Wprowadzenie do medytacji radża jogi. Halina Paradela
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Wprowadzenie do medytacji radża jogi. Halina Paradela

czwartek, 21 października 2010

Halina Paradela

można najprościej określić jako doświadczanie nieograniczonych możliwości naszego umysłu pad warunkiem, że posiedliśmy sztukę panowania nad swoimi myślami. Umysł można porównać do nieba, które najczęściej jest zakryte wieloma często ciemnymi chmurami. Gdyby udało nam się usunąć chmury, to zobaczylibyśmy bezkresny błękit w całym jego pięknie. Podobnie jest z umysłem. Jeżeli jest on stale "zachmurzony" negatywnymi lub często po prostu zbędnymi myślami, to nigdy nie będzie można doświadczyć tego, co jest poza tą zasłoną, czyli prawdziwej natury umysłu.

Najczęściej, na co dzień nie zwracamy większej uwagi na swoje myśli. Przywykliśmy do określanych, utartych sposobów myślenia i odczuwania, całkowicie się z nimi utożsamiamy i na ogół nie zdarza się nam pomyśleć, że mogłoby być inaczej. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż umysł ludzki, pomimo tak wielu naukowych analiz nadal pozostaje jedną z największych tajemnic. Wiemy już sporo o tym, jak poprawić sztukę myślenia, zapamiętywania i uczenia się, jak leczyć nerwice i różne chorobowe stany psychiczne. Jednak ciągle nie wiemy, czym tak naprawdę jest umysł i jak "produkuje" myśli. Nie wiemy też, czym jest świadomość, a czym subtelniejszy poziom umysłu, czyli tzw. podświadomość.

Jednakże umysł to cały nasz świat - świat, w którym żyjemy, jako, że to nasze myśli i związane z nim zjawiska takie jak uczucia, pamięć, pragnienia, itd. dostarczają nam stale, w każdej chwili doświadczeń życia. To właściwości naszego umysłu stawiają nas najwyżej wśród żywych stworzeń, czynią nas ludźmi. Jednak tak długo, dokąd nie poznamy swojego umysłu, to bez względu na to jak zaawansowana jest nasza inteligencja, jak liczne nasze zdolności, przejdziemy przez życie nie uchylając rąbka tajemnicy naszej tożsamości.

Pierwszym krokiem na drodze do poznania swojego umysłu jest uświadomienie sobie, że tę pracę każdy z nas musi wykonać sam. Świat Zachodu jest przekonany, że dzisiejsza nauka potrafi rozwiązać wszystkie nasze problemy łącznie z rozszyfrowaniem natury naszego umysłu. Nic dalszego od prawdy. Aż śmieszne wręcz wydaje się, że szukając na zewnątrz lub badając umysły innych będziemy mogli zrozumieć swój własny umysł. Wszystkie wielkie duchowe ścieżki i religie mówią o tym, iż droga do samopoznania wiedzie poprzez zwrócenie się do swojego wnętrza. Drogę tę stanowi .

By stała się dla nas łatwą i spontaniczną praktyką musimy poznać kilka prostych prawd o swoim umyśle. Prawdy te nie są trudne do zauważenia w codziennym życiu. Po pierwsze: umysł nasz stale pracuje, stale tworzy myśli, zgodnie ze słynnym stwierdzeniem "myślę, więc jestem" i odwrotnie: "jestem, ponieważ myślę". Nie ma takiego momentu, w którym nie myślimy i nawet we śnie umysł nasz pracuje, tyle tylko, że pamiętamy niewiele naszych snów.

Tworzenie myśli jest podstawową i naturalną funkcją umysłu i wszelkie próby powstrzymania myślenia, czy stworzenia pustki w umyśle nie są właściwą metodą, są wręcz niemożliwe. Myśl jest początkiem wszystkiego. Myśli są nasionami naszych słów, odczuć, emocji i czynów, zachowań i postaw. Jeżeli chcę cokolwiek zmienić w swoim życiu, muszę sięgnąć do podstaw. Muszę, więc zacząć od obserwacji własnych myśli, gdyż to one przeradzają się w słowa, czyny i postawy, i w rezultacie tworzy mnie samą.

Pierwszym krokiem w nauce jest zwolnienie prędkości swoich myśli i następnie ich obserwacja!

Im lepiej potrafię obserwować z boku swoje myśli, tym możliwe jest większe poznanie mojego umysłu, a tym samym mnie samego. Czy moje myśli są chaotyczne, burzliwe, niespokojne? Czy myślę o wielu niepotrzebnych sprawach? Jak wiele moich myśli jest negatywnych, smutnych, powracających do niewesołej przeszłości? Ile mam myśli radosnych, lekkich, szczęśliwych? Ile konkretnych, mądrych? Wraz z obserwacją myśli pojawi się świadomość siebie, że moje myśli i związane z nimi uczucia pomimo tego że moje, jednak nie są mną. Są przemijającym chwilowym wydarzeniem w moim "mentalnym świecie". Ich wpływ na mnie jest proporcjonalny do tego, na ile utożsamiam się z nimi. Prawdziwa moja tożsamość jest czymś znacznie głębszym i trwalszym niż takie przemijające doświadczenia.

A więc, świadomie i celowo, jeśli wyciszymy się i skupimy, zaczniemy odzyskiwać kontrolę nad umysłem i przejmiemy ster w swoje ręce. Delikatnie i łagodnie odsuwamy chwilowe, powierzchowne i niepokojące "zachmurzenia" i ze zrozumieniem wprowadzamy myśli spokojne, lekkie i pozytywne. Uświadamiamy sobie, że to my tworzymy swoje myśli, to od nas zależy jakie myśli wprowadzamy do swojego umysłu, o czym chcemy myśleć i czego doświadczać (doznawać). W takim stanie wyciszenia i skupienia pojawi się o wiele głębsze zrozumienie siebie i swojej prawdziwej natury. Nasza prawdziwa natura jest, bowiem spokojna i pogodna. W głębi nas istnieje stale spokojny i wyciszony umysł, a także uczucie prawdziwego stałego zadowolenia i spełnienia, niezależne od czynników i sytuacji zewnętrznych.

Niekontrolowany i pozostawiony samemu sobie umysł nigdy nie jest cichy. I to ten brak ciszy, ten stały ruch i niepokój w myślach jest przyczyną wielu naszych nieszczęść. Bez świadomej kontroli umysł będzie skupiał się na zmartwieniach, stresach, bólu, nie dokończonych zadaniach, na klęskach, słowem na rzeczach które chcielibyśmy mieć, które chcielibyśmy robić, na niezrealizowanych marzeniach i niespełnionych obietnicach.

jest świadomym i kontrolowanym tworzeniem myśli dobrych, opartych na prawdzie, myśli spokojnych i pozytywnych. Jest to świadome skoncentrowanie energii swojego umysłu, swoich myśli na teraźniejszości. Na tym czego chcemy doświadczać (doznawać) w chwili obecnej, ponieważ zależy to tylko od nas.

nigdy nie powinna być praktykowana na siłę. Jest to, bowiem raczej ponowne odkrycie w sobie czegoś, co zawsze posiadaliśmy, swoich zasobów dobra, mądrości, pozytywności, spokoju i siły.

Nie oznacza to, że w umysł powraca do swoich planów i zamierzeń, ale teraz z większą klarownością myśli i większą zdolnością stawiania czoła wyzwaniom i frustracjom codziennego życia.

nie jest też ucieczką od świata, ale pomaga nam lepiej rozumieć i rozróżniać, a co za tym idzie, dokonywać właściwych wyborów.

Warto pamiętać, że pogłębione zrozumienie i akceptacja samego siebie daje wzbogacone i głębsze zrozumienie i akceptację innych. Stajemy się bardziej wrażliwi i współczujący w stosunku do innych ludzi i bardziej otwarci na Naturę. rozwija w nas poczucie jedności ze wszechświatem i uświadamia współzależność wszelkich rzeczy. Jak nigdy dotychczas zaczynamy rozumieć i odczuwać piękno i wartość nas samych, a także piękno i bogactwo życia.

Halina Paradela

Założyciel i koordynator polskich filii Uniwersytetu Brhma Kumaris, nauczyciel

Zdjęcia z w górach zostały zrobione w Mount Abu gdzie znajduje się główna siedziba Uniwersytetu Brahma Kumaris

Informacja o punkcie informacyjnym Uniwersytetu Brahma Kumaris Galerii

Galeria

czyli wszystko możesz zmienić ponieważ rozwiązania są w Tobie

wykłady, kursy, warsztaty,

Galeria jest miejscem, gdzie we wspierającej atmosferze każdy może poznać i doświadczyć możliwości swojego wewnętrznego potencjału.

Tematy spotkań: potęga pozytywnego myślenia, poczucie własnej wartości, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, prawdziwe związki, siłą charakteru, twórcze postawy, poznanie źródła życia, duchowa tożsamość, nauka relaksu i , zdrowy styl życia na każdym poziomie

Zajęcia są bezpłatne, a działalność Uniwersytetu istnieje dzięki dobrowolnym wkładom studentów i uczestników zajęć.

Otwarte spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 18.00

Adres: ul. Smolna 11, lok 8a, domofon 88

Informacje o zajęciach: 22 824 03 16, e-mail: warsaw@pl.bkwsu.org

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Słowniczek
Ryta

Ryta - dosłownie "właściwe przystosowanie, dopasowanie" reprezentowała kosmiczną siłę, na której wspiera się cały Wszechświat. Ryta służyła również bogom za źródło ich energii. Mimo, że żaden z hymnów Rygwedy nie jest adresowany do ryty, to jednak sam termin pojawia się tam ponad 300 razy, jest...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu