"Bliska jest mi filozofia praktykowania uważności" - wywiad z Beatą Blizińską, Gabriela Fedyk
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

"Bliska jest mi filozofia praktykowania uważności" - wywiad z Beatą Blizińską, Gabriela Fedyk

piątek, 2 września 2016

Gabriela Fedyk

Czym jest dla niej joga i jak trafiła do Joga-Joga.TV? Jak to jest być nauczycielem on-line? Jaka jest jej filozofia życiowa? Na te - i kilka innych - pytań odpowiedziała Beata Blizińska.

Kiedy i jak pojawiła się w Pani życiu joga? Czym jest dla Pani joga?

Zaczęłam ćwiczyć hatha-jogę w wieku 15 lat, kiedy próbuje się wielu rzeczy, aby tylko przy niektórych pozostać dłużej. Kiedy szłam na pierwsze zajęcia, był to po prostu jeden z wielu eksperymentów pozwalających mi poznawać świat. Joga okazała się fascynująca i pozostałam przy niej, a po siedmiu latach praktyki z przyjemnością zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Dlaczego joga? Dlaczego metoda B. K. S. Iyengara?

Joga jest unikalnym systemem pracy z ciałem i umysłem, w który wgryzam się od wielu lat, nadal odkrywając jego blaski. Wciąż znajduję w nim kolejne zagadki i odpowiedzi. Metoda B. K. S. Iyengar'a wyróżnia się wyjątkową dbałością o precyzyjne i ergonomiczne wykonywanie asan, co przekłada się na właściwości zdrowotne tej metody.


Fot. 7sensesphoto.com

Jest Pani wegetarianką. Czy idea takiego sposobu odżywiania pojawiła się jednocześnie z rozpoczęciem praktykowania jogi? Czy według Pani istnieje nierozerwalny związek pomiędzy jogą a wegetarianizmem?

Dla uściślenia - od paru lat nie jestem już lakto-ovo-wegetarianką, jestem semi-wegetarianką, a także wyeliminowałam niektóre grupy produktów ze swojej diety (np. słodkie nabiały). Przeszłam na wegetarianizm parę miesięcy po rozpoczęciu praktyki jogi. To zdarza się często, że po rozpoczęciu praktyki wzrasta świadomość ciała, człowiek staje się bardziej uważny na sygnały płynące od wnętrza, i zaczyna obserwować, jak wpływa na jego samopoczucie to, co i kiedy je, a także to, kiedy i jak długo śpi oraz pracuje... Niekoniecznie zawsze jest to wegetarianizm, ale znakomita większość osób praktykujących jogę to osoby, które po prostu zwracają baczną uwagę na to, co jedzą, i rzeczywiście często rezygnują z mięsa. Wraz z praktyką jogi wzrasta łatwość utrzymywania dobrych zwyczajów żywieniowych, a także wrażliwość na reakcje organizmu, swego rodzaju intuicja żywieniowa.

Jak określiłaby Pani swoją filozofię życiową?

Bliska jest mi filozofia praktykowania uważności, nieoceniania, i akceptowania tego, co jest, ponieważ nawet, jeśli chcę zmienić otaczającą mnie rzeczywistość, muszę najpierw ją zaakceptować. Często korzystam z intuicji, co wymaga odwagi, ale przynosi dobre rezultaty.

Jak to się stało, że została Pani nauczycielką w Joga-Joga.TV? Co Pani pomyślała, kiedy usłyszała o pomyśle na multimedialną platformę jogową?

Zostałam wybrana do zespołu przez Wiktora Morgulca, i po ustaleniu szczegółów chętnie się zgodziłam, ponieważ jest to dla mnie nowe, ciekawe doświadczenie. Multimedialna platforma jogowa to otworzenie drogi do praktyki osobom, które z różnych przyczyn nie mogą chodzić na zajęcia, które odbywają się na mieście. Uważam, że to podstawowa i ogromna zaleta takich zajęć.


Fot. 7sensesphoto.com

Jak to jest być nauczycielką online?

Kiedy prowadzę zajęcia, ale nie widzę osób ćwiczących, próbuję wyobrażać sobie, jacy są, jak ćwiczą w swoich domach, na swoich podłogach, czego im brakuje, jakie błędy popełniają, co im przeszkadza... i wychodzić naprzeciw ich potrzebom.

Co jest według Pani ważne w pracy z ciałem i umysłem?

Uważność i odpuszczanie.

Jakie jest Pani ulubione miejsce na praktykę jogi?

Najbardziej lubię ćwiczyć w swoim domu na Krzyżówkach, najlepiej w cieniu pewnego drzewa, pod którym igły, które z niego spadają jesienią, tworzą równe, twardo-miękkie podłoże, a w powietrze pachnie żywicą. Wspaniale też jest praktykować jogę w profesjonalnie wyposażonej sali - mam jedną ulubioną w Warszawie.

Na Joga-Joga.TV prowadzi Pani zajęcia z regeneracji i relaksu. Proszę powiedzieć dlaczego te elementy są tak ważne i komu szczególnie je Pani poleca?

Regeneracja jest bardzo ważna dla osób ćwiczących intensywnie. Takie osoby od czasu do czasu (powiedzmy raz w tygodniu) powinny odpuścić sobie wysiłkowe i trudne zajęcia, i pozwolić tkankom ciała zregenerować się. Zajęcia regeneracyjne można też traktować jako zajęcia dla osób osłabionych, np. w czasie rekonwalescencji (pamiętajmy jednak, że nie powinno się ćwiczyć jogi podczas infekcji, np. podczas grypy). Relaksacja natomiast jest konieczna dla wszystkich, po każdej sesji jogi. Po wyjątkowo męczącym dniu dobrze jest zrelaksować się także przed praktyką jogi.

Jest Pani pasjonatką śpiewu archaicznego. Czy joga pomaga w sztuce wokalnej?

Tak, joga ucząc prawidłowego oddychania pomaga aktywnościach wokalnych, i nie tylko, ponieważ także sportowych, i innych, wymagających sprawnego, świadomego ciała. Poprzez podniesienie zdolności praktykującego do koncentracji, uważności i rozluźnienia, joga pomaga praktycznie w każdej działalności, jakiej się podejmiemy w życiu.

DOŁĄCZ DO JOGA-JOGA.TV

Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to źródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spośród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplająca, joga w biurze, pierwsze kroki.

Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej na www.joga-joga.tv



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu