Asana tygodnia: Padmasana - lotos
poniedziałek, 1 lipca 2019
Pozycja Padmasany - pełnego kwiatu lotosu to świetne ćwiczenie otwierające biodra oraz zwiększające elastyczność kostek i kolan. To jedna z najważniejszych i najbardziej użytecznych asan, idealna do medytacji. Jest to też jedna z pozycji często wykorzystywana w wariantach sirsasany i sarvangasany.
Znaczną część siły i skuteczności padmasana zawdzięcza kształtowi trójkąta, jaki osiąga ciało w trakcie wykonywania tej asany. Istnieje sporo kultur wschodnich wierzących, że kształt trójkąta, (taki jak np. piramidy egipskie), koncentruje w sobie energię życia. Trójkąt symbolizuje też wiedzę, wolę i działanie - podobnie jak w jodze. Układając ciało w padmasanie możesz chociaż przez chwilę pozwolić, żeby ta życiodajna energia obiegła twoje ciało.
Technika:
1. Usiądź na podłodze w dandasanie.
2. Zegnij prawą nogę w kolanie, złap prawą stopę i umieść ją u nasady lewego uda, tak aby prawa pięta była blisko pępka.
3. Teraz zegnij lewą nogę, uchwyć lewą stopę, umieść ją na prawej nodze u nasady prawego uda. Pięta powinna być blisko pępka. Podeszwy stóp są odwrócone do góry.
4. Zmień ułożenie nóg, umieszczając lewą stopę na prawym udzie i prawą stopę na lewym udzie. Dzięki temu nogi będą rozwijały się równomiernie.
5.Kiedy masz mało elastyczne kolana początkowo możesz odczuwać w nich rozdzierający ból, natomiast dzięki wytrwałej i systematycznej praktyce ból stopniowo zanika i można wytrwać w pozycji dłuższy czas.
6. Kręgosłup od podstawy aż do szyi powinien być wyprostowany. Możesz wyprostować i położyć prawą dłoń na prawym kolanie, a lewą na lewym kolanie. Zegnij palce wskazujące oraz kciuki i połącz je.
Efekty:
- • Po ustaniu początkowego bólu w kolanach, okaże się, że padmasana jest jedną z najbardziej odprężających pozycji. Ciało odpoczywa w pozycji siedzącej , ale nie popada w bezwład. Dzięki skrzyżowaniu nóg i wyprostowaniu pleców umysł pozostaje uważny i czujny.
- • Jest to jedna z asan polecana do praktyki pranajamy (kontroli oddechu).
- • Zwalcza sztywność w kolanach i kostkach.
- • Zwiększa się krążenie krwi w okolicy lędźwiowej i jamie brzusznej, co powoduje, że tonizowane są narządy brzucha i kręgosłup.
Przeciwwskazania:
• Uszkodzenia kostek i kolan
Uwagi:
Padmasana to asana zaawansowana, dlatego nie spiesz się podczas przyjmowania tej pozycji. Jeśli poczujesz ból w kolanach lub dolnej partii pleców oznacza to, że jest dla Ciebie jeszcze za trudna. Wraz ze wzrostem elastyczności w kolanach możesz nadal próbować praktykować tę pozycję, aż do momentu kiedy poczujesz się w niej komfortowo. Wcześniej nie próbuj wykonywać pozycji na siłę.
Nawet kiedy już poczujesz się w lotosie komfortowo, pozostań uważny i zwracaj uwagę na wszystkie sygnały płynące z ciała, ponieważ kolana są delikatne i należy o nie dbać. Więzadła i stawy kolanowe akceptują tylko stopniowe zmiany, jeśli będziesz zbyt często praktykować padmasanę albo wykonasz ją zbyt wcześnie, możesz poważnie uszkodzić kolana i tym samym spowolnić swoje ogólne postępy w praktykowaniu jogi. Najlepiej zacznij praktykę pozycji pod okiem doświadczonego nauczyciela jogi.