Magdalena Karciarz - nauczycielka Vinyasa krama joga, nauczycielka akademicka, bibliotekarka.
czwartek, 17 marca 2011
Imię i nazwisko: Magdalena Karciarz Wiek: codziennie inny :) Ostatnia przygoda związana z pytaniem "A ile ty właściwie masz lat? 20 czy 30?" uświadomiła mi, że z jednej strony - schlebiając cichutko mojej kobiecej próżności - fajnie, że ktoś daje mi 20 lat… z drugiej... Na dzień dzisiejszy, przyznaję się, mam 32 lata. Miasto zamieszkania: Wrocław Szkoła jogi: Jogosfera.pl Stopień zaawansowania: intensywnie poszukujący Technika jogi: obecnie Vinyasa krama , zaczynałam od metody B.K.S. Iyengara Odbyte kursy: Kiedyś usłyszałam, że jeśli nauczyciel przestaje być uczniem, to przestaje być nauczycielem, stąd staram się regularnie brać udział w warsztatach i spotkaniach pokazujące mi inną perspektywę. Dociekliwych odsyłam na stronę www.jogosfera.pl lub www.karciarz.info Zawód: nauczyciel akademicki, bibliotekarz Rodzina: wspierająca :)
1. Moja przygoda z zaczęła się…
Od nastoletnich marzeń o podróży na wschód. W filmach, , opowieściach pojawiały się opisy joginów, ashramów, magicznych miejsc pachnących kadzidłami itp. Myślałam, że to musi być coś niesamowitego… a po pierwszej sesji asan pomyślałam - to jest coś dla mnie.
2. Postanowiłem (-am) zostać nauczycielem , bo…
Życie tak pokierowało moją drogą. Agnieszka, u której praktykowałam zaproponowała mi prowadzenie zajęć. Spróbowałam i tak zostało na jakiś czas. Cieszę się, że spotkałam na swojej drodze osoby, które wskazują mi kierunek działań, które przynoszą mi tyle frajdy.
3. Lekcja , której nigdy nie zapomnę…
Pozytywna czy negatywna? Ta pierwsza to warsztat z Sharatem Arorą w 2008 roku, który pokazał mi czego mam szukać w swojej praktyce. Był to impuls, który popchnął mnie do samodzielnych poszukiwań. Ta druga… może lepiej nie pamiętać ;)
4. Nauczyciel, którego najbardziej podziwiam…
Każdego na swój sposób podziwiam, ale w różnych aspektach. Niektórych za to, jak przekazują wiedzę, innych za osobowość, jeszcze innych za ciepło czy inspiracje.
5. Nauczyciel powinien być…
Sobą, a nie udawać wszystkowiedzącą maszynkę do gimnastyki.
6. U uczniów cenię…
Zaciekawienie, otwartość, uważność
7. Moim uczniom radzę…
O to należy ich zapytać, co z tego mojego gadania wynoszą dla siebie. Jednak gdybym mieli coś szczególnego usłyszeć, to byłby to słowa Ghandiego "Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w życiu."
8. W trakcie moich zajęć największy nacisk kładę na…
Uważność, delikatność prowadzenia ciała w nowe obszary, świadome rozluźnienie.
9. W praktyce najważniejszy jest dla mnie…
Aspekt transformacji umysłu, który zachodzi poprzez pracę z ciałem.
10. Inspiracje czerpię z…
Życia!
11. Wierzę w…
Na tym etapie trudno mi jeszcze sformułować swoje credo.
12. jest dla mnie…
Codziennością.
13. Kiedy tracę zapał i mobilizację…
To wiem, że żyję. Gdy ciągle świeci słońce jest przyjemnie ale… jego nadmiar może prowadzić do udaru. Deszcz przynosi orzeźwienie, odżywia. Tak jest i w naszych ludzkich sprawach. Dobrze, gdy nasze działania przynoszą radosne i smaczne owoce. Jednak aby doznać pełni ich smaku potrzeba też zwątpienia, niepokoju, smutku… Wtedy też sięgam po swoje sposoby na "deszczowe" dni. W praktyce pytam o kierunek swojego nauczyciela i osób, z którymi praktykuję.
14. Moje życiowe motto…
Po zastanowieniu… "Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w życiu".
15. Na co dzień oprócz nauczania …
Studiuję, pracuję w bibliotece i uczę jak radzić sobie w świecie informacji.
16. Lubię spędzać wolny czas…
Bez pośpiechu acz aktywnie. Spacer z psem, lenistwo w wannie, wyprawy do parku, w góry, podróże lub wylegiwanie się na fotelu z książką… mogę tak wymieniać jeszcze długo. Każda forma wolnego czasu mnie cieszy jeśli tylko niesie ze sobą przyjemność bytu.
17. Najbardziej lubię jeść…
Z przyjemnością i bez pośpiechu. Świeże posiłki przygotowane z radością i miłością. W czołówce barszcz i naleśniki mojej mamy, ciasto marchewkowe Michaliny i poranną kaszę jaglaną na przeróżne sposoby.
18. Polecam książkę/ film…
Oj miejsca by nie starczyło! Przez moje ręce przewija się tyle książek! Część z nich czytam do deski do deski, część tylko przeglądam. Nie gromadzę jednak książek - chyba, że są mi potrzebne do przygotowania tekstu, zajęć, nauczenia się czegoś. Potem puszczam je w świat, a gromadzenie pozostawiam bibliotekom.
19. Moje miejsce na świecie…
Jeszcze takiego nie odnalazłam ale uwielbiam spędzać czas w przepięknie położonej wiosce gdzie urodził się mój tato… czyli polskie góry.
20. Moja podróż życia…
Odbywam ją codziennie wstając rano z łóżka.
21. Planuję…
Traktować świat mniej poważnie. :)