Jaki styl Hatha Jogi wybrać?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jaki styl Hatha Jogi wybrać?

piątek, 20 maja 2011

Majewska Anna

W Hatha jest jedna.

Ashtanga Vinyasa

To świetny wybór dla osób, które lubią intensywny trening i zależy im na smukłej umięśnionej sylwetce. i został spopularyzowany na Zachodzie przez K. Pattabhi Jois z Mysore (Indie).

W Ashtanga . Ashtanga Vinyasa Joga dodaje ciału giętkości i wigoru, poprawia nastrój i przeciwdziała bólom pleców, jednakże nie jest najlepszym wyborem dla osób mających problemy z kolanami.

Iyengara

To doskonały wybór dla osób początkujących oraz mających problemy zdrowotne - zwłaszcza urazy kręgosłupa. Nazwa pochodzi od nazwiska słynnego indyjskiego nauczyciela z Puny - . Według niego ciało ma swoją inteligencję a poprzez ćwiczenia fizyczne można rozwijać pełnię świadomości.

Jest to metoda dosyć statyczna, charakteryzuje ją: długie trwanie w pozycjach i skupienie się na detalach. Niezwykła istotna jest precyzja wykonania pozycji, w celu uzyskania właściwego ułożenia ciała stosuje się liczne pomoce: itp. Dzięki ich użyciu, ten rodzaj jogi jest odpowiedni także dla osób mniej sprawnych, mniej rozciągniętych czy też z uszkodzeniami ciała. To także świetna rehabilitacja kręgosłupa.

Mniej istotny jest tutaj oddech, pracę z oddechem wprowadza się zwykle na zajęciach dla bardziej zaawansowanych, wraz z głębszym zrozumieniem pozycji. Niektórzy nauczyciele wprowadzają krótką medytacją i śpiewanie hymnów, jednakże ten rodzaj skupiony jest głównie na precyzyjnym ułożeniu ciała - aspektach fizycznych.

Satyananda Joga

To .

Główna placówka Satyananda Jogi mieści się w Biharze (Płn. Indie) uzyskała ona akredytację rządową i działa jako uniwersytet . Główni przedstawiciele tej szkoły to: Swami Satyananda i Swami Naranjan. Pierwszy z nich - założyciel wspólnoty - po wielu aktywnych latach kiedy to zakładał szkoły jogi w więzieniach, szkołach i szpitalach - wybrał życie w odosobnieniu.

Kundalini

Idealna dla tych, którzy poszukują "wyższych stanów świadomości", zainteresowanych duchową stroną . Istotne jest głębokie oddychanie w asanach albo "Oddychanie Brzucha" (oddychanie ognia).

Guru Kundalini Jogi jest Sikh Yogi Bhajan, który mimo tego że pochodzi z Indii - mieszka i naucza w Nowym Meksyku. Centra Kundalini Jogi można spotkać niemal na całym świecie.

Viniyoga

To , gdzie niezwykle istotne są indywidualne wskazówki i wykonywanie pozycji zgodnie z rytmem oddychania. Osobista konsultacja umożliwia także skupienie się na rozmaitych ćwiczeniach "duchowych" i medytacji. Viniyoga może wiązać się także z śpiewaniem wedyjskich hymnów czy grą na instrumencie muzycznym.

Viniyoga została rozwinięta przez nieżyjącego już mistrza , nieustannie ewoluowało -pod koniec życia wybrał łagodniejsze podejście.

Bikram

Bikram .

Ten styl jogi został wynaleziony przez Bikram Choundry rezydującego w Los Angeles. Zwykle praktyka opiera się na serii dwóch ćwiczeń oddechowych i 24 pozycjach. Podobnie jak w Ashtanga Vinyasa każda pozycja przygotowuje do kolejnej, nie używa się żadnych pomocy. Charakterystyczny jest brak pozycji odwróconych, także niewiele jest ćwiczeń wzmacniających górną część ciała.

Sivananda

Z pewnością spodoba się osobom którym zależy na praktyce fizycznej i duchowej. Asany poprzedzone są śpiewaniem hymnów, ćwiczeniami oddechowymi. Na każdych zajęciach wykonuje się te same 12 pozycji, aby stymulować poszczególne czakry a kończy się .

Świetnie nadaje się dla osób początkujących, gdyż mogą w miarę szybko i sprawnie opanować podstawowe pozycje i je zrozumieć, wyjątkiem może być stanie na głowie. Początkujący mogą sami odmierzać tempo i czas trwania w pozycjach przy czym mniej istotna jest dokładność ruchów.

Sivananda została założona przez nieżyjącego już Swami Vishnu Devananda, który był uczniem Swami Sivananda. Istnieje wiele ośrodków Sivanandy na świecie, głównie na Zachodzie.

Czy już wiesz który styl jogi jest dla Ciebie odpowiedni? Życzę miłej praktyki.

Opracowanie: Anna Majewska, źródło: Księga Jogi. Kompletny przewodnik po pozycjach jogi, Christina Brown, Elipsa


Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:

19-21 sierpnia 2011 II OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI -Sharat Arora prosto z INDII ponownie w Polsce.

22-28 sierpnia 2011 7 DNIOWY WARSZTAT z Sharatem Arora prosto z Indii - Wierchomla ilość miejsc ograniczona!

20-23 października 2011 OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI - JAKI NETT Senior nauczycielka z USA po raz pierwszy w Polsce !

WAKACJE Z JOGĄ 2011- RENOMOWANE SZKOŁY- NAJWIĘKSZY WYBÓR WYJAZDÓW Z JOGĄ !Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi