Joga skarbem kultury według UNESCO
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga skarbem kultury według UNESCO

środa, 14 grudnia 2016

Beata Zatońska

Joga została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kultury Komitetu UNESCO.Stało się to podczas obrad w Addis Abebie. Obecnie na tej liście jest 366 pozycji.

"Filozofia, która stoi za starożytną indyjską praktyką jogi miała wpływ na wiele aspektów życia społecznego w Indiach. Chodzi o dziedziny takie jak zdrowie i medycyna, edukacja i sztuka" - napisali eksperci UNESCO w uzasadnieniu. Podkreślili, że joga działa całościowo, łączy duchowość, umysłowość i fizyczność człowieka.

Pochylono się nad kompleksowym oddziaływaniem jogi na ludzi poprzez m.in. ćwiczenia, medytację i pracę nad oddechem. Eksperci docenili, że praktyka jogi jest drogą do samorealizacji, zniwelowania cierpienia i doświadczenia stanu wolności.

"Praktykują ją młodzi i starzy. Nie ma w niej dyskryminacji z powodu płci, klasy czy religii. Stała się popularna w wielu regionach świata" - czytamy w tekście zamieszczonym na stronie UNESCO.

Zaznaczono rolę, jaką odgrywają ośrodki, gdzie można pod okiem mistrzów praktykować jogę. Zdaniem ekspertów UNESCO nie do przecenienia są także starożytne manuskrypty i zapiski, które są podstawą do rozwoju współczesnych badań nad jogą.

Rzecznik indyjskiego MSZ Vikas Swarup na wiadomość o uznaniu przez UNESCO tej starej dyscypliny wyraził nadzieję, że umożliwi to "prowadzenie dialogu na rzecz pokoju i tolerancji z innymi krajami", a Indie będą mogły odgrywać ważniejszą rolę w stosunkach międzykulturowych".

Zaznaczył, że uznanie jogi za skarb kultury spotkało się jednogłośnie z aprobatą wszystkich członków komitetu, który oddalił wcześniejszą decyzję o skierowaniu sprawy do ekspertów zdrowia fizycznego do czasu posiedzenia w przyszłym roku.

Na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO wpisywane są zjawiska, tradycje, zwyczaje, itp., które m.in. "reprezentują arcydzieło ludzkiego geniuszu" i "pozostają w bezpośrednim lub namacalnym związku z wydarzeniami lub żywą tradycją, pomysłowością lub wierzeniami albo z dziełami artystycznymi lub literackimi o wyjątkowym uniwersalnym znaczeniu (Komitet uznaje, że to kryterium powinno być stosowane w połączeniu z innymi kryteriami)".

Wpis na listę UNESCO to nie tylko zaszczyt. Przekłada się to także na pomoc finansową czy też logistyczną w ochronie i zachowaniu rozmaitych praktyk związanych z tożsamością kulturową i historią.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi