Odpowiedzi na pytania od osób początkujących
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Odpowiedzi na pytania od osób początkujących

poniedziałek, 25 sierpnia 2008

Wiktor Morgulec

Odpowiedzi na pytania od osób początkujących udzieli Wiktor Morgulec- nauczyciel .

1. Nie wiem jak się wyciszyć, jak opanować swój umysł. Nie wiem jak się a chciała bym spróbować. Może zna pan jakąś stronkę internetową na której jest to opisane lub może pan by mi pomógł, bardzo prószę o rychła odpowiedź.

Polecam kurs

2. Dzień dobry, moje problemy związane są z gardłem, mam guzek tarczycy, dość duży, po prawej stronie, nie potrafię w pozycji sharvasana rozluźnić gardła i okolic co przekreśla praktykę, co mógłbym zrobić dla poprawy tego stanu? Czy ćwicząc ?

Przede wszystkim zalecałbym praktykę pod okiem doświadczonego i kompetentnego nauczyciela. Jeśli to niemożliwe - konsultację z nauczycielem terapeutą raz na jakiś czas, ale regularnie.


3. Chciałabym zacząć ćwiczyć głownie po to aby rozciągnąć się i schudnąć czy jest to możliwe i od czego mam zacząć ? Proszę o kilka wskazówek.

Jest to możliwe. Najlepiej zapisać się na zajęcia.

4. Chciałbym zapytać ,czy istnieją jakieś ogólne zasady dotyczące kolejności wykonywanych asan, gdyż do tej pory zauważyłem, że różni instruktorzy i podręczniki proponują różne zestawy. Który jest najlepszy dla rozpoczynających praktykę?

W różnych tradycjach istnieją różne wskazówki odnośnie sekwencjonowania asan. Są metody w których bardzo sztywno przestrzega się jednolitych, określonych układów . Są tradycje w których jest większa dowolność samodzielnego układania asan- w zależności od efektów które się chce osiągnąć. Osoba początkująca nie mając doświadczenia w układaniu samodzielnie sekwencji powinna zdać się na doświadczenie najwybitniejszego nauczyciela konkretnej tradycji i podążać wedle jego wskazówek.


5. Od roku mieszkam w Londynie, w ciągu tego czasu moje życie bardo się zmieniło. jednocześnie zaczęłam odczuwać jeszcze większą presje od otoczenia, typu potrzeba szybkiej nauki języka, nowa praca a z tym wymagania jakie stawia mi pracodawca i nowy chłopak, Brytyjczyk. Jestem zestresowana, przerasta mnie to wszystko ale jednocześnie wiem i czuję, że nie stoję w miejscu. Myślę, że chciałabym zacząć stosować , czyli czarno na białym? Od czego powinnam zacząć?

W Londynie jest wiele szkół - proponuję wybrać po prostu zapisać się na zajęcia do któreś i pod fachowym okiem rozpocząć praktykę- to duży komfort psychiczny i zmniejszone ryzyko popełnienia błędów.


6. Rano mam mało czasu, a bardzo mi zależy na porannych ćwiczeniach. Czy są jakieś ćwiczenia , które mogłyby mnie pobudzić do życia, ale żeby były dosyć łatwe do wykonania?

Oczywiście choćby Suraya Namaskar- cykl powitań słońca- po 10-20 powtórzeniach każdy się rozbudzi. Sekwencje cyklu opiszemy już wkrótce w portalu.

7. Ćwiczę Asany ale nie mogę ich do końca wykonać. Bolą mnie przy tym mięśnie. Jakie ćwiczenie może mi Pan polecić?

Ćwiczyć asany nadal z uśmiechem i wytrwale, przyjdzie moment że praktyka stanie się łatwiejsza, ciało otworzy się - co wcale nie znaczy że już nigdy nie będą bolały mięśnie, ale psychiczne nastawienie, spokój i siła woli bęą powodowały, że ból nie będzie już tak dotkliwy i dominujący. Joga to proces obserwacji- tego co przyjemne i nieprzyjemne, sztuka zachowania spokoju w każdej sytuacji.


8. Jak wyglądają ćwiczenia oddechowe czy jak wdychamy powietrze to brzuch powinien być wypukły a jak wydychamy to powinniśmy go wciągnąć ? Mam jeszcze jedno pytanie czy nie zna Pan może jakiejś szkoły albo czy jest jakiś kurs w Bielsku-Białej? Są różnorodne ćwiczenia oddechowe i różnie wyglądają. Nie polecam samodzielnego uczenie się ćwiczeń oddechowych- jeśli nie masz możliwości stałego kontaktu z nauczycielem - wyjedź na kurs, warsztat, wyjazd wakacyjny podczas którego będziesz mógła / mógł nauczyć się od podstaw technik oddechowych. Propozycje takich wyjazdów znajdziesz w dziale INFORMACJE portalu joga-joga.pl
index.php?setup=3&id=2

9. Mam jaskrę, nadciśnienie, zwyrodnienie kręgosłupa, po każdych zajęciach nie śpię całą noc. Czy powinnam ćwiczyć?

Koniecznie poinformuj o tym swojego nauczyciela- jeśli jest kompetentną osobą doradzi ci jakieś rozwiązanie- dopasowanie praktyki tak żebyś mogła normalnie funkcjonować. Jeśli nauczyciel nie potrafi ci pomóc- zmień nauczyciela. Praktyka ma pomóc, a nie szkodzić.

10. Chciałbym zaczął przygodę z . Czy może pan wskazać mi co mam zrobić najpierw - jakie ćwiczenie, może jakieś wyciszenie, nie wiem?

Jeśli masz możliwość uczestniczenia w zajęciach - zapisz się i regularnie ćwicz z kompetentnym nauczycielem. Jeśli nie masz takiej możliwości -polecam "Światło jogi" rozpocznij praktykę wg. wskazówek w niej zawartych. Niezależnie od tego raz na jakiś czas niezbędny jest kontakt z kompetentnym nauczycielem, który może ocenić i skorygować twoją praktykę. Zobacz gdzie najbliżej twojego miejsca zamieszkania uczy jakiś dobry nauczyciel, zgłoś się i poproś o pomoc. Jeśli to niemożliwe- wyjedź na jakiś warsztat, wyjazd weekendowy lub wakacyjny z dobrym nauczycielem.

11. Chciałabym zacząć z nastoletnimi dziećmi ćwiczyć z kursem dla początkujących - ok. godzina ćwiczeń w pozycji stojącej siedzącej i leżącej powiązanych z ćwiczeniami oddechowymi. Jaki schemat ćwiczeń powinniśmy przyjąć? Najwygodniej ćwiczyć nam wieczorem, ale nie wiem ile razy w tygodniu powinniśmy to robić? Bardzo proszę o jakieś wskazówki dla takich jak my -absolutnych nowicjuszy.

Jeśli kaseta jest dobra powinien być dokładny schemat ćwiczeń- jeśli tego nie ma - to znaczy że nie jest to odpowiednie narzędzie pracy, szczególnie dla osób początkujących- i szkoda na to czasu. Niebezpieczne jest uczenie się od kogoś kto nie potrafi w sensowny sposób tego robić. Jeśli kaseta jest dla początkujących i nie ma dokładnych wskazówek jak z niej korzystać -to znaczy że coś jest nie tak.
Pozostaje kilka innych rozwiązań: najlepsze - regularny udział w zajęciach w jakieś szkole + raz na jakiś czas konsultacja miesięcy nauczycielem.
12. Dziewięć miesięcy temu miałam operacje(usuniecie woreczka żółciowego metoda klasyczną). Chciałabym zacząć ćwiczyć . Czy nie jest na to za wcześnie i od czego mogę zacząć. Interesuje mnie astanga joga.

Przede wszystkim skonsultuj się ze swoim lekarzem, potem z nauczycielem, u którego chcesz zacząć ćwiczyć. Dziewięć miesięcy to długi okres czasu- ale bez konsultacji nie ryzykowałbym.

13. Wiele razy spotkałam się z określeniem "kwiat lotosu". Czy to również jest jedna z pozycji jogi jeśli tak to jak ona wygląda?

Tak, to pozycja (pierwsze zdjęcie pod opisami nauczycieli pośrodku siedzi osoba w Sidhasanie - pozycji mędrca po bokach 2 osoby w Padmasanie- pozycji lotosu)

14. Czy osoby ze skrzywieniem kręgosłupa i wadą klatki piersiowej mogą uprawiać ?

Nie wiem jaka wada klatki piersowej i jakie skrzywienie- przeważnie mogą ale skonsultuj to ze swoim lekarzem i nauczycielem jogi u którego chcesz ćwiczyć.Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi