Bhrygu joga - klasyczna joga indyjska. Pierwszy raz w Polsce jej nauczyciele!
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Bhrygu joga - klasyczna joga indyjska. Pierwszy raz w Polsce jej nauczyciele!

środa, 20 maja 2015

Bhrygu-joga zaliczana jest do radżajogi, klasycznej jogi indyjskiej, ale łączy inne dyscypliny wiedzy. Składa się na nią również: ajurweda (medycyna indyjska), astrologia wedyjska, nauka o przyrodzie (vijñāna) i filozofia.

Brahmaczinta jest fragmentem dzieła astrologicznego "Bhrygu - samhita", traktującego o poznaniu Brahmana - Absolutu na drodze zwanej brahmaczinta - pranali to jest ‘techniki wnikania w Brahmana’. Składa się na nią pięć nauk, które współtworzą filozofię życia.

Są nimi joga, tantra, dżjotisz (jyotish), czyli wedyjska astrologia, ajurweda, czyli indyjska nauka o zdrowiu i długim życiu i darśana czyli filozofia obejmująca wszystkie nauki doświadczalne.

Według Brachmaczinty celem życia nie jest zbawienie indywidualne czyli wyzwolenie (Moksza) polegające na pogrążeniu się w Absolucie i porzuceniu materialnego świata (jak uważa wiele ścieżek indyjskich). Wysoki stan świadomości jaki się osiąga ma służyć pomaganiu cierpiącym istotom. Droga Brachmaczinty jest drogą pomiędzy światłem a ciemnością - z jednej strony praktykujący uwalnia się spod wpływu materialnego świata ale jednocześnie żyje i działa jak zwykły człowiek, uczestniczący w ludzkich problemach.


Joga ta, zwana bhrygu jogą, jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które prowadzą życie rodzinne i społeczne - życie i praca nie są przeszkodą, lecz są elementem praktyki duchowej.

Technikę Brachmaczinty i bhrygu jogi wydobył z zapomnienia Śri Sudir Randżan Bhadury, który większość życia spędził na gromadzeniu bezcennych fragmentów manuskryptów Bhrygu-samhity i na ich studiowaniu. Naukę tę wraz z ogromną biblioteką odziedziczył po nim syn, Śri Brahma Gopal Bhadury, uczony, astrolog i jogin, mieszkający obecnie w Benaresie.

Postać Śri Sudhir Ranjan Bhaduri’ego przybliżył czytelnikom Paul Brunton w swojej bestselerowej książce "Ścieżkami jogów" (przekład Wandy Dynowskiej). Spotkanie z nim opisał w rozdziale "Wypisane w gwiazdach". Występuje w nim pod imieniem zdrobniałym: Sudhey Babu.

Dr Brahma Gopal Bhadury przez kilkadziesiąt lat bezpłatnie i spontanicznie udzielał lekcji bhrygu jogi. Gdy miał 16 lat odwiedził go Leon Cyboran, który później w Polsce opowiadał o niezwykłych praktykach, w jakie wprowadził go młody jogin. W domu Bhadurych nadano Leonowi Cyboranowi indyjskie imię: Sinha Shivoram

Gurudżi udzielał także lekcji grupom przyjeżdżającym z zagranicy (głownie Izraela) i pojedynczym osobom. Swoją wiedzę przekazał synom -bliźniakom: dr Jayantowi i acharii Hemantowi Bhadury.

Obecnie Śri Brahma Gopal Bhadury wycofał się z czynnego życia. Jego dzieło kontynuują synowie, którzy założyli fundusz powierniczy "Bhrigu Yoga Trust" i rozpoczęli nauczanie bhrygu jogi na całym świecie

Wkrótce do Polski przyjeżdżają: Bracia Bhandury - dr Jayant i aczaria Hemant K. Bhadury, którzy są nauczycielami jogi a także praktykują ajurwedę i astrologię wedyjską.

Bracia Bhadury przyjeżdżają ze swoimi żonami: Vatsalą i Mithilesh.
Z Bhrygu jogi pożytek mają zwłaszcza osoby mające rodzinę i prowadzące działalność społeczną.

Więcej o pobycie braci Bhadury w Polsce - wykłady, warsztaty, spotkania, konsultacje astrologiczne na stronie Shakti Szkoła Jogi - organizatora wydarzenia

Portal joga-joga.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia

Warsztaty w Nowym Kawkowie: 3-7 czerwca 2015

Wykład w Krakowie: 10 czerwca 2015 r

Wykład w Warszawie 11 czerwca 2015 Wstęp wolny

Warsztaty i konsultacje ajurwedyjskie i astrologiczne Warszawa, 11-14 czerwca 2015

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu