Medytacja. Od relaksu do oświecenia
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Medytacja. Od relaksu do oświecenia

środa, 16 października 2019

Medytacja mówiąc najprościej to stan wyciszenia umysłu. Można medytować na zajęciach jogi, a nawet spacerując w parku. Wystarczy wyciszyć myśli - podstawowy przejaw aktywności umysłu.

Bardzo praktyczne jest uproszczenie, że myśli to umysł - to uświadamia z czym trzeba się uporać. Jednak kierowanie myślami, gdy w nich się zatapiamy - jest po prostu niemożliwe. Najpierw trzeba uchwycić ich przepływ, a to jest możliwe tylko z poziomu świadomości. D. Hawkins określa świadomość jako przestrzeń, w której zauważamy myśli i emocje. Inaczej mówiąc to uważność, która zostaje, gdy umysł się zatrzymuje. To prowadzi do ważnej konkluzji: Nie jesteś swoimi myślami! Przecież nie znikasz, gdy na chwilę cichną lub gdy śpisz. Nie jesteś ani swoimi myślami, ani emocjami, lecz uważnością ponad nimi.

Medytacja to również odpięcie wrażeń zmysłowych płynących z ciała. Dlatego warto rozpoczynać medytację od świadomego rozluźnienia. Można poświęcić temu dwie minuty rozluźniając po kolei różne części ciała, ale przy odrobinie wprawy wystarczy dosłownie jedno westchnięcie - wraz z wydechem "puszczając falę rozluźnienia" od czubka głowy aż do stóp. Wtedy łatwiej przenieść się do uważności. Dlatego tak ważna jest wygodna pozycja. Siadanie "po turecku" albo w lotosie nie jest fortunnym pomysłem, jeśli nie mamy wprawy. Wybierz raczej kocyk i pufę. Można medytować na krześle, a nawet fotelu, byle zachować prosty kręgosłup.

Jak zatem wejść na poziom świadomości? Po zrelaksowaniu ciała nie otwierając oczu spójrz do góry - zauważ, jak to zmienia energetykę ciała. Następnie przenieś uwagę (wypłyń uwagą) do punktu 40 cm nad głową. To wszystko. Już jesteś uważnością. To aż tak proste! Cechą uważności jest wolna wola. Możesz stąd podejmować decyzje zgodnie z twoimi upodobaniami. Pierwszą wolną decyzją jest puszczenie zmartwień, obowiązków i pragnień. Wiem, że uwierzyłeś w nie tak bardzo, że nie zgodzisz się na tak szalony pomysł by porzucić swoje zmartwienia. Ale co byś powiedział, żeby puścić je na jedną sekundę? Twój świat nie runie przez 1 sekundę bez zmartwień i obowiązków. Puść umysł, pozwól mu odpocząć.

Gdy to zrobisz, zacznij oddychać miłością i po prostu zatrzymaj się w teraźniejszości. Całkowicie. Jeśli przechwycą cię myśli - łagodnie wracaj do uważności. Nie walcz z nimi. Myśli - umysł są cząstką ciebie. Naucz się nad nimi panować. Biorą się z emocji, przekonań, ale nade wszystko z kierowania uwagi - a to już potrafisz (z poziomu świadomości). Przenoszenie uwagi, to kluczowe narzędzie nie tylko medytacji, ale całego życia. Energia podąża za uwagą. Tam gdzie ją kierujesz manifestuje się twoje życie. Skieruj ją w medytacji na swój spokój - natychmiast go doświadczysz. Gdy zatrzymasz się w bezkresnej i miłującej uważności ponad czasem, oprócz spokoju pojawia się poczucie nieopisanej radości z samego istnienia. Wtedy odkrywasz Kim jesteś. Odpowiedź na to pytanie przychodzi jako doświadczenie, niemożliwe do opisania słowami, gdyż jest ponad umysłem. Wtedy odkrywasz kto oddycha. Tak cały stajesz się miłością.

W AlchemiaZycia.com opracowujemy medytacje do podnoszenia poziomu świadomości w stronę harmonijnego i spełnionego życia. To również zaawansowane narzędzie przywracania równowagi emocjonalnej. Częścią medytacji dzielimy się bezpłatnie, a wszystkie są dostępne on-line w subskrypcji.

Medytacje bezpłatne link:https://vimeo.com/channels/alchemiazycia

Medytacje w subskrypcji link:https://vimeo.com/ondemand/alchemiazycia

Zapraszamy również na weekendowe warsztaty.

26.10.2019 "Akceptacja siebie" https://www.alchemiazycia.com/warsztaty

16.11.2019 "Żyj bez stresu" https://www.alchemiazycia.com/warsztaty

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi