Vrścikasana (Skorpion)
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Vrścikasana (Skorpion)

czwartek, 11 maja 2017

Izabela Gorączko

Pozycja ta zaliczana jest do pozycji zaawansowanych. Asana swą postawą przypomina atakującego skorpiona, stąd jej nazwa.

Wymaga wcześniejszego przygotowania poprzez inne, prostsze asany, które wzmocnią barki i ramiona oraz takich, które umożliwią kręgosłupowi wygiąć się w łuk. Najlepsze będą: dhanurasana, pies z głową w górę, chaturanga dandasana oraz kobra.

Kiedy już wzmocnisz dostatecznie ciało, próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj - praktyka czyni mistrza. Nic samo się nie zrobi.

Przydadzą się też wskazówki jak krok po kroku oraz bezpiecznie wykonać tę asanę. Oto one:

  • 1. Uklęknij na macie w klęku podpartym. Ustaw łokcie, przedramiona i dłonie równolegle na ziemi. (przedramiona powinny być rozstawione na szerokość barków).
  • 2. Wyciągnij szyję i podnieś głowę do góry tak wysoko, jak tylko możesz.
  • 3. Wykonaj wdech, podnieś do góry nogi i tułów. Utrzymuj równowagę, nie pozwalając nogom opaść za głowę. Wyciągnij okolicę piersi pionowo do góry i utrzymuj równowagę. Jest to pinca-mayurasana.
  • 4. Po okresie balansowania na przedramionach wykonaj wydech, zegnij kolana, podnieś szyję i głowę do góry, najwyżej jak potrafisz, odciągnij kręgosłup od barków, opuść stopy i staraj się dotknąć piętami czubka głowy. (od pięt po kolana nogi powinny być w linii pionowej z głową, a golenie i ramiona wzajemnie równoległe).
  • 5. Ponieważ szyja, barki, klatka piersiowa, kręgosłup i brzuch są w tej pozycji napięte, oddech będzie bardzo szybki i ciężki. Staraj się natomiast oddychać normalnie i pozostań w pozycji kilka oddechów, stosownie do możliwości.
  • 6. Opuść nogi na podłogę, podnieś łokcie z podłogi i wyprostuj je wykonując urdhva dhanurasanę
  • 7. Następnie stań w tadasanie
  • 8. W celu rozładowania napięcia w plecach wykonaj uttanasanę.

Ale po co to wszystko? Po co dążyć do wykonania pozycji skorpiona?

• Pozycja skorpiona całkowicie rozszerza płuca i rozciąga mięśnie brzucha.

• Zdecydowanie wzmacnia cały kręgosłup i pomaga utrzymać go w zdrowiu.

Ale to nie wszystko, asana ta ma również znaczenie psychologiczne. Głowa, która jest ośrodkiem wiedzy i siły człowieka jest też miejscem, gdzie zbierają się szkodliwe dla człowieka emocje takie jak: duma, złość, nienawiść, zazdrość, nietolerancja i złośliwość. Są one bardziej szkodliwe niż jad skorpiona. Praktykując tę asanę, depcząc stopami głowę, podejmujemy próbę pozbycia się tych wyniszczających emocji oraz dążymy do rozwoju pokory, spokoju i tolerancji, czyli uwolnienia się od ego. Ujarzmienie ego prowadzi natomiast do harmonii i szczęścia.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi