Stopniowy rozwój praktyki wg metody BKS Iyengara
poniedziałek, 25 sierpnia 2008
...Każdy człowiek jest inny, ma inne możliwości i predyspozycje. Zajęcia grupy początkującej prowadzone są w sposób pozwalający każdemu- niezależnie od ograniczeń ruchowych i schorzeń na doświadczenie czym jest joga . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że joga to nie sport, rywalizacja, a wyniki przychodzą w efekcie wytrwałej pracy...
Metoda B.K.S Iyengara wyróżnia się bardzo precyzyjnym opracowaniem asan (pozycji) i ukierunkowaniem ich na terapeutyczne i profilaktyczne działanie lecznicze. Stopniowy rozwój to gwarancja przynoszącej korzyści praktyki. Należy zwracać uwagę na płynny rozwój praktyki. Początkujący od podstaw uczą się najprostszych pozycji. Każdy człowiek jest inny, ma inne możliwości i predyspozycje. Zajęcia grupy początkującej prowadzone są w sposób pozwalający każdemu- niezależnie od ograniczeń ruchowych i schorzeń na doświadczenie czym jest joga . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że joga to nie sport, rywalizacja, a wyniki przychodzą w efekcie wytrwałej pracy.
Należy zdawać sobie sprawę, że postęp na ścieżce nie może być natychmiastowy. Okiełznanie niebezpiecznych ambicji i nakierowanie się na stopniowy, harmonijny rozwój to bardzo ważny aspekt ćwiczeń. Joga jest drogą poznania własnych ograniczeń, zaakceptowania ich i zmieniania wytrwałą, konsekwentną pracą. Dlatego praktyka asan powinna być rozwijana krok po kroku, od pozycji wzmacniających, wstępnie otwierających w kierunku subtelniejszych form pogłębiających pracę z ciałem. Harmonijny rozwój związany jest z proporcjonalnym wykonywaniem wszystkich grup pozycji (pozycje stojące, odwrócone, wygięcia w przód, w tył, skręty, siady, ćwiczenia na brzuch, rozciągania nóg etc.) Używane w czasie ćwiczeń pomoce- klocki, krzesła, liny, paski itp. umożliwiają poprawne wykonywanie pozycji każdemu, bez względu na rodzaj ograniczeń w ciele. Należy z pełną świadomością korzystać z tych udogodnień- zdając sobie sprawę, że są one niekiedy niezbędne.