Dzieciaki na maty! Czyli dlaczego karnet na jogę jest lepszy dla Twojego dziecka niż nowy smartphone?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dzieciaki na maty! Czyli dlaczego karnet na jogę jest lepszy dla Twojego dziecka niż nowy smartphone?

czwartek, 5 stycznia 2017

Marta Kosakowska

Czy Twojemu dziecku oprócz dodatkowych lekcji angielskiego, tenisa i nauki gry na skrzypcach potrzebna jest również joga? Po przeczytaniu tego tekstu może się okazać, że zadasz sobie odwrotne pytanie - czy Twojemu dziecku naprawdę potrzebne są wszystkie dodatkowe aktywności… oprócz lekcji jogi?

Modny ostatnio termin "przebodźcowania" to przypadłość, którą przypisuje się głównie dorosłym. W obecnym świecie jesteśmy narażeni na nadmiar doznań zmysłowych, które powodują, że jesteśmy w ciągłym stanie napięcia. Ciągle gotowi by działać, bez chwili wytchnienia. Podobne problemy zaczynają dotykać również dzieci. Wielokrotnie słyszy się o maluchach, którym od najmłodszych lat rodzice fundują kolejne zajęcia dodatkowe, które wypełniają popołudnia po brzegi. Presja, wynikająca z oczekiwań wobec dzieci jest coraz większa. Wraz z nią idzie stres, którym dzieci przesiąkają od najmłodszych lat. Rozkojarzenie, problemy z koncentracją, trudności ze skupieniem uwagi na jednej czynności, aż w końcu brak umiejętności wybierania ze świata, który oferuje tak wiele.

Wraz z problemami z przebodźcowanym umysłem idą problemy z ciałem. Nie chodzi tylko o gromadzące się napięcie, ale przede wszystkim o siedzący tryb życia, który dla wielu dzieci jest coraz bardziej naturalny. Mało czasu na świeżym powietrzu, za to sporo przed komputerem, za biurkiem w pozycji siedzącej. W szkole - ławki, w domu - kanapa. Tak wygląda rzeczywistość wielu dzieci.

Uważność to termin, który w ostatnim czasie coraz mocniej zaczyna przebijać się do powszechnej świadomości. Wszyscy żyjemy za szybko. Wszystko robimy w pośpiechu, mało zastanawiając się nad kolejnym mijającym dniem. Jakie wzorce otrzymują maluchy, których rodzice ciągle gdzieś pędzą? Czy uda im się wyrosnąć na spokojnych, zrównoważonych dorosłych, którzy będą w stanie radzić sobie ze stresem, gonitwą myśli i codziennymi zmartwieniami?

Dlaczego joga, a nie siatkówka, tańce czy cross fit dla dzieci?

Gama dodatkowych zajęć ruchowych dla dzieci jest bardzo szeroka. Wiele szkół, a także klubów sportowych czy klubów fitness oferuje różnego zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zwykle chodzą na nie jedynie dzieci szczególnie uzdolnione ruchowo lub te, które odnajdują w aktywności fizycznej czystą przyjemność. A szkoda! Nie od dziś wiadomo, że sport wprowadza do życia młodych ludzi mnóstwo pozytywnych aspektów. Oprócz tak oczywistych jak socjalizacja, kształtowanie charakteru oraz zaszczepienie pasji do ruchu, nie sposób nie wymienić budowania siły fizycznej, czy niwelowania wad postawy. Jednak joga daje dzieciom coś znacznie więcej niż tylko wzmocnienie ciała.

Z moich obserwacji wynika, iż dzieci czerpią ogromne korzyści z zajęć jogi. Joga pomaga dzieciom zrozumieć ich indywidualne potrzeby fizyczne, umysłowe, emocjonalne. Joga pokazuje jak dzieci mogą używać naturalnych narzędzi, z którymi przyszły na świat, mam na myśli ciało i oddech, by zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Joga nie tworzy konkurencji między uczestnikami zajęć, uczy natomiast zrozumienia dla otaczającego świata, akceptacji, rozwija umiejętności interpersonalne, uczy współpracy w grupie, szacunku i akceptacji innych ludzi. Pomaga rozwijać własną świadomość ciała, koordynację i elastyczność. Wzmacnia a przede wszystkim rozluźnia ciało, redukując napięcia i stres dziecka. Joga dla dzieci pozwala w przyjemny sposób rozwinąć bardzo ważne umiejętności w środowisku wsparcia a co najważniejsze bezkonkurencyjności. Od dzieci wymaga się coraz więcej i więcej… - twierdzi Emilia Burkiewicz, pedagog i nauczycielka jogi dla dzieci.

Rozwiń matę i… przenieś się do bajkowego lasu

Zajęcia z jogi dla dzieci wyglądają zupełnie inaczej niż te dla dorosłych. Muszą one być dostosowane do poziomu rozwoju emocjonalnego i ruchowego maluchów. Dlatego każda lekcja jest starannie przygotowana, by łagodnie i w formie zabawy wprowadzać dziecko w świat jogi. Oprócz stopniowego wprowadzania asan, pojawiają się ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, a także rozwijające wyobraźnię. Nie brakuje odniesień do natury, postaci z bajek czy kreskówek dla dzieci. A wszystko po to, by łagodnie wprowadzać dzieci w świat jogi w konwencji, w której funkcjonują na co dzień.

Joga dla dzieci przyjmuje różne formy zajęć w zależności od wieku. Zajęcia mogą być prowadzone w formie zabawy, w czasie której wykorzystywane są podstawowe asany. Z nastolatkami zajęcia wyglądają już inaczej, wprowadzam proste sekwencje np. powitania słońca, w których wymaga się więcej świadomej pracy - tłumaczy Emilia Burkiewicz. Joga jest procesem i oczywiście wymaga systematyczności. Nie zawsze zajęcia jogi są związane z prowadzeniem zajęć ruchowych, czasami to jest pogawędka, medytacja, tworzenie wspólnej mandali czy masaż - dodaje.

Należy pamiętać, że joga dla dzieci to przede wszystkim zabawa. Dzieci szybko się nudzą, nie przepadają za monotonnymi zajęciami, dyscypliną, rygorem. Joga ma być dla nich przyjemnością, odskocznią, ale i nauką. Dlatego dobry nauczyciel jogi dla dzieci tworzy autorskie scenariusze lekcji, w których umiejętnie wplata elementy jogi, medytacji i relaksacji, naprzemiennie z ruchowymi zabawami integracyjnymi. Nierzadko pojawiają się odwołania do świata zwierząt, roślin, twórcze wizualizacje czy zabawy dźwiękonaśladowcze. Pełne ekspresji zajęcia ruchowe powinny kończyć się chwilą wyciszenia, relaksacji i skierowania uwagi na oddech. Taka forma zajęć pozwoli dzieciom skorzystać z tego, co oferuje im joga, a jednocześnie przygotować je do dalszej praktyki już dorosłym życiu.

Joga jako remedium na bolączki małego ciała i umysłu

O terapeutycznym wpływie jogi pisano już wielokrotnie. Joga nie tylko doskonale wpływa na ciało, łagodząc różnego rodzaju dolegliwości bólowe, wzmacniając i uelastyczniając ciało, niwelując wady postawy etc. Bywa, że joga dla dzieci jest traktowana jako alternatywa dla zajęć korekcyjnych czy też rehabilitacji zaleconej przez lekarza. Pamiętajmy jednak, że między tymi formami zajęć nie można postawić znaku równości. Jednak bez wątpienia, joga pozwala poprawić ogólną kondycję fizyczną dziecka, zapobiega deformacjom kręgosłupa i kończyn, pozwala niwelować wady postawy, które mogą się kształtować w wyniku siedzącego trybu życia dziecka. Ponadto jest doskonałym sposobem na skierowanie energii, której dzieciom zwykle nie brakuje, na właściwe, wartościowe tory. Świetnie znany jest również wpływ jogi na umysł człowieka. Joga z powodzeniem wykorzystywana jest w terapii osób zestresowanych, z problemami ze snem, a nawet depresją. Do świata dzieci również coraz częściej przebijają się bolączki dorosłych. Dlatego ważnym jest, aby dać dzieciom narzędzie do świadomej pracy z własnym ciałem i umysłem.

Uważność to termin, który w ostatnim czasie coraz mocniej zaczyna przebijać się do powszechnej świadomości. Tempo życia w dzisiejszym świecie ogromna presja i wielozadaniowość, której wymaga się od dzieci nierzadko sprawiają, że pojawiają się problemu natury umysłowej. Wyniki badań potwierdzają pozytywny wpływ zajęć z elementami medytacji na dzieci.

Warto przytoczyć wyniki przeprowadzonych badań w amerykańskich szkołach, w których dowiedziono, iż medytujące dzieci są spokojniejsze, cierpliwsze, radośniejsze. Zauważono wzrost koncentracji, umiejętności skupienia i zapamiętywania. Przeprowadzono liczne badania dotyczące wpływu medytacji na dzieci z zdiagnozowanym zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi - ADHD. Z przeprowadzonych badań przez The Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (JAACAP) oraz CDC (Centers for Disease Control) - wynika, że na przestrzeni 2003 - 2012 roku było dwa miliony więcej dzieci z rozpoznanym ADHD. Dodatkowo milion z nich przyjmowało leki ograniczające nadpobudliwość. U medytujących dzieci zaobserwowano zmniejszoną nadpobudliwość, zwiększoną możliwość koncentracji, wzrost poczucia wartości, zwiększenie więzi rodzinnej i społecznej. Pięćdziesiąt procent badanych, którzy przyjmowali leki hamujące nadpobudliwość zmniejszyła dawki przyjmowanego leku lub całkowicie mogła odstawić podawany lek - przytacza wyniki badań Emilia Burkiewicz.

W Stanach Zjednoczonych joga zyskuje dużą popularność jako forma terapii uzupełniającej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz autyzmem. Korzystny wpływ jogi na dzieci cierpiące na autyzm potwierdziły m.in. badania przeprowadzone w Bostonie przez prof. terapii zajęciowej Kristie Patten Koenig z New York University. Dzieci z autyzmem codziennie przez 16 tygodniu rozpoczynały zajęcia od krótkiej sesji jogi. Praktykowały asany, świadomy oddech, śpiewały mantry. Po zakończeniu badań porównano ich zachowania z zachowaniami innych dzieci, które uczestniczyły w zajęciach z tradycyjnej gimnastyki dla maluchów. Badanie wykazało, że dzieci praktykujące jogę zaczęły wykazywać znacznie mniej problematycznych zachowań.

Coraz więcej szkół wprowadza innowacyjne programy, których elementem jest joga. Natomiast przeprowadzone i udokumentowane badania potwierdzają korzyści z niej płynące tj. zwiększona wytrzymałość i elastyczność, zwiększa uczucie spokoju u dzieci autystycznych, budując zaufanie w stosunku do otoczenia i przestrzeni. Zmniejsza lub redukuje ból, uczucia lęku, agresji, obsesyjne zachowania, działa stymulująco. Dzieci odnoszą większy sukces w budowaniu relacji interpersonalnych, kontrolując swoje emocje.

Zależy nam by nasze dzieci były zdrowe, silne, mądre by radziły sobie z wyzwaniami współczesnego świata, dlatego uważam, że powinniśmy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka od najmłodszych lat. Tak aby jako dorosły człowiek mógł z łatwością, harmonią i spokojem iść swoją świadomą ścieżką, ciesząc się życiem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Takie narzędzia oferuje nam właśnie joga, wystarczy tylko po nie sięgnąć - zapewnia Emilia Burkiewicz.

Emilia Burkiewicz - pedagog, certyfikowana nauczycielka jogi dla dzieci i jogi rodzinnej, jogi dla kobiet w ciąży i dorosłych, dla której joga to przede wszystkim pasja życia.

SPRAWDŹ OFERTĘ WYJAZDÓW Z JOGĄ DLA DZIECI: TUTAJ



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu