Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach zaprasza na studia podyplomowe "Joga - praktyczne zastosowania w terapii i profilaktyce zdrowotnej"
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach zaprasza na studia podyplomowe "Joga - praktyczne zastosowania w terapii i profilaktyce zdrowotnej"

piątek, 9 września 2016

Justyna Moćko

To już piąte studia podyplomowe dotyczące jogi w Polsce - są w Wrocławiu, Warszawie, Chorzowie, Sulisławiu. Każde z nich mają swoją specyfikę, ukierunkowanie. O idei, programie i potrzebie studiów opowiada Anna Gładysz - koordynatorka i twórczyni programu studiów. Rozmawia Justyna Moćko.

Aniu, jesteś opiekunką merytoryczną tych studiów, stworzyłaś ich program. Jaka jest główna idea tych studiów, czego przede wszystkim mogą oczekiwać studenci?

Pomysł studiów powstał, kiedy w ostatnich latach miałam okazję częściej niż przedtem stykać się ze środowiskiem rehabilitantów i fizjoterapeutów. Podczas rozmów starałam się im przekazać, że joga także ma wiele do zaoferowania w tym względzie. Wiele osób nie miało pojęcia, jak wiele można osiągnąć praktyką jogi. Spotykałam się z zainteresowaniem i padało stwierdzenie, że interesujący byłby kurs przedstawiający terapeutyczne aspekty jogi.

W programie studiów jest napisane, że praktyka jogi Iyengara to 128 godzin zajęć, inne metody jogi zostaną omówione w czasie znacznie krótszym. Dlaczego?

Z metodą jogi Iyengara od lat mam styczność i wiem, jak precyzyjne narzędzia terapii zostały w niej wypracowane. Wydaje mi się pod tym względem metodą najbardziej rozwiniętą i uporządkowaną. Poza tym znam świetnych nauczycieli tej metody, których mogę polecać. Innych metod tak dobrze nie znam. Natomiast joga w swej istocie jest jedna, i działa tak samo. Ciekawa jestem, jak do terapii podchodzi się w innych metodach.

Do kogo są skierowane studia?

Chciałabym podzielić się osiągnięciami jogi w dziedzinie terapii z rehabilitantami i terapeutami, ludźmi którzy zawodowo pracują z ciałem. Często to, do czego doszła nauka zachodnia ma wiele punktów stycznych, z tym o czym mówi się w jodze. Ale także metody wypracowane w jodze mogą być dla nich odkryciem i inspiracją. Chciałabym trochę "odczarować" pod tym względem jogę w środowisku, pokazać jej niezaprzeczalne walory prozdrowotne. Żeby jeszcze bliższe były czasy, kiedy zajęcia jogi będą wypisywane pacjentom na receptach :-)

Ale oczywiście nie jest to jakaś zamknięta grupa docelowa. Każdy, kogo interesują te tematy może zapisać się na studia. Myślę, że to, co jest także nie do przecenienia w tych studiach, to możliwość kontaktu z dziedzinami, które rozwinęły się na styku wschodu i zachodu - Rolfing, metoda Feldenkreisa, osteopatia, głośna ostatnio metoda pracy na powięziach. Są to bardzo ciekawe rzeczy, w szczególności w powiązaniu z praktyką jogi. Na pewno rozszerzą horyzonty! Nauczycieli jogi - jeśli się zdecydują wziąć w nich udział - niewątpliwie także ;-)

Czym te studia wyróżniają się spośród innych studiów podyplomowych dotyczących jogi?

Koncentracją na terapeutycznych aspektach jogi. Bardzo konkretnie.

Zaprosiłaś wielu ciekawych wykładowców, przede wszystkim praktyków. Może kilka słów o wykładowcach.

Od strony praktycznej - Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz - nauczycielki w stopniu senior w metodzie Iyengara, z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. Ewa od lat prowadzi klasy medyczne, obie są na bieżąco z tym, co dzieje się w Punie. Natasza przybliży też teoretyczne tło tego, jak z ciałem pracuje się w jodze. Myślę że wspomni, że nie może się to odbywać w oderwaniu od ducha, umysłu, oddechu. Tak mi się wydaje ;-) Mateusz Stańczak - absolwent fizjoterapii wciąż pogłębiający wiedzę i od wielu lat nauczyciel jogi, który jest znakomitym gawędziarzem i arcyciekawie opowiada o jodze, ciele i łańcuchach powięziowych; Nina Budziszewska, doktor, wykładowca na Indianistyce we Wrocławiu, aktualnie podróżuje po Himalajach szukając żywej jogi w Indiach. Myślę, że jej seria wykładów zaraz po powrocie będzie fascynująca.Trudno wyliczać wszystkich z osobna - każda z zaproszonych do prowadzenia osób to osobna indywidualność. Paweł Wójtowicz, Przemek Nadolny, Bodzia Matulaniec - same fantastyczne osoby. Z reguły łączą praktykę jogi z olbrzymią wiedzą i innych dziedzinach, mają ogromne doświadczenie w pracy z ciałem i zajmująco o niej mówią.

Liczba miejsc ograniczona - widnieje na stronie internetowej. Do ilu? Ile osób przyjmujecie na rok?

Nie więcej niż 20.

Bardzo dziękuje za rozmowę. Serdecznie polecamy te studia!

Więcej informacji o studiach: http://www.gwsh.pl/studia/studia-podyplomowe-joga.html

Program studiów: http://www.gwsh.pl/content/podyplomowe/org/Program_joga.pdf

Justyna Moćko,
Justyna@joga-joga.pl

Warszawa, 19.08.2016



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi