyklejając z powrotem: duże palce, zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stóp, piętę. Odblokuj kolana (delikatnie je ugnij)- czujesz różnicę? A teraz zacznij ściągać kość ogonową w dół. Zassij pępek w stronę kręgosłupa. Ściągnij łopatki delikatnie do siebie i w dół, próbując mieć w rozluźnione i opuszczone barki. Unoś mostek i czuj jak każdy głęboki oddech otwiera przestrzeń między zebrami, które wędrują na boki, po to żeby z wydechem chciały się do siebie znów przybliżać. Poczuj, jak każdy wdech wypełnia klatkę piersiową i wydłuża kręgosłup- od pasa przez czubek głowy do nieba! Z każdym wydechem mocniej zasysaj pępek, wydłużaj kręgosłup od pasa w dół i poczuj, jak stopy mocno wrastają w ziemię. Nawet dłonie są aktywne, wydłużane w dół.

Która z wersji Tadasany- Pozycji Góry (tak, być może właśnie wykonała/eś swoją pierwszą pozycję z jogi! ) dałaby Ci więcej stabilności, gdyby zawiał naprawdę mocny wiatr?

Nawet (a raczej-w szczególności!) to, w jaki sposób stoisz, jest sygnałem dla mózgu : "Uważaj, nie jest stabilnie, zaraz runiesz" lub "Możesz czuć się pewnie, wiesz jak i na czym stoisz"

To, w jaki sposób traktujesz siebie, jakie masz przekonania o sobie, świecie i swoich w nim działaniach, możesz zaobserwować poprzez swoją postawę ciała, Twój sposób poruszania się, spięcia w danych obszarach ciała.

I na odwrót- nienaturalna i niezdrowa dla ciała pozycja, np. długotrwałe siedzenie na krześle i garbienie się przed monitorem, wpływa negatywnie na Twój stan emocjonalny i psychiczny.

P.S. Zwróć uwagę na to, którą część ciała czujesz najmniej, a którą czujesz najbardziej. Z którą warto nawiązać lepszy kontakt- może klatka piersiowa opornie się otwiera? A może nie czujesz pracy kości ogonowej, delikatnego ściągania bioder? Czy wyczuwasz ciężar ciała przenoszony na stopie? To wszystko jest dla Ciebie ważnym sygnałem od ciała.

KIEDY MAM PRACOWAĆ Z UZIEMIENIEM?

Możemy mówić o nadmiarze oraz niedoborze uziemienia jeśli:

- często czujesz niepokój, Twoja głowa generuje za dużo myśli; trudno Ci się skoncentrować; obawiasz się zobowiązań; łatwo zmieniasz "swoje" zdanie pod wpływem innych (i często Ci się to zdarza); nie wiesz czego chcesz, męczy Cię Twoje niezdecydowanie; uciekasz od odpowiedzialności; złośliwy komentarz na Twój temat wpływa na całość Twojej samooceny; z niepokojem podchodzisz do wyzwań i zajęcia się "przyziemnymi sprawami"; masz artystyczną duszę z tendencją do bujania w obłokach…

Lub na odwrót- jeśli…:

- czujesz się naprawdę ociężale- psychicznie i fizycznie; brakuje Ci energii, witalności; przytłacza Cię ciężar wszystkich podjętych obowiązków; masz tak silne poczucie odpowiedzialności- nie tylko za siebie, ale wszystkich wokół- że jesteś przekonana/y, że bez Ciebie wszystko by się rozwaliło; na myśl o własnym rozwoju duchowym (czymkolwiek dla Ciebie jest) i personalnym nasuwa Ci się sarkastyczna uwaga na język, a na swoje marzenia i hobby nie dajesz sobie przestrzeni w głowie i sercu…

To całkiem prawdopodobne, że przyda Ci się praca nad zbalansowaniem uziemienia poprzez ćwiczenia z jogi oraz szczerą autorefleksję i podjęcie odpowiedniego dla siebie sposobu na zrównoważenie obszarów związanych z Tobą, innymi, pracą, samorozwojem, zorganizowaniem i spontanicznością, obowiązkami i marzeniami, stabilnością i płynnością w tym jaka/jaki jesteś i co robisz.

JAK PRACOWAĆ NAD UZIEMIENIEM? PSYCHOLOGIA

  • 1. W pracy nad swoim uziemieniem pomaga świadomość tego, co buduje Twoje POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA i jakie indywidualne warunki musisz mieć spełnione, żeby czuć się bezpiecznie: Wsparcie społeczne? Stabilność finansowa? Własne lokum? Stały związek? Posiadanie dziecka? A może podróż, bo uziemia Cię poznawanie odmiennych kultur i historii, tak różnych od Twojego dobrobytu i pokazujących inną perspektywę? Przebywanie w naturze, chodzenie na boso, minimalistyczne i proste życie poza zgiełkiem miasta?
  • 2. Zdolność do bycia w "TU I TERAZ"- polecam praktykę uważności, którą możemy ćwiczyć nie tylko poprzez jogę, ale przede wszystkim poprzez poświęcanie pełnej uwagi temu, co akurat robimy. O włączaniu zmysłów i wyłączaniu oceniania (nie tylko dla Ciebie jest to trudne!). Po prostu być. Spróbujesz?
  • 3. DBAŁOŚĆ o swoją przestrzeń fizyczną oraz o swoje ciało- czyli o to co przyziemne, fizyczne, namacalne. Czym KARMISZ swoje oczy i ciało? Co/kto/kto dodaje Ci energii, a co ją odbiera? Dbałość dotyczy również codziennych obowiązków, relacji z bliskimi- naszego fundamentu poczucia stałości, sprawczości, wsparcia, podstawy.
  • 4. Praca nad podejmowaniem decyzji i RACJONALNYM myśleniem o ich możliwych konsekwencjach.

Pomyśl… Czy kiedykolwiek stało się tak, że w ogóle sobie nie poradziłaś/eć? Jeśli tu jesteś, czytasz ten tekst, oddychasz- to znaczy, że nawet jeśli pewne wydarzenia nie potoczyły się po Twojej myśli, wciąż żyjesz, a na dodatek masz w zanadrzu ważną lekcję do zapamiętania. A ona może pomóc Ci iść dalej, jeśli tylko pozwolisz sobie na popełnianie błędów, zdanie "nigdy tego nie zrobię" zamienisz na "do tej pory tego nie zrobiła/em" oraz uświadomisz sobie swoje mocne strony i umiejętności, jak również wsparcie ludzi z Twojego otoczenia. Poczujesz się bezpieczniej jeśli popracujesz nad wewnętrznym przekonaniem: "Ja jestem w porządku i świat też jest generalnie w porządku" (a przynajmniej jakaś jego część).

Ćwiczenie dla Ciebie:

Przypomnij którąś ze swoich bardzo życiowych sytuacji. Czyli takich, w których zmierzyłaś/eś się z pierwszą naprawdę istotną decyzją, zdając sobie sprawę z tego, to już nie są żarty, a konsekwencje mogą sięgnąć nie tylko nas ale też osoby, za które odpowiadamy.

Zastanów się… Zmierzasz się z takimi sytuacjami, czy też od nich uciekasz? Czy uważasz je za rozwojowe?

Jakie wydarzenie sprawiło, że pojawiła się u Ciebie myśl: "No skoro przez to przeszłam/przeszedłem, to mogę już wszystko."? 😉

  • 5. PEWNOŚĆ siebie samej/samego. Czyli głębokie przekonanie o niezłomności swoich WARTOŚCI i tego, kim się jest, niezależnie od sytuacji, w której się akurat znajdujemy. (Oczywiście, nie mówię tu o skrajnych przypadkach sytuacji ekstremalnych, w których nie możemy do końca przewidzieć swoich reakcji).

Jakie są Twoje najważniejsze wartości i priorytety? Jakiej części siebie będziesz zawsze bronić? Co w sobie lubisz? Kto lub co (jaka sytuacja) powoduje, że czujesz się mniej pewnie? Dlaczego tak się dzieje?

  • 6. Głębokie poczucie bycia INTEGRALNĄ częścią tego, co Cię otacza.

Czy zdarzyło Ci się westchnąć głęboko w lesie? Siedzieć godzinami na plaży i po prostu wsłuchiwać się w szum fal? Biegać boso po ziemi, leżeć na trawie i czuć jej zapach? Zadumać się nad majestatycznym widokiem w górach?

Polecam!:)

JAK PRACOWAĆ NAD UZIEMIENIEM? JOGA

  • 1. FILOZOFIA JOGI mówi o czakrach, czyli- w wielkim skrócie mówiąc- obszarach w naszym ciele związanych z danymi emocjami i potrzebami. Obszar ciała związany z naszym poczuciem stabilności to nogi i biodra. Wyobraź sobie, że jesteś drzewem, w którym Twoje nogi to pnie. Za naszą elastyczność w działaniu, otwartość na zmiany, samoakceptację, swobodę w działaniu i czerpanie radości z życia są odpowiedzialne biodra i podbrzusze. O tym napiszę jednak kiedy indziej, a dziś skupię się na zakorzenieniu
  • 2. ROZCIĄGAJĄC nogi, dajemy im odetchnąć, poprawiamy krążenie, podnosimy ich witalność. Odpuszczenie napięcia z bioder nie należy do najłatwiejszych- nie przejmuj się, większości z nas biodra zamykają się jako pierwsze, gdy tylko ciężko nam jest odpuścić jakąś sytuację w życiu i nosimy to napięcie w sobie. Każdy z nas pracuje wtedy równie mocno z oddechem, co naprawdę może pomóc w rozwijaniu umiejętności opanowywania sytuacji również poza matą!
  • 3. Pracując nad WZMOCNIENIEM nóg i stawów, nad odpowiednią amortyzacją, zwinnością i równowagą, budujemy wewnętrzny spokój, pewność i siłę. W końcu moje pnie są mocne, a ja poradzę sobie z wichurą. Polecam nawet wizualizować sobie to, że z naszych stóp wyrastają mocne korzenie, łączące nas również z innymi drzewami i z witalnością Ziemi. Jeśli Natura Cię inspiruje, daj swojej wyobraźni popłynąć i zobacz, co się zadzieje
  • 4. Każde zajęcia z jogi rozpoczynam przeniesieniem uczestników do "TU I TERAZ", zakorzenieniem ich w chwili obecnej. Uważam to za nieodłączną część praktyki w dzisiejszych zabieganych czasach, pędzie miasta i mnóstwem bodźców wokół.
  • 5. Odpowiednie otwarcie bioder oraz rozciągnięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego w rozgrzewce zapewnia bezpieczne wykonywanie innych pozycji, np. otwarć klatki piersiowej, jak również utrzymywanie prawidłowej postawy kręgosłupa. Rozgrzane i wzmocnione nogi dają nam stabilność w pozycjach równoważnych, ochronę stawów, zwinność i lekkość dynamicznych przejść.

Proponuję Wam szczególnie 3 pozycje:

  • 1. Wojownik II
  • 2. Wojownik Odwrócony (tudzież Wojownik Pokoju)
  • 3. Trikonasana

Dbajcie o siebie, o to czym karmicie swoje ciało, umysł i serce.

Pielęgnujcie to, co w Was i dla Was ważne.

Pamiętajcie o tym, że po deszczu i burzy zawsze przychodzi Słońce i spokój.

A przede wszystkim…

Znajdźcie swój sposób na uziemienie. Na powrót do siebie, swojego spokoju i siły mądrego Wojownika.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Styl Życia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi