Czym jest właściwie Power Yoga?
piątek, 17 czerwca 2011
Z tym rodzajem , intonowanie świętej sylaby "Om" czy śpiewanie hymnów. Przyciąga zwykle osoby wysportowane, skupione na rzeźbieniu ładnej sylwetki, wzmocnieniu mięśni i poprawieniu elastyczności ciała. Czy zatem Power Yoga i Ashtanga to jedno i to samo?
Określenie Power Yoga jest dosyć ogólne i w zasadzie podpina się pod nie wiele aktywności, w mniejszym lub większym stopniu związanych z tradycyjną , ale także dynamiczną jogę asztanga.
Jak sama nazwa mówi (Power- siła) ma wyrazić energiczność i wigor tego stylu asztanga, duży nacisk kładzie się na wzmacnianie ciała i poprawę elastyczności. Pewnie dlatego ten typ jogi zyskał sobie tak dużą popularność, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Wynalezienie Power Yogi przypisuje się głównie dwóm nauczycielom z USA: Beryl Bender Birch z Nowego Jorku i Bryanowi Kestowi z Los Angeles, którzy pobierali niegdyś nauki u mistrza asztanga jogi - Sri K. Pattabhiego Joisa.
Beryl Bender Birch przez wiele lat próbowała różnych stylów , której nigdy wcześniej nie spotkała. Już wtedy wiedziała, że znalazł dokładnie to czego szukaał. Wkrótce sama zaczęła uczyć tego stylu a w 1995 roku została opublikowana jej pierwsza książka "Power Yoga". Następnie Beryl rozpowszechniła ten styl pracy z ciałem wśród sportowców: trenując atletów i biegaczy.
"Nigdy nie rozstałam się z nauczaniem Ashtanga Yogi. Power jest po prostu nazwą, którą nadałam jej pod koniec lat 80-tych po to aby ludzie potrafili odróżnić ją od innych stylów nauki jogi z lat 70-tych, w przeciwieństwie do których to była prawdziwa praca - przeznaczona do tego aby znacząco wzmocnić ciało i koncentrację, w równym stopniu jak elastyczność. To także był sposób dla "zachodnich umysłów" aby połączyć ją z dosyć niejasnym i niezrozumiałym jeszcze wtedy stylem Ashtanga Yoga." (Beryl Bender Birch)
Ten styl i termin pojawiły się pod koniec lat 80-tych, spośród innych typów ten miał wyróżniać się większą intensywnością i płynnością, mniej istotne jest tu rozciąganie ciała czy medytacja. Specyfiką tego stylu jest jego otwartość, każdy nauczyciel może wprowadzać swoje urozmaicenia, co czasami niestety prowadzić może do odejścia od konwencji specyficznej dla jogi.
Opracowanie: Anna Majewska, źródło: www.yoga.about.com
Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:
19-21 sierpnia 2011 II OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI -Sharat Arora prosto z INDII ponownie w Polsce.
WAKACJE Z JOGĄ 2011- RENOMOWANE SZKOŁY- NAJWIĘKSZY WYBÓR WYJAZDÓW Z JOGĄ !