Czas na świecę! Potrzebne akcesoria
czwartek, 6 października 2016
Salamba Sarvangasana, bo właśnie o niej mowa, to matka pośród asan. Tak jak matka dba w domu o porządek, szczęście i harmonię, tak samo ta asana przyczynia się do harmonii i szczęścia w całym organizmie człowieka. Jest ona pomocna przy większości powszechnych dolegliwości. Każdy powinien spróbować jej fantastycznego działania. Są oczywiście sytuacje, w których przed przystąpieniem do Sarvangasany należy dodatkowo skonsultować się z nauczycielem jogi, a nawet z lekarzem ortopedą, bądź okulistą, ale są też dostępne rozwiązania, przy których każdy może pozwolić sobie na praktykę tej cudownej pozycji. Wystarczy użyć odpowiednich akcesoriów, o których między innymi przeczytasz poniżej lub po prostu skrócić czas trwania w pozycji.
Aby każdy mógł bezpiecznie wykonać pozycję świecy potrzebne będą:
- 4
- do jogi
Technika dla początkujących:
- Przygotuj 4 koce i pasek, lub 2 pianki i koc. Koce lub pianki rozłóż dokładnie tak jak na zdjęciu.
- Pasek ustaw na szerokość barków - jak na zdjęciu, ma nie spadać z ramion, chwyć pasek w rękę i połóż tułów na kocach tak, aby szyja była blisko krawędzi maty, na odległość twojego kciuka (2/3 szyi na kocach i 1/3 poza ich krawędzią).
- Połóż się na plecach na macie z wyprostowanymi nogami i napnij kolana. Umieść ręce po bokach tułowia, wnętrzem dłoni do ziemi. Wykonaj kilka głębokich oddechów.
- Z wydechem przyciągnij kolana do klatki piersiowej i wykonaj kilka spokojnych oddechów.
- Z kolejnym wydechem podnieś biodra z podłogi i zginając łokcie umieść dłonie na biodrach. Zrób dwa oddechy.
- Wykonaj wydech, unieś tułów do pionu, podpierając się rękami, tak aby klatka piersiowa znalazła się jak najbliżej brody.
- Na podłodze powinien znajdować się tylko tył głowy, szyja barki i ramiona powyżej łokci. Umieść dłonie na środku pleców, tuż pod łopatkami, wykonaj dwa spokojne oddechy.
- Z następnym wydechem wyprostuj nogi i wyciągnij palce stóp do góry.
- Pozostań w pozycji 5 minut oddychając spokojnie i równomiernie.
- Wykonaj wydech, powoli ugnij kolana i opuść się z powrotem na matę, połóż się na plecach i rozluźnij całe ciało.
Ważne:
- Łokcie powinny być rozstawione na szerokość barków. Trwając w pozycji staraj się utrzymywać barki jak najdalej od szyi i przybliżać łokcie do siebie. Jeśli rozsuniesz łokcie za szeroko, nie będziesz w stanie wyciągnąć się mocno do góry i pozycja nie będzie precyzyjna. Dla ułatwienia możesz użyć paska do jogi.
- Naciskając dłońmi na plecy, unieś tułów i nogi do pionu tak, aby mostek był dociśnięty do brody. Zaciśnięcie gardła i dociśnięcie mostka do brody to jalandhara-bandha. Pamiętaj! - to mostek ma być dociśnięty do brody, a nie na odwrót, ponieważ wtedy kręgosłup nie wyprostuje się do końca i nie odczujesz pełnego efektu tej asany.
- Staraj się też utrzymywać szyję tak, aby broda znajdowała się pośrodku mostka. Początkowo szyja przekrzywia się i jeśli tego nie przypilnujesz, może wystąpić ból i uszkodzenie szyi.
- Początkowo nogi mają też tendencję do odchylania się od pionu. Aby tego uniknąć, napnij mięśnie z tyłu ud i wypchnij pięty mocno do góry.
Korzyści:
- poprawia pracę gruczołów wewnętrznego wydzielania, które przyczyniają się do wydajnej produkcji hormonów niezbędnych do prawidłowego i harmonijnego funkcjonowania ciała i mózgu;
- poprawia krążenie;
- poprzez przycisk brody i mostka, wpływa korzystnie na tarczycę i przytarczycę;
- poprzez odwróconą siłę grawitacji ułatwia krążenie utlenionej krwi w okolicach szyi i klatki piersiowej. W efekcie przynosi ulgę w dusznościach, palpitacjach serca, astmie, zapaleniu oskrzeli, chorobach gardła, i częstych bólach głowy;
- działa uspokajająco na cały układ nerwowy, dlatego pomaga przy nadciśnieniu, drażliwości, braku opanowania, załamaniu nerwowym i bezsenności;
- usprawnia perystaltykę jelit i ma działanie wspomagające przy zaparciach, co uwalnia ciało z toksyn.
Standardowo przy wykonywaniu pozycji odwróconych dla zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa korzystamy z pomocy koców do jogi. To świetne i naturalne rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj koce do jogi są wykonane przynajmniej w 30% z wełny, jak na przykład koc do jogi ZEN. Koc taki musi być twardy, tak aby nie pochłaniał energii i dawał należyty opór.
Może nie tak bardzo popularne jak koce do jogi, ale również świetnie spełniające swoje zadanie w pozycjach odwróconych są pianki do jogi. Można powiedzieć, że są wprost stworzone do świecy. Najlepszym przykładem jest pianka KOMFORT. To jak dotąd najwygodniejsza podpórka, niezbędna do bezpiecznego wykonywania świecy. Zapewnia stabilne podparcie barkom oraz odciąża odcinek szyjny kręgosłupa.
Czasami, szczególnie na początku praktyki pozycji odwróconych, w tym świecy, trudno jest utrzymać prawidłowe rozstawienie łokci, dlatego pomagamy sobie wtedy paskiem do jogi, których do wyboru jest naprawdę wiele. Pasek przyda ci się nie tylko do praktykowania świecy, ale też wielu innych pozycji - zaliczamy go do podstawowych i absolutnie niezbędnych akcesoriów w praktyce jogi. Może dobierzesz pasek do koloru swojej maty? Przy wyborze paska do jogi najważniejsza jest jego długość oraz mocna klamra.
Codziennie 10 minut w świecy to remedium na większość typowych dolegliwości, warto poświęcić na nią swój czas!