Odcinek krzyżowy kręgosłupa i stawy barkowe. Joga na artretyzm, część II
wtorek, 11 listopada 2014
Regularna praktyka jogi skutecznie przeciwdziała dolegliwościom artretycznym, pomaga także przywrócić ruchomość stawom przy problemach zwyrodnieniowych. Poszerzając stopniowo granice swojej elastyczności, możemy samodzielnie pracować nad kondycją mięśni i ścięgien.
W tej części przedstawiamy asany, w których odpowiednie ułożenie ciała przyniesie wiele korzyści części krzyżowej kręgosłupa - szczególnie narażonej na obciążenia, a tym samym na potencjalne problemy zwyrodnieniowe oraz ulgę dla stawów barkowych, na których dotkliwie kumuluje się najwięcej napięcia.
Jak wzmocnić odcinek krzyżowy kręgosłupa?
Ból w odcinku krzyżowym towarzyszy nie tylko przy pracy fizycznej, w której przeciążanie kręgosłupa, schylanie się i podnoszenie bezpośrednio ingeruje w jego strukturę. Równie często uaktywnia się pod wpływem tzw. zasiedzenia, któremu sprzyja i brak aktywności fizycznej. Regularne rozciąganie okolicy krzyżowej, minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się artrozy w tym obszarze. Pozycją, którą warto włączyć w codzienny plan dnia jest Ardha Chandrasana.
Doskonale tonizuje bóle pleców, przeciwdziała rwie kulszowej i osteoporozie. Redukuje stres, wzmacnia koncentrację i dodaje energii. Oprócz kręgosłupa, intensywnie rozciąga się w niej klatka piersiowa, brzuch, ramiona, pośladki, uda, łydki, ścięgna, pachwiny i kostki.
Dla osób początkujących, przy tej pozycji zaleca się korzystanie z do jogi, dzięki czemu praca w asanie będzie bezpieczna i efektywna.
Chcąc wzmocnić kręgosłup, musimy stopniowo budować silne plecy i tonizować mięśnie bezpośrednio zaangażowane w wysiłek. W trosce o prawidłową postawę ciała, warto pamiętać o Ustrasanie - nie bez przyczyny zwanej Pozycją Wielbłąda :-) Oprócz efektu wzmocnienia mięśni i korekcji postawy, rozciągniemy w niej dobrze klatkę piersiową, brzuch, uda, biodra i pachwiny. Codzienne rozszerzanie przodu ciała w tej asanie, przeciwdziała także bolesnym miesiączką i niweluje w czasie menstruacji.
Wzmocnienie i rozluźnienie stawów barkowych.
Często, dosłownie, bierzemy zbyt wiele na swoje barki. Stres i napięcia odczuwalnie odkładają się właśnie w tej partii ciała. Aby zwalczyć sztywność i ból stawów barkowych musimy systematycznie odprężać mięśnie i stwarzać im przestrzeń do szybszej regeneracji. Ponieważ zmiany artretyczne w tych okolicach często skutkują dyskomfortem i odbijają się na naszym samopoczuciu, nieocenionym elementem codziennej praktyki (jeśli nie ma do tego przeciwwskazań) jest Dhanurasana - Pozycja Łuku. Aktywność w tej asanie pozwala zwalczyć sztywność barków, rozciągnąć cały kręgosłup i klatkę piersiową. Świetnie niweluje także negatywne skutki siedzącego trybu życia. Doskonale tonizuje narządy jamy brzusznej i nerki Jeśli cierpisz na dyskopatię lędźwiowo-krzyżową pozycję wykonuj pod okiem nauczyciela.
Stan relaksu i wyciszenia jest kluczowy do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, która odczuwalnie przekłada się na nasze zdrowie. Nie sztuką jest więc doraźna praktyka asan "idealnych" na męczące nas dolegliwości. Warto poświęcić czas i energię na regularną praktykę, która jedynie w takiej formie może oddziaływać na nas profilaktycznie i leczniczo. Aby skutecznie wyciszyć się po całym dniu i ulżyć sforsowanym barkom dobrze jest powrócić do Pozycji Dziecka - Balasany.
, dzięki której łatwiej jest nam dotrzeć do źródła naszych problemów, które manifestują się pod postacią tzw. chorób.
Paulina Szpargałapaulina@joga-joga.pl Zobacz wybór akcesoriów do jogi >>