British Wheel of Yoga - Brytyjskie Koło Jogi. Inga Izabela Dańkowska
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

British Wheel of Yoga - Brytyjskie Koło Jogi. Inga Izabela Dańkowska

środa, 24 czerwca 2015

Inga Izabela Dańkowska

British Wheel of Yoga (BWY) jest największą organizacją zrzeszajacą, zarządzającą i ustanawiającej standardy jogi w Wielkiej Brytanii i Europie (National Governing Body for Yoga).

Celem BWY jest pomoc w rozumieniu i poznawaniu wszystkich aspektów jogi poprzez edukację i szkolenia, jak również utrzymanie i poprawę poziomu nauczania jogi.

Promuje jogę w ujęciu klasycznym - sytem filozoficzny zrodzony w Indiach około pięć tysięcy lat temu, który interpretuje jogę jako zjednoczenie wszystkich warstw: fizycznej, emocjonalnej, mentalnej i duchowej.

Klasyczna definicja jogi, którą czytamy w "Yoga Sutras" autorstwa Patanjaliego (potocznie uważanego za ojca jogi) brzmi : “yoga is the cessation of the fluctuations of the mind" - joga to ustanie wahań umysłu lub prościej mówiąc- joga to wyciszenie umysłu i odkrycie sedna prawdziwej natury - bezgranicznej świadomości.

BWY rozpoznaje, że współczesne rozumienie jogi ma wiele warstw.

Joga, jak wszystko wokół nas, ewoluuje i zmienia się, a jej złożoność i bogactwo powoduje, że każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. BWY nie zamyka się ramach i nie promuje jednego, konkretnego stylu jogi.
Gdybyśmy jednak chcieli doszukiwać się podobieństw, to blizej BWY do Bihar School czy Sivanandy Yogi niż do stylu Iyengara czy Ashtanga.

British Wheel of Yoga rozpowszechniając Hatha Yogę - holistyczną ścieżka jogi nastawioną na zbalansowanie umysłu i ciała na drodze asan, technik oddychania, relaksacji i medytacji - stawia przede wszystkim na wysokie standary szkoleń nauczycieli. Oferuje szeroki zakres kursów rozwoju osobistego i zawodowego.

Kurs uzyskania dyplomu nauczyciela BWY trwa 3 lata. Jest bardzo wymagający i pracochłonny. Obejmuje nie tylko zagadnienia Jogi, ale także na dogłębną wiedzę z zakresu anatomii ciała. Oprócz studiowania klasycznych dzieł literatury jak "Bhagavad gita", "Hatha yoga pradipika" czy "Yoga Yoga Sūtras of Patañjali", nauczyciel BWY śledzi najnowsze odkrycia czy badania związane z jogą.

Uzyskany dyplom BWY uprawnia do prowadzenia zajęć z osobami dorosłymi. Jest podstawą do dalszego rozwoju, bo chcąc prowadzić zajęcia specjalistyczne (np joga w ciąży, poporodowa, joga dla dzieci), nauczyciel BWY musi ukończyć dodatkowe, trwające 6 miesięcy, moduły.

Na tym nie kończy sie jednak nauka. BWY stawia na ciągłość rozwoju indywidulnego i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wszyscy nauczyciele BWY, każdego roku są zobowiązanie do udziałuw szkoleniach i w seminariach jogicznych, oczywiście nie tylko BWY.

Raz w roku na Warwickshire University odbywa się 3-dniowy kongres British Wheel of Yoga, na który zapraszani są nauczyciel jogi z całego świata, z różnych tradycji (ogrom wiedzy zebrany w tym jednym miejscu fascynuje i oszałamia jednocześnie!)

Czego można spodziewać się na zajęciach BWY:

• Praktyki: asan, technik oddychania, relaksacji i medytacji w ramach osobistych potrzeb, uwarunkowań czy poziomu doświadczenia

• Indywidualnego podejścia do każdego uczestnika

• Różnorodności zagadnień tematycznych (filozofii, anatomii itp)

• Ale przede wszystkim zrelaksowanej atmosfery

Zajęcia zawsze rozpoczynają się kilkoma minutami wyciszenia, po których następuje praktyka asan. Każde kończą sie trwającą około 15 min relaksacją, często poprzedzoną praktyką pranayamy czy medytacji.

Ogólne zajęcia BWY są przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Są otwarte na każdego. Nie ma podziału na stopień zaawansowania, wiek czy płeć.

W trakcie zajęć każda praktyka może być modyfikowania i dostosowana w do indywidulanych wymogów. Nauczyciele BWY z ogromnym szacunkiem odnoszą się do sfery prywatnośći ciała każdego uczestnika i jakakolwiek modyfikacja pozycji jogicznych następuje po uprzednim wyrażeniu zgody. Duży nacisk położony jest na zasady bezpieczeństwa uczestników i na ich ewentualne problemy zdrowotne.

Jednak najważniejszą wartością zajęć BWY jest przeniesienie zrelaksowanego podejścia z maty jogi do życia codziennego i obserwacja jak się zmienia. Bo prawdziwym wyzwaniem jest praktyka jogi, która odbywa się poza matą każdego dnia.

Inga Izabela Dańkowska

(Diplom Nauczyciela British Wheel of Yoga)

Autorka artykułu, po 17 latach w UK, w 2012 roku wróciła do Polski, aby rozpowszechniać styl BWY. Prowadzi zajęcia w języku polskim i angielskim.
Jej "misją" jest wprowadzenia specjalistycznych zajęć jogi w ciąży i poporodowej w Polsce, szczególnie na terenie szpitali. Od 2013 prowadzi zajęcia Jogi dla kobiet w ciąży i po porodzie (zarówno w języku polskim i angielskim) w szpitalu św.Zofii, ul.Żelazna 90, Warszawa, który jest prekursorem takich zajęć w Polsce! (www.edukacja.szpitalzelazna.pl)
W niedalekiej przyszłości chce się zająć kształceniem nauczycieli jogi prenatlnej i postnatalnej.
Kwalifikacje Ingi to: Dyplom BWY Nauczyciela Jogi, Dyplom Jogi Prenatalnej, Poporodowej, Jogi dla Dzieci, jak również Jogi dla Dzieci Specjalnej Troski.

Więcej info: www.iidyoga.com; www.bwy.org.uk

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu