Ashtanga joga dla każdego! Monika Bobkowska.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ashtanga joga dla każdego! Monika Bobkowska.

niedziela, 17 czerwca 2012

Monika Bobkowska

Na całym świecie joga stała się formą spędzania wolnego czasu, ćwiczeń i stylem życia. Mieszkając w Indiach nauczyliśmy się, że joga łączy ludzi. W metropoliach Nowego Jorku, Londynu, Los Angeles, Tokio, Rzymu, Madrytu - ashtanga joga stała się kultową formą dbania o siebie. Jest bardzo popularna wśród celebrytów, aktorów, piosenkarzy, sportowców i tancerzy. Po latach katowania się na siłowni czy w klubach fitness ludzie sięgnęli po intensywną formę jogi rodem z Indii.

Ashtanga joga (czyt. Ashtanga) zwana również Power jogą, jogą dynamiczną czy atletyczną jest wymagającą metodą rozwoju ciała i umysłu. Wymaga dyscypliny i uważności. Praktyka ashtangi wyciska z ludzi "siódme poty" i to właśnie dzięki ciężkiej pracy otrzymujemy świetną sylwetkę, zdrowy wygląd, wzmocniony charakter, siłę do działania, zrównoważony umysł i emocje. Ashtanga joga odmładza, wystarczy spojrzeć na Madonnę, Stinga, Gwyneth Paltrow, Willem Dafoe, żeby przekonać się, że warto! Ashtanga wchodzi również do kin: "The Next Best Thing" (2000) z Madonną jako nauczycielką jogi, czy wspaniałe odgięcia do tyłu Williama Dafoe w "Rachunku sumienia" (The Reckoning, 2003). Warto też obejrzeć dokument "Enlighten up", żeby zobaczyć o co chodzi w jodze. Jogę ćwiczy też Courtney Love, wdowa po Kurcie Cobainie, modelka Christy Turlington, a nawet narodowa reprezentacja Niemiec w piłce nożnej. W USA joga cieszy się 20 milionami fanów. Rynek wydawniczy zalewany jest magazynami, czasopismami, albumami i poradnikami do jogi. Wielkie kompanie odzieżowe produkują stroje specjalnie do ćwiczeń jogi.

Miliony ludzi na całym świecie przychodzą na zajęcia jogi, żeby stawić czoła swoim ograniczeniom, swoim słabościom. Sami dobrze wiemy jak zwykłe ćwiczenia przerodziły się w pasję. Nie ma jednej definicji jogi i na tym polega całe jej piękno. Joga to życie. Przychodzimy na praktykę z różnymi doświadczeniami, z przeróżnym stanem psycho-fizycznym. Czasami brak nam dyscypliny, czasami brak chęci, przeżywamy kryzysy. Najważniejsza jednak rzecz w jodze, to codzienna praktyka. Regularność i dyscyplina to klucz do zmian. Wystarczy praktykować, a wszystko przyjdzie. Przychodząc i ciesząc się 1,5 godzinną sesją jogi możemy lepiej spać, pozbyć się bólów głowy, bólów kręgosłupa, bólów ciała, polepszyć seks, polepszyć nasze samopoczucie, relacje z bliskimi, kondycję, określić się, wypocić stres, niezdecydowanie, zgubić niepotrzebny bagaż toksyn i tłuszczu, zacząć oddychać i w pełni cieszyć się życiem.

Choć Ashtanga w Polsce jest świeżą dyscypliną, to już przyciąga tysiące. Ashtanga stała się na Zachodzie swojego rodzaju modą, która jest odpowiedzią na zachodni kult ciała, jednocześnie nie poprzestając na próżnych przesłankach. W asztandze rozwijamy nasz umysł i integrujemy świetną sylwetkę z życiem, emanującym werwą i siłą. Obecnie nie trzeba już nikogo przekonywać do dobroczynnego wpływu jogi. Wystarczy zebrać się w sobie i spróbować. A jeżeli już spróbujemy to się nie poddawać! Minęły też czasy kiedy jogę uważano za sekciarstwo powiązane z religijnym odszczepieńcami, czy że joga kierowana jest do tych elastycznych. Joga to życie, kierowana jest do ludzi wszystkich wyznań, sztywnych, elastycznych, małych i dużych, chudych i grubych, kolorowych i szarych ?! Joga to nie gimnastyka, a raczej w gimnastyce czy zajęciach fitness wykorzystuje się techniki jogi. Joga to nie tylko rozciąganie. Oddech, koncentracja i uważność to klucz w praktyce jogi. To otwiera nam możliwość zmiany. Ile damy z siebie, tyle dostaniemy. Jak szybko to złapiemy, tym szybciej się rozwiniemy.

Praktyka Ashtangi - uelastycznia sztywnych, wzmacnia słabych, odchudza grubych, równoważy chudych, budzi ospałych, motywuje leniwych. Na zajęcia ashtangi przychodzą również sportowcy, aby zrównoważyć atletyczny trening i rozciągnąć przykurczone i opuchnięte mięśnie. Kobietom, matkom, młodzieży pomaga, wzmacniając osłabione mięśnie brzucha, pleców, ramion. Mężczyźni mogą doskonale wyprofilować sylwetkę i pozbyć się utarczywej sztywności. Ashtanga daje lekkość i zwinność. Poprawia się trofika i wygląd skóry. W trakcie wykonywania pozycji dochodzi do ucisków na narządy wewnętrzne. Ten wewnętrzny masaż połączony z rozgrzaniem ciała i poceniem - oczyszcza organizm z toksyn, przez co podnosi odporność organizmu. Łącząc praktykę jogi ze zdrową dietą i zdrowym trybem życia pozwala ciału emanować wewnętrznym pięknem i siłą. Duży nacisk na zajęciach kładziony jest na oddech i uważność. Ashtanga jest wymagającą praktyką. Trzeba mieć w sobie ducha wojownika, aby zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Jeśli ktoś myśli o relaksie na zajęciach to się może zawieść. Nie jest to praktyka, w której leży się na macie, poprawiając sobie samopoczucie, że się "ćwiczy jogę". Aby się naprawdę głęboko rozluźnić musimy odciąć umysł, zmęczyć ciało, popracować nad kondycją, a wtedy w kończącym praktykę relaksie możemy doświadczyć pustki, spokoju, regeneracji, uśmiechu. Jeśli ktoś myśli że schudnie nosząc krzesło czy koce, wykorzystywane do wykonania następnej pozycji lub jej uproszczonego wariantu i tkwiąc w niej 3-5 minut to może się również rozczarować. Aby spalić nadmiar, potrzeba zaangażowania i ognia. Ashtanga jest dynamiczną formą jogi i nie ma w niej czasu na rozglądanie się wokół. Jeśli połączycie praktykę z dietą, to szybko zapomnicie o otyłości. Jeżeli chcecie się rozciągnąć zapominając o oddechu, to możecie zapomnieć o zmianie w swoim życiu. Joga bez oddechu nie przekłada się na życie codzienne. Głęboki oddech jogiczny aktywizuje wewnętrzny ogień, który potrzebny jest do zmian. Zarzut, że joga odmienia życie jest słuszny. Właśnie o to chodzi aby zmienić się, zmienić się na lepsze i wykorzystać swój potencjał w 100%. Współcześnie, globalnie świat się skurczył, dzięki czemu możemy korzystać ze spotkania Wschodu i Zachodu.

Trochę teorii

Ashtanga joga znana też jako Ashtanga Vinyasa Yoga czy Power Yoga jest systemem pozycji, które są praktykowane w seriach, koncentrując się na oddechu (oddechu ujjayi), ruchu ciała (vinyasa), punktach koncentracji wzroku (drishti) i bandach (wewnętrzne zaciski). Wykonywanie wszystkich tych elementów razem jest praktyką Ashtangi Jogi.

Ashtangę charakteryzuje płynność w praktyce, która wiąże się z vinyasą - połączeniu oddechu z ruchami przypominającymi - te z sekwencji powitań słońca, a wykonywanych pomiędzy pozycjami siedzącymi. Wielu praktykujących uważa, że kombinacja vinyasy, oddechu ujjayi, bandh i sekwencji asan w asztandze prowadzi do bardzo szybkiego rozwoju.

Praktyka ashtanga jogi wiąże się ze starożytnym tekstem Joga Korunta, który stał się fundamentem zajęć praktycznych jogi, nauczanej przez Krishnamacharyę. Tekst miał zawierać listę rozmaitych sekwencji asan, oraz oryginalnych nauk dotyczących vinyasy, drishti, bandh, mudr i filozofii. Nauczana przez Krishnamacharyę, a następnie przez Joisa - praktyka zawiera sześć serii. Pierwsza seria, zwana jest yoga chikitsa - joga terapią i ma na celu oczyszczenie i wzmocnienie ciała. Jest to podstawowa sekwencja w Ashtandze.

Druga seria znana jest jako Nadi Shodhana - oczyszczanie systemu nerwowego, koncentrująca głównie na skrętach i odgięciach kręgosłupa. Są to dwie podstawowe serie sekwencji, przygotowujące nas na bardziej zaawansowane formy praktyki.

W metodzie ashtanga jogi uczycie się własnej praktyki, co w pewien sposób uzależnia was od nauczyciela. Kiedy nauczycie się podstaw będziecie w stanie sami praktykować do momentu kiedy będziecie w stanie wykonać następny krok. Nauczyciel pokazuje indywidualne podejście do praktyki, jak dopasować praktykę do twoich możliwości, jak pracować nad ograniczeniami ciała, pokazując warianty, dając wskazówki. Dodatkowo nauczyciel wspiera proces rozwoju intensywnymi poprawkami, aby głębiej wejść w pozycję i bardziej otworzyć ciało.

Ajurweda

Praktykę jogi dobrze jest wesprzeć siostrzaną nauką ajurwedą - mówiącą jak żyć w zgodzie z sobą i własną konstytucją psycho-fizyczną. Takie indywidualne podejście w równoważeniu życia jest charakterystyczne dla Wschodu. Życie w zgodzie z naturą - daje nam zdrowie, szczęście, podładowuje baterie do twórczego życia. Z kolei nienaturalny, niezrównoważony styl życia przynosi wszystkimi ból, choroby i rozdrażnienie. Poszanowanie natury wokół i wewnątrz nas jest podstawową przesłanką jogi i ajurwedy. Większość psychologicznych problemów i emocjonalnych zaburzeń, podobnie jak większość fizycznych chorób jest konsekwencją naszej ignorancji i braku równowagi wewnętrznej. W Indiach mówi się, że takiego życia w harmonii z sobą i ze światem uczymy się przez całe życie. I jest to nauka znacznie trudniejsza niż studia wyższe, gdyż opiera się na własnym doświadczeniu. To nasza praca i własne zrozumienie może uwolnić nas od chorób, bólu i cierpienia. Sama to przetestowałam. Dlatego też zachęcam gorąco do rozpoczęcia tego procesu od pracy z ciałem - jogi. Spróbujcie dowiedzieć się więcej o teorii, filozofii i zdrowiu i skoncentrujcie się na praktyce własnej, żeby samemu tego doświadczyć. Pamiętajcie, że liczy się 99% praktyki i 1% teorii. Teoria nie poparta doświadczeniem jest niewiele warta.

Zachęcam wszystkich do intensywnej praktyki i korzystania z tego, że ta forma praktyki pojawiła się w Polsce. Ćwiczcie, aby komplementarnie i skutecznie rozwinąć praktykę, zrzucić parę zbędnych kilogramów, oczyścić się, zrelaksować, nabrać siły i elastyczności, co z pewnością przyniesie korzyści w codziennym życiu.

Monika Bobkowska

Z wykształcenia jestem plastykiem, z zamiłowania nauczycielem jogi, pozostałe zainteresowania czy zdobyte umiejętności: bioenergoterapia czy kursy masażu naturalne zintegrowały się i pomogły mi w codziennej pracy.

Od kilku lat zajmuję się głównie uczeniem jogi. Interesuję się holistycznym spojrzeniem na życie człowieka, naturopatią. Od wielu lat czuję się silnie związana z Dalekim Wschodem, szczególnie kraje związane z buddyzmem. Z początku dzięki praktyce jogi zafascynowały mnie Indie i to Indie stały się moim drugim domem. Brałam udział w wielu warsztatach pracy z ciałem, odosobnień medytacyjnych, staram się integrować całą dotychczasową wiedzę i doświadczenie w codziennym życiu i na zajęciach które prowadzę.

Swoją praktykę jogi zaczęłam 1999r. To był impuls! miałam niewielkie pojęcie na temat jogi. Dowiedziałam się, że koleżanka z pracy staje na głowie i pomyślałam sobie, że to super i że też bym tak chciała. Zaczęłam od zajęć w warszawskim fitness klubie. Później pierwszy raz wyjechałam do Indii w 2001. Po powrocie praktykowałam w różnych warszawskich szkołach jogi prowadzonych według metody BKS Iyengara(m.in. Joga Centrum A.Bielewicza) Cały czas istotna była dla mnie istota samego nauczyciela. Podczas kilkukrotnych pobytach w Indiach w Mysore praktykowałam z różnymi nauczycielami. Od 2007 wracamy corocznie do Mysore. W Mysore ukończyłam kurs nauczycielski Asztanga Vinjasa Jogi. Asystowałam i prowadziłam zajęcia popołudniowe w Indyjskiej szkole Sthalam 8. Od kilku lat wracam do mojego nauczyciela BNS Iyengara pod jego kierunkiem ukończyłam kurs filozofii, pranajamy, mudr. Pod jego opieką rozwijam swoją praktykę jogiczną. W relacji z BNS Iyengarem odnalazłam wiedzę i zrozumienie. Praktyka w jego obecności pozwala mi zgłębić tę linię przekazu jogi, ustanowioną przez jego nauczyciela Sri T.K. Krishnamacharya. Moja pasja rośnie razem z praktyką, którą chcę się z wami dzielić.

Ukończyłam: Teacher Trening Course (2008 r.) Mysore, India. Yoga Mudra course- BNS Iyengar (2010r.) Teacher's Trening in Traditional Ashtanga Vinyasa Sytem T. Krishnamacharya- BNS Iyengar: Asana, Pranayama, Mudra & Philosphy, India Mysore 2011r.

Uczyłam się ajurwedy w ośrodku Prajna Kutnera Research Institute Of Medical Sciences (R) Mysore, Karnataka (2008 r.) India. Profesjonalne kursy bioenergoterapii z R.R.Ulmanem (2005/2006) masaż klasyczny w warszawskiej szkole masażu Medikon(2006r.), masaż kalari: chavutti thirumal, Kalari z Prabhatem Menonem kalaryjski masaż stopami (2007r.) tajski masaż jogiczny Larą Pearson, Mysore Indie(2008).

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu