108 razy Powitanie Słońca - koncentracja mocy i medytacja w ruchu.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

108 razy Powitanie Słońca - koncentracja mocy i medytacja w ruchu.

piątek, 25 sierpnia 2017

Beata Zatońska

108 powtórzeń powitania Słońca to sekwencja świąteczna, magiczna i niezwykła. Łączy siłę liczby 108, która od wieków zajmuje ważne miejsce w hinduizmie i buddyzmie, z mocą suryanamaskar. Gdy 108 powitań Słońca wykonuje grupa ludzi, moc się multiplikuje.

Każdy, kto praktykuje jogę, zna powitanie Słońca i doświadczył jego zbawiennego działania. Sekwencja 12 zazwyczaj pozycji (w rzeczywistości może być ich od kilku do kilkudziesięciu) powtórzona płynnie co najmniej kilka razy, daje energię większą niż kawa espresso i sprawia, że prana, czyli energia życiowa, pobudzona przez jogę przenika wszystkie komórki organizmu osoby, która ćwiczy. Rozgrzewa, budzi do pracy układy trawienny, krwionośny i nerwowy. Wielokrotne powtarzanie powiania Słońca staje się, wg nauczycieli, doskonałą medytacją w ruchu.

Starożytna praktyka

Surya to w sanskrycie Słońce, namaskar - powitanie. W różnych wersjach powtarzają się w tej sekwencji takie pozycje jak adho mukha svanasana i urdva mukha svanasana (pies z głową w dół i pies z głową do góry). Może rozpocząć się od pozycji tadasany i vajrasany. Wykonywanie asan powiązane jest z oddechem i często z powtarzaniem mantr.

Jak tłumaczy Krzysztof Stec w książce pt. "Dynamiczne Surjanamaskar. Powitanie słońca" pierwsze informacje o tym, że trzeba codziennie oddawać pokłony Słońcu można znaleźć w starych księgach wedyjskich, np. Rigwedzie, która powstała trzy tysiące lat przed naszą erą. Czyli surjanamaskara od tysięcy lat prowadzi ludzi od ciemności do światła, bo tradycyjnie wykonywana była o wschodzie Słońca.

Bardzo rozpowszechniona jest sekwencja 12 pozycji powitania Słońca opracowana przez Swamiego Sivanandę. Zaczyna się od tadasany i na niej kończy. Jak tłumaczył Sivananda, każda z 12 asan symbolizuje miesiąc, a cały cykl - rok. Jedna sekwencja to jak spokojne, płynne przejście przez ciąg życia, którego rytm wyznaczają wschody i zachody Słońca.

Od 1 do nieskończoności

Skoro jesteśmy przy symbolice warto przyjrzeć się magii liczby 108. Jest w hinduizmie i indyjskiej tradycji wszechobecna. Np. w astrologii wedyjskiej jest 27 nakszatr - gwiazd, których nazwy odpowiadają żonom staroindyjskiego boga Księżyca. Każda z nich dzieli się na cztery pady - osobowości. 27 razy cztery daje nam 108. W bliskiej nam astrologii jest 12 domów i 9 planet - iloczyn 12 i 9 to oczywiście 108.

Matematycznie 108 też jest ciekawe. Zwracali na tę liczbę przed wiekami hinduscy uczeni i nazywali ją "wielką radością", bo jest bez reszty podzielna przez sumę swoich cyfr. 108 jest też iloczynem trzech pierwszych liczb naturalnych, z których każda podniesiona jest do własnej potęgi.

Najbardziej znany zbiór Upaniszad, czyli hinduskich traktatów filozoficznych, zawiera 108 tekstów.

Jest też mala, czyli modlitewny sznur z nawleczonymi na niego 108 koralikami. Wyznawcy buddyzmu i hinduizmu przesuwają je między palcami i odliczają dzięki nim szeptane mantry. Male pojawiają się też na figurach bóstw, są wplecione w ich ręce.

108 to też m.in. liczba: kanałów energetycznych, które stykają się w czakramie serca; iluzji ludzkiego umysłu; właściwości oświeconego umysłu; ludzkich pasji; świętych miejsc, gdzie spoczęły bóstwa. W sanskrycie są 54 znaki, z których każdy ma dwa aspekty - męski i żeński.

Numerologicznie 108 to "dziewiątka" - dodajemy 1 do 0 i 8. A dziewiątka to symbol całości, dojrzałość duchowa i harmonia świata.



Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
Polecamy
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie