Co jogini sądzą o... jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Co jogini sądzą o... jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi?

poniedziałek, 30 maja 2016

Marta Kosakowska

Co jogini sądzą o jodze w fitness klubach i dedykowanych studiach jogi? Jak porównują te dwie formy zajęć? Zapytaliśmy o to joginów, którzy mieli okazję praktykować jogę w tych różnych miejscach.

W swojej dwuletniej dopiero praktyce, miałam okazję praktykować Ewelina.

Joga sama w sobie jest błogosławieństwem dla ciała i ducha, więc bez względu na to, gdzie będziemy ją praktykować, to z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. Jednak nie ma co się oszukiwać, atmosfera, panująca w klubie fitness i w dedykowanym studiu jogi jest zupełnie inna. Gdy wybieramy się do szkoły jogi z prawdziwego zdarzenia, możemy liczyć na profesjonalne, indywidualne podejście do każdego ucznia, w klubie fitness, bywa z tym różnie… Ponadto w studiu jogi zdecydowanie pojawiają się osoby, które zainteresowanie są stricte jogą jako taką, a nie różnymi formami ruchu, do których joga jest tylko dodatkiem. To buduje specyficzny klimat i więzi, do których chce się wracać. Nie bez znaczenia jest również przywiązanie do nauczyciela, osoby, która przy długofalowej praktyce zwykle staje się kimś więcej niż tylko nauczycielem, a zostaje mentorem, a czasem nawet przyjacielem. W klubie fitness trudno o tak bliskie relacje. Zajęcia trwają zwykle maksymalnie godzinę (w szkole jogi zwykle 1,5 godziny) i zaraz po nich należy szybko opuścić salę, bo wchodzi następna grupa np. crossfitowa. Trudno w atmosferze pośpiechu budować jakieś relacje, zarówno z nauczycielem, jak i innymi joginami - zdradziła Justyna, praktykująca jogę od 4 lat.

Moim zdaniem, przywiązywanie się do miejsca nie ma tu najmniejszego znaczenia. Główną rolę odgrywa . Jeśli jest wykwalifikowaną, empatyczną, profesjonalną osobą - poprowadzi zajęcia świetnie, bez względu na miejsce. Sęk w tym, że o takie osoby bardzo trudno w klubie fitness. W takich miejscach zwykle stawia się na wielozadaniowość osób w nich pracujących. Kluby chętnie zatrudniają osoby, które w czasie jednego dnia poprowadzą zarówno aerobic, step, jak i jogę. Ciężko, by taka osoba na 100% poświęcała się każdej z tych dziedzin. Dlatego w szkole jogi zwykle można liczyć na zajęcia pod okiem kogoś, kto poświęcił się jedynie jodze i jest w tym świetny. Jednak oczywiście nie jest to regułą - powiedział Marcin, amator sportów wszelakich (w tym jogi).

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi