Virabhadrasana III (Pozycja wojownika III)
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Virabhadrasana III

nazwa tłumaczona: Pozycja wojownika III

grupa: Pozycje stojące

Virabhadrasana III (Pozycja Wojownika III)

Virabhadra - imię niezłomnego wojownika, inkarnacji Shivy, który opisywany był jako ten, który posiada tysiąc twarzy, oczu i stóp, władającego tysiącem maczug, odzianego w tygrysią skórę.

Jak wykonać pozycję krok po kroku:

1. Stań w Tadasanie a następnie przejdź do skłonu Uttanasana, na wydechu, stanowczym ruchem wysuń lewą nogę do tyłu i postaw stopę na podłodze. Prawe kolano powinno być nieznacznie ugięte. Połóż środkową część tułowia na środkowej części prawego uda i przyciągnij dłonie do prawego kolana: prawą po zewnętrznej stronie, lewą po wewnętrznej. Ściśnij dłońmi kolano, unieś nieznacznie tułów i na wydechu przesuń go nieco na prawo.

2. Teraz zdecydowanym ruchem rozciągnij ramiona do przodu, tak aby znajdowały się równolegle do podłogi i jednocześnie równolegle do siebie. Skieruj dłonie wnętrzami do siebie. Na wydechu wypchnij prawą kość udową do tyłu i aktywnie dociśnij piętę do podłogi. Zsynchronizuj prostowanie przedniej nogi z podnoszeniem tylnej nogi do góry. Kiedy uniesiesz lewą nogę, wciskaj kość ogonową w miednicę.

3. Staraj się zachować równowagę. Nie pozwól, żeby tułów przesunął się do przodu kiedy wejdziesz do pozycji. Dlatego gdy prostujesz kolano, myśl o tym żeby przesuwać kość udową do tyłu, dzięki temu biodro pozostanie na miejscu i pozycja będzie bardziej stabilna.

4. Ramiona, tułów i uniesiona noga powinny być usytuowane relatywnie równolegle do podłogi. Pilnuj aby miednica nie przechylała się. Uwolnij biodro uniesionej nogi w kierunku podłogi, pozwól mu wyrównać się z drugim biodrem, tak aby one również znajdowały się równolegle do podłogi. Tylna noga również powinna być aktywna i wyciągnięta mocno do tyłu, w przeciwnym kierunku niż ręce. Poczuj że twoje ciało wyciąga się jednocześnie w dwie przeciwne strony. Unieś nieco głowę i patrz do przodu, jednak nie przeciążając tyłu szyi.

5. Pozostań w pozycji od 30 sekund do minuty. Na wydechu rozluźnij ciało po czym wyjdź z pozycji: opuszczając ręce na podłogę tuż przy prawej stopie, na kolejnym wydechu postaw tylną nogę na podłodze, tuż przy przedniej. Pozostań w skłonie jeszcze przez kilka oddechów, a następnie powtórz wszystkie ruchy na drugą stronę.

Korzyści:

  • wzmacnia mięśnie nóg i brzucha
  • poprawia zdolność koncentracji
  • wzmacnia kostki
  • wzmacnia ramiona i mięśnie pleców
  • tonizuje narządy podbrzusza
  • poprawia równowagę i postawę ciała

Przeciwwskazania:

  • wysokie ciśnienie krwi

Opracowanie: JK

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu