Kiedy moje nogi będą w końcu elastyczne?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kiedy moje nogi będą w końcu elastyczne?

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Izabela Gorączko

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie stąpające po ziemi. To większa radość biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodze - nie bój się trudniejszych pozycji, pracuj nad elastycznością nóg.

Pisałam ostatnio w artykule "Kiedy moje ciało będzie w pełni elastyczne", o co tak naprawdę chodzi w "jogicznym" rozciąganiu. Pisałam, że celowe rozciąganie się do granic możliwości jest bez sensu dla przeciętnego człowieka, który powinien po prostu wykonywać ćwiczenia, które są w obrębie jego ruchomości dostępne, oraz robić to w sposób systematyczny i wytrwały.

Czasem jednak system jogi tak nas nakręca, że pragniemy ze swoim ciałem zrobić coś więcej. Kiedy przekonasz się, że po kilku miesiącach żmudnej praktyki twoje ciało tak jakby się budzi, nabiera wigoru i siły, napływają do ciebie potężne fale energii witalnej to chcesz brnąć w to dalej. Chcesz iść tą drogą, bo twoje ciało pozwala ci już zdecydowanie na więcej i to jest niezwykle fascynujące i wciągające. Namacalnie przekonujesz się, że włożony wysiłek przynosi rezultaty, które czujesz i widzisz.Wobec powyższego naturalnym jest to, że odczuwasz potrzebę wykonania pozycji, które jeszczekilka miesięcy temu wydawały ci się niemożliwe a dzisiaj myślisz o nich już zupełnie inaczej. Zaczynasz nabierać sprawności większej niż przeciętny człowiek i to wzbudza w tobie poczucie mocy.

Jeśli jesteś w grupie joginów, których opisałam powyżej na pewno chcesz wiedzieć do jakich pozycji przydadzą ci się mocne i elastyczne nogi i jak to zrobić.

Oto kilka ciekawych pozycji dla osób z mocno elastycznymi nogami. Zaliczają się one do pozycji zaawansowanych, więc próbuj ich ostrożnie, słuchając swojego ciała i sygnałów z niego płynących. Na końcu podam kilka pozycji łatwiejszych, które pomogą ci się do nich przygotować.

• Kurmasana - W tej pozycji ciało przypomina żółwia a umysł staje się spokojny i opanowany. Asana ta tonizuje kręgosłup, aktywizuje narządy jamy brzusznej, podtrzymuje żywotność i zdrowie, wyrównuje nastroje. Nie powinny wykonywać jej osoby z urazami barków, ramion oraz bioder.

• Tithibasana - Pozycje równoważne w podporze dają siłę i satysfakcję, ta jest dodatkowo wzmocniona naprężonymi, elastycznymi wyciągniętymi nogami do przodu, co powoduje, że rozciągają się dolne plecy. Oprócz tego wzmacniają się ramiona, nadgarstki i mięśnie brzucha. Poprawia się równowaga oraz zwiększa elastyczność mięśni ud i bioder. Uczymy się pokonywania swoich lęków.

• Hanumanasana (szpagat) - Opanowanie pozycji wymaga dużo czasu. Trzeba praktykować pozycję bardzo regularnie, żeby w efekcie położyć wyprostowane nogi na podłodze i oprzeć na niej pośladki. Rozluźnia i wzmacnia odwodzące mięśnie nóg, oraz ogólnie utrzymuje nogi w dobrej kondycji dlatego jest zalecana biegaczom. Pomaga też w leczeniu rwy kulszowej.

• Uttitha Hasta Padangusthasana - rozciąga tylną stronę nóg i wzmacnia je, rozciąga i otwiera stawy biodrowe, rozciąga kostki, tonizuje dolny odcinek kręgosłupa, poprawia równowagę. Pozycja stojąca, która doskonale pomaga w wypracowaniu odpowiedniej równowagi ciała. Wzmacnia mięśnie nóg, a balansowanie daje poczucie stabilności i psychicznej równowagi.

Asany przygotowujące : Malasana , Marichiasana I, Baddha Konasana, Upavistha Konasana.

Malasana pozwoli poczuć piękne bierne otwarcie w biodrach i mięśniach pleców. Będziesz potrzebował tego otwarcia, aby ułożyć się na tyle głęboko, by sięgnąć ramionami pod nogi w Kurmasanie, przyda się też do Tithibasany.

Marichiasana I również rozwija elastyczność w biodrach i mięśniach pleców, a ponadto rozciąga ścięgna. Jest bardziej aktywna niż Malasana, oferując możliwość pracy w nieco trudniejszych warunkach, sprawdzi się jako przygotowanie do wszystkich wcześniej wymienionych pozycji.

Baddha Konasana głęboko rozciąga biodra i mięśnie pleców, co przygotowuje Cię do złożenia tułowia do przodu w Kurmasanie.

Upavistha Konasana oferuje naprawdę głębokie rozciąganie w ścięgnach i plecach, co przybliży Cię o krok bliżej do Kurmasany oraz Tithibasany.

Do dzieła!



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu