Joga opatentowana przez Indie.
poniedziałek, 6 czerwca 2011
Od 2007 roku w prasie krąży informacja, że władze Indii zamierzają stworzyć Multimedialną Bibliotekę Wiedzy Tradycyjnej - Traditional Knowledge Digital Library (TKDL). W Bibliotece będą zamieszczone opisy (również grafika, video) asan, które uważane są za własność intelektualną Indii. Pozycje jogi już tam umieszczone mają w Indii status produktu opatentowanego, z patentem obejmującym cały świat, zresztą podobnie jak wiele medycznych receptur ajurwedyjskich.
Powołano ogólnonarodowy zespół, składający się z 200 naukowców z Council for Scientific and Industrial Research (Komitetu Badań Naukowych i Przemysłowych), przedstawicieli rządu i hinduskich, guru z 9 tradycyjnych szkół jogi, który miał sporządzić spis tradycyjnych asan.Organizacja ma na celu ochronę tradycji leczniczej, medycznej i filozoficznej Indii. W dziedzinie zaczęto filmować setki asan (pozycji w jodze), aby móc potem ściśle zdefiniować tę jedną z najbardziej elastycznych sztuk medytacji. Dla wszystkich, którzy chcieliby opatentować nowy styl jogi, zgromadzone materiały wideo mają stanowić niezbity dowód, że Hindusi byli pierwsi.
Do lutego 2009 do Cyfrowej Biblioteki Tradycyjnej Wiedzy Indyjskiej dodali oni ponad 600 asan.
W czerwcu 2010 już ponad 900 tradycyjnych asan jogi zostało skatalogowane.
Prace idą do przodu. W tym roku "Times of India" podało, że specjalna baza danych zawiera tekstowe opisy 1,3 tys. pozycji jogi. Dwieście najpopularniejszych w tym zbiorze ma też dołączoną wideografikę. Specjaliści z Council for Scientific and Industrial Research przeszukali 16 starożytnych tekstów w poszukiwaniu tradycyjnych pozycji. Znaleźli ich ponad 1,3 tys. i teraz wyślą do międzynarodowych urzędów patentowych.
W otwartej domenie pozostanie 30-40 pozycji, reszta zostanie opatentowana.
W ten sposób ojczyzna .
Obecnie kraje, którym zależy na korzystaniu z bogatej tradycji Indii zawierają umowy z Multimedialną Bibliotekę Wiedzy Tradycyjnej. Do ich należą Japonia, Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, USA, Australia a także Europejski Urząd Patentowy.
O tym zagadnieniu pisaliśmy już na portalu w tekście Patent na jogę?
Na podstawie artykułów z Internetu opracowałaJustyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
http://www.tvn24.pl/0,1700391,0,1,indie-opatentowaly-joge,wiadomosc.html
Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:
19-21 sierpnia 2011 II OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI -Sharat Arora prosto z INDII ponownie w Polsce.
WAKACJE Z JOGĄ 2011- RENOMOWANE SZKOŁY- NAJWIĘKSZY WYBÓR WYJAZDÓW Z JOGĄ !