Jak ważne jest poczucie równowagi i jak je utrzymać?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak ważne jest poczucie równowagi i jak je utrzymać?

środa, 18 października 2023

Izabela Gorączko

Na co dzień niewiele zastanawiamy się nad prostymi rzeczami - nad tym w jaki sposób oddychamy albo w jakim stanie jest nasze poczucie równowagi. Poziom naszej samoobserwacji jest nieduży choć niesie tyle przydatnych informacji. Ciało samo wysyła sygnały czego mu potrzeba, należy tylko uważnie słuchać - nieumiejętność utrzymania równowagi na jednej nodze przez około 20 sekund jest odzwierciedleniem stanu w jakim obecnie znajduje się nasz mózg.

Stan swojej równowagi można najłatwiej sprawdzić próbując stanąć na jednej nodze, opierając uniesioną stopę o kolano drugiej kończyny. Jeżeli nie jesteś w stanie ustać kilkunastu sekund, musisz nad nią popracować. Umiejętność utrzymania równowagi na jednej nodze to bardzo ważny test pozwalający ocenić zdrowie naszego mózgu - tłumaczy Yasuharu Tabara, naukowiec z Uniwersytetu Kyoto. Osoby, które mają problem z równowagą, powinny zgłosić się do lekarza, bo może to wskazywać zwiększone zagrożenie chorobą mózgu lub spadkiem zdolności kognitywnych.

Nie zawsze to jednak tak daleko idący problem. W zachowaniu właściwej równowagi duże znaczenie odgrywają mięśnie posturalne, do których zaliczamy: mięśnie głębokie brzucha, przykręgosłupowe oraz dna miednicy, a także mięsień prosty i skośne brzucha, najszerszy grzbietu i pośladkowe. Żeby rozwinąć umiejętność utrzymania równowagi na jednej nodze najlepiej sięgnąć do ćwiczeń z zakresu jogi.

Wrodzone mechanizmy, które pomagają nam utrzymać równowagę:

  • Błędnik - malutki narząd znajdujący się w uchu wewnętrznym. W skład błędnika wchodzą dwa sprytne mechanizmy, które odpowiedzialne są za percepcję ruchu obrotowego, oraz takie, które wyczuwają ruchy w dół i w górę.
  • Wzrok - o ogromnej roli wzroku w utrzymywaniu się w pionie może przekonać się każdy, kto spróbuje stanąć na jednej nodze z zamkniętymi oczami. To właśnie niezgodność bodźców wzrokowych i bodźców z błędnika odpowiedzialna jest za chorobę lokomocyjną: czujemy ruch, ale nasze bezpośrednie otoczenie się nie porusza, co dezorientuje nasz organizm.
  • Propriocepcja - czucie głębokie. Pozwala rozpoznać położenie kończyn względem siebie, a receptory nacisku rozmieszczone na powierzchni ciała umożliwiają wyczucie, w którym dokładnie miejscu opiera się ono o podłoże. Informacje ze wszystkich tych źródeł przetwarzane są przez mózg, który wysyła potem sygnały do mięśni korygujących postawę.

Korzyści z praktyki asan na jednej nodze:

  • poprawa krążenia krwi - krew dociera do wszystkich organów wewnętrznych i gruczołów wydzielania wewnętrznego,
  • lepsza koncentracja, cierpliwość i determinacja,
  • poprawia elastyczność i siłę dolnego odcinka kręgosłupa,
  • angażuje większość mięśni całego układu.

Przykładowe asany:

  • Vrksasana
  • Utthita hasta padangusthasana
  • Natarajasana
  • Virabhadrasana III

Na co zwracać uwagę układając się do asany równoważnej:

  • Podstawa, czyli stopa - należy nauczyć się dobrze rozkładać ciężar ciała na stopach. Dociskając stopy do podłoża zwracasz uwagę na trzy punkty na stopie: nasada dużego palucha, małego paluszka i środek pięty. Przenosisz delikatnie ciężar ciała na nasady palców stóp, palce wydłużasz i rozszerzasz. Przenosząc ciężar ciała na pietę, będziesz odrywać nasady palców, przykurczać palce stopy i stracisz równowagę.
  • Wydłużenie kręgosłupa - Tak dociśniętą stopą zaczynasz "odpychać się" od podłoża i wydłużać nogę idąc uwagą do kolana, biodra, wydłużasz kręgosłup wyciągając tył głowy w górę. Kolano nogi, na której stoisz, zostaje nieco ugięte, udo delikatnie rotuje do środka, dzięki czemu biodro nie będzie uciekać w bok i zachowasz ułożenie miednicy.
  • Oddech - w każdej pozycji równoważnej oddech jest bardzo ważny. Spokojny oddech i wykonywanie spokojnych ruchów zdecydowanie ułatwi utrzymanie równowagi.

Równowaga wiąże się z podstawowymi sprawnościami motorycznymi człowieka - stanowi komponent naszej koordynacji ruchowej. Dobrze rozwinięta równowaga umożliwia organizmowi utrzymanie pozycji ciała bez zewnętrznej pomocy. Jest to niezbędne w codziennym życiu, a w szczególności przy wszelkiego rodzaju sportach - stabilne utrzymanie się na własnych nogach to absolutna podstawa - jeśli powiewa tobą jak flagą na wietrze kiedy przychodzi ci wytrwać w pozycji jogi koniecznie poświęć na trening równowagi więcej czasu. To uprzyjemni twoją praktykę.

 

 

 

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu