Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

czwartek, 11 stycznia 2018

Natalia J. Kraus

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi.Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?

Nauczyciel jogi jest jak mistrz, przewodnik, który pomaga nam podążać jogową ścieżką i doskonalić swoje umiejętności zarówno w wykonywaniu asan, jak i medytacji czy pranajamy. Dlatego tak bardzo istotne jest, abyśmy czuli dobre połączenie energetyczne z nauczycielem i po prostu lubili przychodzić na zajęcia. Niektórzy nazywają to "chemią". I faktycznie tak jest. Już po jednych zajęciach zazwyczaj wiemy, czy przyjdziemy do danego nauczyciela jeszcze raz. Jest jednak też kilka ważnych cech, na które powinniśmy zwrócić dodatkowo uwagę, a które wcale nie muszą być spójne z "dobrą chemią". Oto one:

1. Nauczyciel powinien posiadać dyplom lub mieć odbyte kursy.

Czyli krótko mówiąc jakieś poświadczenie, że jego wiedza została zweryfikowana i że nauczył się jogi od innych, uznanych nauczycieli. Dyplomy oczywiście są różne. Niektóre można zdobyć w Polsce, inne zagranicą. System certyfikowania nauczycieli w metodzie Iyengara jest bardzo przejrzysty i posiada poszczególne nazwy stopni zaawansowania. Ale już w jodze Sivanandy, czy Kundalini, często jest to jeden dyplom, potwierdzający odbycie kursu w danym systemie. Generalnie im więcej kursów, tytułów i dyplomów posiada, tym lepiej.

2. Nauczyciel powinien zadawać pytania

Dotyczące stanu zdrowia osób ćwiczących, jak i tego, jak w danym momencie praktyki się czują. To bardzo istotne, ponieważ wiele asan ma konkretne przeciwwskazania i wykonywanie ich w takim czy innym przypadku może wyrządzić wiele krzywdy. Nauczyciel zawsze powinien pytać, czy są na sali osoby, które nigdy nie ćwiczyły jogi, czyli zorientować się, z kim ma do czynienia. Powinien podawać alternatywne wersje asan dla kobiet z menstruacją, kobiet w ciąży, czy dla mniej zaawansowanych.

3. Nauczyciel wie, że nie wie wszystkiego

Nie boi się powiedzieć "sprawdzę to i na następnych zajęciach dam ci odpowiedź", albo przyznać się, że sam jeszcze się czegoś uczy. Prawdziwi mistrzowie są zazwyczaj bardzo skromni, a ci, którzy uważają, że wiedzą wszystko, rzadko kiedy mają wystarczającą wiedzę do nauczania.

4. Nauczyciel daje wolność wyboru

I nie każe robić wszystkiego na zajęciach, jeśli czujemy, że czegoś naprawdę nie chcemy dzisiaj zrobić, a już na pewno nie zmusza do wytrwania w pozycji, jeśli czujemy, że powinniśmy odpuścić. Joga to nie wojsko, chociaż niestety zdarzają się tacy nauczyciele, którzy wykorzystując swoją pozycję, potrafią musztrować swoich uczniów. Praktyka jednak musi zawsze być zgodna z ciałem i duszą i nie zawsze wszystko w danym momencie jest dla nas dobre. O tym wiemy tylko my sami i musimy mieć na zajęciach zawsze możliwość wyboru.

5. Nauczyciel dostosowuje poziom zajęć do grupy

Często zdarza się tak, że na zajęciach pojawiają się osoby bardziej i mniej zaawansowane. Dobry nauczyciel prowadzi lekcję tak, aby jedni i drudzy byli zadowoleni. Pokazuje różne warianty asan lub nawet różne ćwiczenia w tym samym momencie, dostosowane do poziomu zaawansowania.

6. Nauczyciel nie krytykuje

Ani ćwiczących ani innych nauczycieli, czy metod nauczania. Nie ma jednej idealnej, najlepszej i uniwersalnej szkoły jogi. Nie można powiedzieć, że system Iyengara czy Ashtanaga "jest najlepszy" lub że jeden czy drugi nauczyciel jest lepszy lub gorszy. Dobry nauczyciel jogi szanuje różne systemy nauczania i różne podejścia nauczycieli. Nigdy też nie krytykuje swoich uczniów, że robią coś źle lub nieudolnie, ale stara się ich motywować i chwalić.

7. Nauczyciel mówi zrozumiałym językiem

Popisywanie się znajomością terminologii anatomicznej to raczej nie jest cecha dobrego nauczyciela. Nazwy sanskryckie są ciekawe, ale warto zawsze przetłumaczyć je na język polski. Jeśli uczniowie nie rozumieją, co mają dokładnie robić, nie będą dobrze praktykować. Dlatego nauczyciel przede wszystkim musi dostosować poziom komunikacji do danej grupy.

8. Nauczyciel ma dobrą energię

Nauczanie jogi to specyficzna forma zajęć. Tutaj liczy się nie tylko wiedza, ale także to, jaka energia panuje w grupie podczas sesji. A to zależy głównie od nauczyciela. Bywa tak, że jest to właściwie jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy uczniowie będą chcieli kontynuować naukę u danej osoby, czy też nie. Lekcja jogi ma też swego rodzaju formę terapeutyczną. Dlatego nauczyciel powinien wyczuć, czego uczniowie potrzebują i jak dobry psycholog, dać im to dzięki umiejętnemu prowadzeniu zajęć.

Te wszystkie cechy mogą, ale nie muszą współistnieć u jednej osoby. To od ciebie zależy, które z nich są najważniejsze i od ciebie zależy też ocena, czy twój nauczyciel jest dobry. Pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś po zajęciach jogi po prostu czuł się lepiej fizycznie i psychicznie. Do zobaczenia na macie!



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi