Bhrygu joga - klasyczna joga indyjska. Pierwszy raz w Polsce jej nauczyciele!
środa, 20 maja 2015
Bhrygu-joga zaliczana jest do radżajogi, klasycznej jogi indyjskiej, ale łączy inne dyscypliny wiedzy. Składa się na nią również: ajurweda (medycyna indyjska), astrologia wedyjska, nauka o przyrodzie (vijñāna) i filozofia.
Brahmaczinta jest fragmentem dzieła astrologicznego "Bhrygu - samhita", traktującego o poznaniu Brahmana - Absolutu na drodze zwanej brahmaczinta - pranali to jest ‘techniki wnikania w Brahmana’. Składa się na nią pięć nauk, które współtworzą filozofię życia.
Są nimi joga, tantra, dżjotisz (jyotish), czyli wedyjska astrologia, ajurweda, czyli indyjska nauka o zdrowiu i długim życiu i darśana czyli filozofia obejmująca wszystkie nauki doświadczalne.
Według Brachmaczinty celem życia nie jest zbawienie indywidualne czyli wyzwolenie (Moksza) polegające na pogrążeniu się w Absolucie i porzuceniu materialnego świata (jak uważa wiele ścieżek indyjskich). Wysoki stan świadomości jaki się osiąga ma służyć pomaganiu cierpiącym istotom. Droga Brachmaczinty jest drogą pomiędzy światłem a ciemnością - z jednej strony praktykujący uwalnia się spod wpływu materialnego świata ale jednocześnie żyje i działa jak zwykły człowiek, uczestniczący w ludzkich problemach.
Joga ta, zwana bhrygu jogą, jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które prowadzą życie rodzinne i społeczne - życie i praca nie są przeszkodą, lecz są elementem praktyki duchowej.
Technikę Brachmaczinty i bhrygu jogi wydobył z zapomnienia Śri Sudir Randżan Bhadury, który większość życia spędził na gromadzeniu bezcennych fragmentów manuskryptów Bhrygu-samhity i na ich studiowaniu. Naukę tę wraz z ogromną biblioteką odziedziczył po nim syn, Śri Brahma Gopal Bhadury, uczony, astrolog i jogin, mieszkający obecnie w Benaresie.
Postać Śri Sudhir Ranjan Bhaduri’ego przybliżył czytelnikom Paul Brunton w swojej bestselerowej książce "Ścieżkami jogów" (przekład Wandy Dynowskiej). Spotkanie z nim opisał w rozdziale "Wypisane w gwiazdach". Występuje w nim pod imieniem zdrobniałym: Sudhey Babu.
Dr Brahma Gopal Bhadury przez kilkadziesiąt lat bezpłatnie i spontanicznie udzielał lekcji bhrygu jogi. Gdy miał 16 lat odwiedził go Leon Cyboran, który później w Polsce opowiadał o niezwykłych praktykach, w jakie wprowadził go młody jogin. W domu Bhadurych nadano Leonowi Cyboranowi indyjskie imię: Sinha Shivoram
Gurudżi udzielał także lekcji grupom przyjeżdżającym z zagranicy (głownie Izraela) i pojedynczym osobom. Swoją wiedzę przekazał synom -bliźniakom: dr Jayantowi i acharii Hemantowi Bhadury.
Obecnie Śri Brahma Gopal Bhadury wycofał się z czynnego życia. Jego dzieło kontynuują synowie, którzy założyli fundusz powierniczy "Bhrigu Yoga Trust" i rozpoczęli nauczanie bhrygu jogi na całym świecie
Wkrótce do Polski przyjeżdżają: Bracia Bhandury - dr Jayant i aczaria Hemant K. Bhadury, którzy są nauczycielami jogi a także praktykują ajurwedę i astrologię wedyjską.
Bracia Bhadury przyjeżdżają ze swoimi żonami: Vatsalą i Mithilesh.Z Bhrygu jogi pożytek mają zwłaszcza osoby mające rodzinę i prowadzące działalność społeczną.
Więcej o pobycie braci Bhadury w Polsce - wykłady, warsztaty, spotkania, konsultacje astrologiczne na stronie Shakti Szkoła Jogi - organizatora wydarzenia
Portal joga-joga.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia
Warsztaty w Nowym Kawkowie: 3-7 czerwca 2015
Wykład w Krakowie: 10 czerwca 2015 r
Wykład w Warszawie 11 czerwca 2015 Wstęp wolny
Warsztaty i konsultacje ajurwedyjskie i astrologiczne Warszawa, 11-14 czerwca 2015