Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar.

środa, 14 grudnia 2016

Justyna Moćko

14 grudnia 1918 roku urodził się BKS Iyengar. Obchodziłby w tym roku 98 urodziny. Z tej okazji przypominamy jego życiorys.

Krishnamachar Sundararaja Iyengar to Wielki Nauczyciel jogi, który opracował swoją metodę znaną z precyzji i uważności. Zmienił postrzeganie hatha jogi i na Wschodzie i na Zachodzie. Jego indywidualna metoda nauczania znana jest dziś w ponad 70 krajach. Napisał wiele książek, w tym "Światło jogi", uznawane za biblię joginów i przetłumaczone na 17 języków.

Był jedenastym z trzynastu dzieci urodzonych w ubogiej rodzinie. Chorowity - przeszedł malarię, tyfus, gruźlicę. Gdy miał 16 lat, w 1934 trafił pod opiekę szwagra, Sri Tirumalai Krishnamacharii, nauczyciela jogi, znawcy filozofii indyjskiej i ajurwedy, u którego miał się leczyć ale został jego uczniem. Pod jego okiem intensywnie (8-10 godzin dziennie) praktykował przez dwa lata. Z doświadczenia wiedział, ze joga jest praktyką dostępną dla wszystkich, nie można być na nią za starym lub zbyt słabym fizycznie. Jeśli jakaś asana jest trudna do wykonania, należy ją dopasować do ucznia. To podejście zaowocowało wprowadzeniem do praktyki asan pomocy: klocków, pasków, ławeczek, koców, itp. Akcesoria pozwalają też pozostać w pozycji przez dłuższy czas. Utrzymanie pozycji tylko przez krótki okres czasu oddziałuje przede wszystkim na ciało fizyczne. Poprzez pozostanie w pozycjach przez dłuższy czas korzyści przenikają głębiej na poziomy organiczne i umysłowe.

Pomoce i przyrządy pozwoliły na opracowanie jogi terapeutycznej, która zajmuje się wszelkimi chorobami. Terapia jogą stała się bardzo popularna na Zachodzie, (a jej zalety przebadane naukowo i medycznie potwierdzone) głównie za sprawą Yehudi Menuhina, genialnego skrzypka, któremu Iyengar pomógł w pokonaniu problemów zdrowotnych. Uczył też pianistę Witolda Małcużyńskiego, pisarza Aldousa Huxleya a 85 - letnią Elżbietę, królową Belgii nauczył stania na głowie.

W 1975 roku otwarto Instytut Jogi Iyengara, nazwany imieniem żony Ramamani i poświecony jej pamięci, gdzie uczył przybywających również z Zachodu adeptów jogi.

Miał sześcioro dzieci, z których dwoje, córka Gita i syn Praszant stało się jego uczniami, a potem nauczycielami jogi. Jego wnuczka Abhidżata kontynuuje tradycje nauczając metody swojego dziadka na całym świecie (niedawno gościła też w Polsce) .

Chociaż mieszkał w Punie czuł głęboką więź z miastem, w którym się urodził - Bellur. Od 2005 roku w dniu Jego urodzin (14.12) Jego uczniowie organizują sesje jogi, z których datki przekazują na wsparcie Projektu Bellur. Dzięki tym datkom powstało wiele udogodnień: szkoła podstawowa, szkoła średnia dla dziewcząt, zbiornik wody o pojemności 50.000 galonów, bezpłatny szpital, świątynia.

Poprzez lata nauczanie Iyengara zmieniało się od dynamicznego prowadzenia zajęć po spokojną, precyzyjną praktykę, nastawioną na pracę z oddechem i umysłem. Usystematyzował ponad 200 klasycznych asan i 14 różnych rodzajów pranajam od prostych do niezwykle trudne. Zostały one zorganizowane i podzielone w taki sposób, aby umożliwić początkującym bezpieczną praktykę od podstawowych pozycji do bardziej zaawansowanych, aby uzyskać elastyczność i siłę.
Poprzez asany uczył świadomości i stosowanie etyki Jam i Nijam według Jogasutr Patańdżalego, które skomentował w książce "Światło Jogasutr Patańdżalego"

Również na poziomie edukacyjnym i metodycznym Iyengar wprowadził wiele nowości: skodyfikował i precyzyjnie określił system nauczania swojej metody. Wprowadził stopnie nauczycielskie, certyfikaty. Obecnie, w 72 krajach Jego uczniowie zakładają Stowarzyszenia, które dbają o jednolite i najwyższe standardy nauczania.

Oprócz wspomnianej Light on yoga (pierwsze polskie wydanie "Joga", w 1990 r rozeszło się w 60 000 egzemplarzy) jest autorem książek wydawanych w milionach egzemplarzy na całym świecie:

Light on Pranayama (1981 r) - polskie wydanie 1997 r Pranajama

The Tree of Yoga (1988 r) - polskie wydanie Drzewo jogi 1995 r

Light on the Yoga Sutras of Patanjali (1993 r) polskie wydanie Światło Jogasutr Patańdżalego 2011 r

Yoga the path to holistic health (2001 r)

Light of life (20050 polskie wydanie Joga światłem życia 2006 r

Jako założyciel Szkoły Jogi Iyengara, był znany na całym świecie jako ojciec współczesnej jogi i nazwany przez magazyn Time za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. W ciągu swojego długiego życia, otrzymał wiele nagród , w tym Padma Shri (1991), Padma Bhushan (2002) i Padma Vibhushan w 2014 roku.

Najbardziej znane aforyzmy Iyengara:

Joga jest jak muzyka: rytm ciała, melodia umysłu i harmonia duszy stworzyć symfonię życia.

Gdy praktykuję, jestem filozofem; gdy nauczam, jestem naukowcem; gdy demonstruję - jestem artystą.

Twoje ciało jest w przeszłości. Twój umysł w przyszłości. W jodze łączą się razem w teraźniejszości.

We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień.

Joga jest światłem, które raz zapalone nigdy nie gaśnie. Im lepsza jest twoja praktyka tym jaśniej ono świeci.

Joga jest lustrem, w którym oglądamy własne wnętrze.

Opanowanie umysłu jest jogą

Gdy umysł jest poddany kontroli, uspokojony i uciszony, pozostaje sama dusza. Poszukiwanie duszy, boskiej iskierki w nas samych jest prawdziwym celem jogi.

Zdrowie jest rezultatem doskonałej komunikacji między każdą częścią ciała i umysłu, kiedy każda komórka komunikuje się wszystkimi pozostałymi. Chociaż w swej istocie joga jest praktyką duchową prowadzi jednak do fizycznego i emocjonalnego zdrowia."

Kiedy wasze ciało, umysł i dusza będą zdrowe i harmonijne, przyniesiecie zdrowie i harmonię otaczającym was ludziom, podarujecie zdrowie i harmonię światu - nie będzie to skutkiem wycofania się ze świata lecz przemiany w żywą cząstkę ciała ludzkości.

Umysł jogina rozciąga się od stóp do czubka głowy.

Ciało to moja świątynia a asany są jego modlitwą.

opracowała Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi