Joga to wewnętrzna podróż - wywiad z Hanią Gryzińską, Izabela Gorączko
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga to wewnętrzna podróż - wywiad z Hanią Gryzińską, Izabela Gorączko

sobota, 10 września 2016

Izabela Gorączko

Hania to bardzo barwna osoba - dosłownie i w przenośni ;) Dosłownie dlatego, że jeden z jej zawodów to artysta - plastyk, a w przenośni dlatego, że w jej życiu nie ma miejsca na nudę. We wszystko czym się interesuje angażuje się na 100 % - nie inaczej jest z prowadzeniem zajęć z jogi dla kręgosłupa na Joga-Joga.TV. Oprócz plastyki i jogi Hania zajmuje się tez fizjoterapią, kinezyterapią oraz kompleksowym odkwaszaniem organizmu. Jest też autorką dwóch książek. Wszystko to z poczucia wewnętrznej, nieodpartej potrzeby zgłębiania wiedzy akurat w tych konkretnych dziedzinach. Możecie mieć zatem pewność, że naJoga-Joga.TVjesteście w dobrych rękach.

Dlaczego warto praktykować jogę? Jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie?

Jest to jedna z niewielu dostępnych form ruchu, która nacelowana jest na własne zdrowie i rozwój, a nie na rywalizację. Z mojego doświadczenia wynika, że rywalizacja i porównywanie się z innymi, zwykle prowadzi do gwałtu na własnym ciele.

Dlaczego sama praktykujesz i nauczasz innych? Każdy jogin ma swoją ciekawą historię, opisującą dlaczego zajął się praktyką jogi i w końcu został nauczycielem, jaka jest Twoja?

Na jogę trafiam w ramach rehabilitacji po kontuzji kolana i tak mi zostało. Zostałam fizjoterapeutą i nauczycielem jogi. A jogę traktuję jako jedna z najlepszych form fizjoterapii i to nie tylko w zakresie narządu ruchu.

Fot.:7sensesphoto

Jesteś fizjoterapeutką, prowadzisz zajęcia gimnastyki leczniczej, czy wobec tego zajęcia jogi dla kręgosłupa, które prowadzisz na Joga-Joga.TV są wzbogacone o te elementy?

Oczywiście. Należałoby też dodać, że gimnastykę leczniczą również wzbogacam elementami jogi.

Czego początkujący jogin mógłby się od ciebie nauczyć, na co kładziesz nacisk?

Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne , własne możliwości i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwości rozwoju, a w przypadku choroby - uzdrowienia.

Czy osoby, które faktycznie odczuwają dolegliwości kręgosłupa, mogą pomóc sobie uczestnicząc w zajęciach jogi on-line?

Osoby z różnymi dolegliwościami m. in. ze strony kręgosłupa mogą odnieść wiele korzyści uczestnicząc w zajęciach jogi on-line. Daję tam wiele praktycznych wskazówek i zwracam szczególną uwagę na poprawność anatomiczną i fizjologiczną, a nie na wygląd zewnętrzny danego ćwiczenia. Nie zwalnia to jednak nikogo z odpowiedzialności za siebie, wczuwania się we własne ciało, ani z konsultacji z lekarzem.

Fot.:7sensesphoto

Czym interesujesz się poza jogą i pracą z ciałem?

Może to zabrzmi banalnie, ale uwielbiam podróże dalekie i bliskie oraz kontakt z Naturą w różnych formach :-)

Wydajesz się być osobą, która czerpie z życia pełnymi garściami, jakie są Twoje podstawowe wartości, którymi kierujesz się w życiu i dlaczego?

Nie zakopywać pod dywan! - dotyczy to kwestii wszelkiej maści, we wszystkich dziedzinach życia. A dlaczego: bo fałszywe założenia, to nieskuteczne działania i raczej pewne chybienie celu.

Napisałaś książkę "", powiedz dlaczego tak ważne jest abyśmy utrzymywali równowagę kwasowo-zasadową?

Za hasłem równowaga kwasowo-zasadowa kryje się stan "zaśmiecenia" i witalności naszego organizmu, a od tych dwóch parametrów zależy jakość naszego życia.

Poprzez jogę dążymy do równowagi między ciałem i umysłem, wszyscy chcemy być w pełni zdrowi. Na co według Ciebie powinniśmy zwrócić uwagę, aby tę równowagę utrzymać?

Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne ciało, własne możliwości i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwości rozwoju, a w przypadku choroby - . To ważne nie tylko na każdym etapie świadomości i zaawansowania.

Na koniec zdradź proszę, do czego dążysz, kiedy poczujesz się w pełni spełniona? A może już jesteś?

Zadowolenie i spełnienie może być naszym udziałem każdego dnia, niezależnie od tego jak bardzo prozaiczne jest nasze życie. I nad tym pracuję i to pielęgnuję każdego dnia.

Hanna Gryzińska-Onifade- fizjoterapeuta, terapeuta, terapeuta naturalny, joginka i artysta plastyk. Stale pogłębia wiedzę na temat ruchu, oddechu, oczyszczania, odżywiania i głębokiego kontaktu z naturą. Jak pisze o sobie, od kilkunastu lat ćwiczy, uczy się i testuje na sobie różnego rodzaju terapie oraz prowadzi ćwiczenia ruchowe i oddechowe (kinezyterapia w placówkach medycznych i społecznych, gimnastyka lecznicza, ćwiczenia jogi, aerobowe ćwiczenia rytmiczne itp.).


DOŁĄCZ DOJOGA-JOGA.TV

Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to źródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spośród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplająca, joga w biurze, pierwsze kroki.

Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej nawww.joga-joga.tvWyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi