Co jogini sądzą o... roli kobiety w społeczeństwie?
sobota, 6 września 2008
O miejscu kobiety w społeczeństwie mówią organizacje kobiece, feministyczne, pochylają się nad tym zagadnieniem posłowie. Powstała teoria gender, zajmująca się sposobem pojmowania, postrzegania i przypisywania pewnych cech i zachowań kobiecie i mężczyźnie przez społeczeństwo i kulturę. Wiele cech rzekomo "kobiecych" i "męskich" i pochodzących z różnic biologicznych teoria genderu uważa za mity społeczne. A co na temat roli kobiety w społeczeństwie sądzą jogini?
Jest mocnym miejscem. Kobieta jest bardzo mocno osadzona w społeczeństwie.Natasza Kraków.
Nie ma różnicy między kobietą a mężczyzną w społeczeństwie w takim aspekcie, że którejś z tych płci czegoś nie wolno. Kobiety już dano wywalczyły sobie równouprawnienie. Pod pewnymi względami mężczyźni nigdy nie będą kobietami i odwrotnie, ale w społeczeństwie ich rola jest taka sama.
Wilhelm, Mława
Jest dla niej miejsce.
Agnieszka, Kraków
Jestem zwolennikiem, aby była równowaga. Kobieta i mężczyzną mają takie samo miejsce w społeczeństwie, chociaż mają różne role.
Marek, Warszawa
Miejsce kobiety w społeczeństwie podobno dziś się zmienia. Słyszałam, że nowoczesne, wykształcone, młode, inteligentne kobiety rzucają pracę i zajmują się domem. Rozumiem to, bo czasami myślę, że fajnie byłoby zajmować się domem i czuć się taką stuprocentową kobietą. Podoba mi się to.
Ewa, Kraków
Rola kobiety w społeczeństwie jest bardzo ważna. Mnie czasami jest bliżej do zrozumienia świata kobiet niż mężczyzn.
Andrzej, Lębork
Jest trudna rola kobiety w ogóle. Bardzo trudna. Tym bardziej, jeżeli kobieta chce się rozwijać. Jeżeli ma rodzinę do utrzymania, musi pracować zawodowo,
to bardzo trudno jej znaleźć czas dla siebie. Znaleźć się tak, żeby się nie dać zwariować
Wydaje mi się, że faceci mają łatwiej.
Basia, Rzeszów
Kobieta ma piękne zadanie w społeczeństwie: rozwijać społeczeństwo w sensie ilościowym. Jakościowym też;-)
Ania, Kraków
Z jednej strony nie lubię, kiedy rozdziela się płcie, bo znam wiele osób, które są kobietami fizycznie, ale mają taką dynamikę, psychikę jak mężczyźni - przyjmują role stereotypowo przypisane mężczyznom. Jeśli kobieta ma w sobie więcej energii męskiej i chce w tym kierunku rozwijać się, jakoś jej to pasuje
- powinna to robić. Nie powinna ulegać presji, że powinna być matką i mieć dziećmi.
Każda kobieta sama znajdzie swoje miejsce w społeczeństwie.
Olga, Warszawa
(opr. JM)