100 lat od narodzin B.K.S Iyengara. Dokładnie wiedział, co chce osiągnąć, dokąd zmierza w swej korekcie - wspomina Ewa Osiak
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

100 lat od narodzin B.K.S Iyengara. Dokładnie wiedział, co chce osiągnąć, dokąd zmierza w swej korekcie - wspomina Ewa Osiak

sobota, 15 grudnia 2018

Ewa Osiak

Obecnie jedyne, co mogę zrobić w hołdzie Gurudżiemu, to praktykować i podążać za jego wskazówkami, aby właściwie rozumieć, rozwijać w sobie jego nauki, oraz uczciwie i jak najbardziej rzetelnie przekazywać jego metodę - deklaruje Ewa Osiak

14 grudnia mija 100 rocznica narodzin B. K.S Iyengara - mistrza, jednego z wielkich joginów nowożytnego świata

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar urodził się w 1918 roku w Indiach. W wieku 15 lat, ze względów zdrowotnych, rozpoczął rygorystyczny trening jogi u Śri Tirumalai Krishnamacharii. W 1937 zaczął uczyć jogi w Punie. Rozwijał swoje zrozumienie asan poprzez praktykę własną i obserwację uczniów.

Swoje doświadczenia z praktyką Iyengara oraz samym mistrzem wspomina Ewa Osiak, dyplomowana nauczycielka jogi.

Praktykuje od 1994 r. a od 1998 jestem związana z metodą Iyengara. Od samego początku słyszałam dużo nieprzychylnych opinii o Iyengarze. Moja pierwsza nauczycielka odeszła od jego metody, właśnie z powodu jego wybuchowej natury: szorstkości, rygorystycznej, niemalże wojskowej dyscypliny i mocnych korekt. Osobiście na początku "nie podobał mi się", wydawał mi się srogi i "skwaszony".

Wyobrażałam sobie, że guru jogi powinien być miły, serdeczny i łagodny :-) Dziś wiem, że właśnie dzięki dyscyplinie, wysokim wymaganiom, precyzji i skupieniu jakiego wymaga ta metoda pozostałam z jogą do dziś.

Postanowiłam osobiście "poczuć" B.K.S. Iyengara. W 2002r spędziłam w Punie, w Instytucie tylko 3 dni, głównie siedząc i chłonąc obecność Mistrza w bibliotece, (gdzie rozmawiał ze swoim studentami), bądź też obserwując klasy, w których uczestniczył. Widziałam korekty jakich udzielał, zniecierpliwienie do uczniów, którzy po jego korekcie "odpuszczali" sobie i wracali do swojej pozycji sprzed korekty. Nie poczułam ani zbyt wiele chłodu, o którym tyle słyszałam, ale też ciepła i serdeczności też nie. Wiedziałam, ze to za krótko, aby zbudować sobie jakąkolwiek wiarygodną opinie.

W 2006 r. pojechałam ponownie, tym razem aby praktykować obok Mistrza. To było wspaniałe doświadczenie, naocznie widziałam wpływ jogi na organizm człowieka. Byłam pod ogromnym wrażeniem B.K.S Iyengara. Zobaczyłam i poczułam 85-letniego człowieka, przez którego pomarszczoną skórę emanuje dynamiczna, spójna i harmonijna energia życia. To było niesamowite. Ja mając trzydzieści parę lat czułam się o wieki starsza od niego. Właśnie wtedy wszystkie te legendy o "mistrzu frustracie", runęły w gruzy. Widziałam, z jakim oddaniem i skupieniem praktykuje. Widziałam, jak koryguje i wymaga od wnuczki Abhi.

Dokładnie wiedział, co chce osiągnąć, dokąd zmierza w swej korekcie. Widziałam jego przenikające spojrzenie, serdeczny i szeroki uśmiech. Cieszę się, że osobiście zweryfikowałam -- opowiadania o Gurujim.

Przez wiele lat, pomimo, że praktykowałam wg metody Iyengara nie rozumiałam jej do końca. Jednak ta metoda najbardziej do mnie trafiała, wiec kontynuowałam.
Dziś zrozumienie tej metody, jej głębi a jednocześnie prostoty, zawdzięczam nauczycielom, którzy regularnie odwiedzali Instytut w Punie i uczyli się u boku Mistrza.

Obecnie jedyne, co mogę zrobić w hołdzie Gurudżiemu, to praktykować i podążać za jego wskazówkami, aby właściwie rozumieć, rozwijać w sobie jego nauki, oraz uczciwie i jak najbardziej rzetelnie przekazywać jego metodę.


Ewa Osiak,Nauczycielka jogi dyplomowana przez Polskie Stowarzyszenie Jogi B.K.S. Iyenagara w Polsce, stopień Junior I Intermediate

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi