Jak wybrać wałek do jogi?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak wybrać wałek do jogi?

czwartek, 25 sierpnia 2016

Wałki do jogi mają za zadanie zapewnienie podparcia różnym częściom ciała podczas praktykowania jogi. Pozwalają uniknąć kontuzji i zapewniają większą wygodę w czasie ćwiczeń. Są bardzo pomocne, zwłaszcza dla osób początkujących lub o obniżonej sprawności fizycznej. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wałka.

Wałki, znane również jako bolstery do jogi, to jedno z podstawowych i najczęściej używanych akcesoriów do jogi.

 

Budowa

Na budowę wałków składają się: bawełniany wkład z zamknięciem na suwak, wypełnienie wkładu, które stanowi łuska gryki oraz nakładany na wkład pokrowiec, który można prać bez opróżniania wkładu z łuski. Suwak we wkładzie wałka umożliwia wysypanie łuski celem uprania wkładu oraz uzupełnianie łuski w trakcie użytkowania. Pokrowce występują w różnych kolorach, tak więc można dobrać kolor wałka do własnych upodobań.

Wypełnienie

Wypełnieniem naszych wałków jest – dla niektórych być może tajemniczo brzmiąca – łuska gryczana. Co to takiego i dlaczego stosujemy akurat ten rodzaj wypełnienia? Przyjrzyjmy się trzem głównym zaletom łuski gryczanej. Łuska jest w pełni naturalnym produktem. Jest ekologiczna, ulega bowiem pełnej biodegradacji. Oprócz tego jest naturalnym odpromiennikiem. Chodzi tutaj zarówno o promieniowanie elektromagnetyczne, które generują urządzenia elektryczne, jakich wokół nas w codziennym życiu wiele, jak również o neutralizowanie promieniowania cieków, czy też żył wodnych. Łuska ma także działanie hipoalergiczne. Zawiera w sobie m.in. taninę, czyli substancję o właściwościach przeciwzapalnych. Łuska gryczana jest materiałem elastycznym, ponieważ oddziałuje na nasz organizm, dostosowując się do niego: do temperatury naszego ciała, do jego kształtu, do nacisku, jaki ciało wywiera – co w praktyce jogi (i nie tylko) jest niecenioną pomocą. Warto dodać, że wałek wypełniony łuską gryki nie ulega samoczynnym odkształceniom, ponieważ łuska nie zbija się tak, jak inne rodzaje wypełnień, np. z gąbki, zapewnia nam więc w trakcie ćwiczeń komfort stabilizacji. Stałą świeżość poduszek czy też wałków wypełnionych łuską zapewnia fakt, że pomiędzy łuskami znajdują się przestrzenie, do których dochodzi powietrze. Łuska nie nagrzewa się, ponieważ nie przewodzi ciepła, a dodatkowo nie absorbuje ona wilgoci, zapewniając komfort użytkowania. 

Rozmiar

Wałek Mini

walek

Mały wałek o średnicy 10 cm i długości 40 cm. Dzięki swoim niewielkim wymiarom i relatywnie niskiej wadze jest łatwy w transporcie i idealnie sprawdza się w podróży. Pomimo niepozornych rozmiarów daje stabilne podparcie pod szyję lub kolana.

Wałek Standard

walek

Cylindryczny wałek o średnicy ok. 20 cm i długości 70 cm. Jest uniwersalny i odpowiedni dla większości osób. To wałek najczęściej spotykany w szkołach jogi. Jest niezastąpionym wyposażeniem podczas pozycji odwróconych, siedzących, skrętnych i innych. Przykładowe asany do wykorzystania wałka to: Supta Virasana, Supta Badhakonasana, Salamba Sarvangasana.

 

Wałek komfort

Wałek do jogi komfort

Wałek o wymiarach podstawy 30x15cm i długości 70 cm .  Idealnie nadaje się  dla osób o solidniejszej budowie ciała, lub o słabej elastyczności. Jego spłaszczony kształt o dużej powierzchni zapewnia komfort i stabilność podczas wykonywania asan. Jego spłaszczony kształt umozliwia wygodę w pozycjach relaksowych, szczególnie w przypadku osob o wrażliwych dolnych plecach.

 

Wszystkie akcesoria do jogi w jednym miejscu  - Profesjonalny sklep.joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Słowniczek
Aśrama

Aśrama - pustelnia, w której żyli ascecie i eremici. W aśramie mistrz udzielał wskazówek uczniom, którzy uczyli się świętego sposobu życia. W mitologii - siedziba wieszczów. Drugie znaczenie tego słowa to cztery stadia życia bramina. (Patrz abecadło 4 stadia życia w hinduizmie).

Szukaj haseł na literę:
Partnerzy Portalu