Kamila Watychowicz - nauczycielka jogi z Krakowa, artystka, taterniczka.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kamila Watychowicz - nauczycielka jogi z Krakowa, artystka, taterniczka.

piątek, 22 lipca 2011

Imię i nazwisko: Kamila Watychowicz Wiek: 28 lat (…mam wrażenie, że jednak dużo więcej) Szkoła jogi: krakowska szkoła jogi Sadhana Romana Grzeszykowskiego, www.szkolajogi.com.pl Stopień zaawansowania: Intro II Technika jogi: joga metodą B.K.S. Iyengara Odbyte kursy: szkolenia i warsztaty u polskich nauczycieli w stopniu Senior, ponadto udział w warsztatach u Lois Steinebrg, Corin Biria, Deana Lernera.

1. Moja przygoda z zaczęła się…

Wraz z pierwszym wejściem na matę i trwa do dziś. Praktyka wpisała się w moje codzienne doświadczenie i w tym sensie nie jest już "przygodą", ale swoistym kontinuum ściśle związanym z każdym dniem.

2. Postanowiłam zostać nauczycielką , bo…

Nigdy nie miałam ambicji uczenia . To nie była decyzja, bliska tej, którą podejmuje się wybierając kierunek studiów, czy drogę rozwoju kariery. To raczej wypadkowa różnych doświadczeń. Uczęszczając na zajęcia z czasem zaczęłam asystować mojemu nauczycielowi, jeździć na warsztaty i szkolenia.

W sposób spontaniczny pojawiła się potrzeba poznania pranajamy, , studiowania sutr. Pamiętam, że po zajęciach w jednej z krakowskich szkół podeszła do mnie nauczycielka

i zapytała, czy nie podjęłabym się uczenia . Kilka miesięcy później zrezygnowałam z mojej dotychczasowej pracy. Uczenie, kontakt z ludźmi stały się moją nową pasją, ale też wielkim wyzwaniem, z którym konfrontuję się już trzeci rok.

3. Lekcja , której nigdy nie zapomnę…

To było kilka miesięcy po pierwszym zetknięciu z jogą. Zapisałam się na weekendowe warsztaty dla osób zaawansowanych. To była prawdziwa trauma dla mojego niewprawionego ciała. Pamiętam, że po pierwszym dniu nie miałam siły by odkręcić kurki z wodą nad kranem. W nocy nie zmrużyłam oka - tak byłam zmęczona. Wspominam to doświadczenia z uśmiecham. Była to ogromna lekcja dla mojego ego, które chciało się legitymować statusem zaawansowanego adepta.

4. Nauczyciel, którego najbardziej podziwiam…

Jest w każdym z nas!

5. Nauczyciel powinien być…

Urzeczywistniony.

6. U uczniów cenię…

To, że są! Na klasie spotykam się z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, parających się całym spektrum aktywności. Ich życie wypełniają zobowiązania względem rodziny, dzieci, pracodawcy. Mimo zawrotnej dynamiki współczesnego świata i pokus jakie nam oferuje, znajdują czas na regularną praktykę, na rozwój własny.

7. Moim uczniom radzę…

By szli swoją drogą, by dbali o dobre wrażenia i poczucie szczęścia. Kiedy jesteśmy pomieszani i smutni, nie przynosimy pożytku istotom i otaczającemu nas światu.

8. W trakcie moich zajęć największy nacisk kładę na…

Uczenie się szacunku wobec ograniczeń własnego ciała. Praktykujący często mają taki pomysł, że chcą zrobić "więcej, szybciej, mocniej" . Asana, jej formą zewnętrzna, staje się jedyną ambicją, co często kończy się kontuzją. Zależy mi na inteligentnej praktyce asan, rozumianej jako rezygnacji z poruszania się, z poddawania się burzliwym i frenetycznym stanom świadomości.

9. W praktyce najważniejszy jest dla mnie…

Zrozumienie, ciągłość i niezważanie, czy raczej nieprzywiązywanie się do jej owoców.

10. Inspiracje czerpię z…

Doświadczeń, z kontaktu z ludźmi, z indywidualnej praktyki.

11. Wierzę w…

Intuicję.

12. jest dla mnie…

Zwierciadłem.

13. Kiedy tracę zapał i mobilizację…

Jadę na wakacje. Mówię bardzo poważnie. Kiedy wyjeżdżam, mam szanse popatrzeć na moją codzienność z dystansu. Ta perspektywa pozwala mi zrozumieć, gdzie popełniłam błąd, co sprawiło, że wypaliła się moja energia i zapał. Wyciągam wnioski i wdrażam je po powrocie, tak by rozkład sił pozwolił mi zachować niezmienny poziom energii i zadowolenia.

14. Moje życiowe motto…

Jeśli miałabym moją postawę zredukować do jednego motta, dziś mogłyby to być słowa Buddy Siakjamuniego:

"Nie wierzcie w ani jedno słowo tylko dlatego, że wypowiedział je Budda, lecz sprawdzajcie rzeczy sami; bądźcie swoimi własnymi nauczycielami - przewodnikami."

15. Na co dzień oprócz nauczania …

Rozwijam pasje, które są bardzo zróżnicowane, od szeroko rozumianej sztuki, po eksplorowanie tatrzańskich jaskiń. Dbam o to by żyć bez pośpiechu, z uważnością wykonywać każdą czynność. Nie dokładam sobie obowiązków. Lubię "mieć czas".

16. Lubię spędzać wolny czas…

Z przyjaciółmi . To zawsze są inspirujące chwile, pełne aktywności i naddatku, który wytwarza się w kontakcie z tak różnym osobowościami.

17. Najbardziej lubię jeść…

Regularnie i wykwintnie. Jedzenie to wydarzenie. Rozwodzę się nad nim.

18. Polecam książkę/ film…

Ostatnimi czasy rozczytuje się w biografiach. Ludzka kondycja jest niesamowita. Czytanie wspomnień, listów, autobiografii pomaga mi ogarnąć niezwykłość ludzkiej osobowości, świata. Dzięki lekturze, jestem ich świadkiem. Polecam to doświadczenie.

19. Moje miejsce na świecie…

Jest tam gdzie ja.

20. Moja podróż życia…

Odbywam ją co tydzień. Tatry - głównie słowackie.

21. Planuję…

Już nie.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi